Fillimi | Aktuale | Dita ndërkombëtare e punës

Dita ndërkombëtare e punës

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Maqedonia po e shënon 1 Majin, Ditën ndërkombëtare të punës në nder dhe përkujtim të luftës historike të punëtorëve nga mbarë bota për avancimin e të drejtave të tyre. Lidhja  e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) festën e shënoi dje me organizimin e konferencës kushtuar mobingut dhe pasojave nga ai. Interesat e LSM-së sivjet janë kahëzuar ndaj mbrojtjes së dinjitetit njerëzor me miratimin e ligjit për mbrojtje nga mobingu.  T'i bashkojmë forcat tona dhe së bashku të krijojmë politikë ekonomiko-sociale e cila do të sigurojë jetë më të mirë dhe standard më të lartë të punëtorëve, thekson Konfederata e sindikatave të lira të Maqedonisë (KSL) në manifestin që e publikon me rastin e festës së punës - 1 Maji.

Konfederata e sindikatave të lira përmes manifestit të cilin në emër të të gjithë punëtorëve në Maqedoni e dërgon deri te Qeveria dhe deri te Organizatat e punëdhënësve për përmirësimin e të drejtave të punëtorëve dhe thekson se të gjithë duhet të kujdesen për krijimin e vendeve dinjitoze dhe të qëndrueshme të punës dhe të angazhohen për të drejtat e njerëzve në punë. Kërkon që të krijohet spektër i gjerë i aksioneve urgjente për hapjen e vendeve të reja të punës, veçanërisht duke u fokusuar mbi papunësinë tek të rinjtë. Me rastin e Ditës ndërkombëtare të punës sot marsh për 1 Majin paralajmëruan Konfederata e organizatave sindikale në Maqedoni dhe PRSD.

Dita ndërkombëtare e punës është festë shtetërore në shumë vende në botë. Në Maqedoni deri në vitin 2006 ajo festohej më 1 dhe 2 maj, por nga viti 2007 festohet vetëm 1 Maji. Tradicionalisht, qytetarët e Maqedonisë në këtë ditë shkojnë në shëtitje në natyrë.

Dita e Punës festohet në ditën e parë të majit në shenjë respekti ndaj viktimave nga greva që është mbajtur nga 1 deri më 4 maj të vitit 1886 në Çikago. Qëllimi i demonstratave të 1 Majit në Çikago ka qenë vendosja tetë orë pune në ditë, por policia ka përdorur forcë dhe ka pasur viktima. Organizatorët e grevës kanë dalë në gjyq, ndërsa katër prej tyre janë ekzekutuar. Tre vite pas ngjarjeve në Çikago, në Kongresin e parë të Internacionales së dytë që u mbajt në Paris në vitin 1989, është  vendosur që çdo vit më 1 Maj, në përkujtim të punëtorëve të Çikagos të mbahen protesta masive.

 

Votoni këtë tekst
1.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Spitali i Tetovës konfirmon viktimat e para nga vërshimet
Drejtori i spitalit klinikë të Tetovës, Florin Besimi, ka konfirmuar zyrtarisht për televizionin Alsat të dhënat e para për numrin e viktimave dhe të lënduarve...
image
Vërshimet me katër viktima në Tetovë /FOTO/
Përmbytjet që ndodhën pasditen e së hënës në rajonin e Tetovës kanë qenë fatale. Raportohet për katër viktima, në mesin e të cilëve tre fëmijë...
image
Përmbytje në Tetovë, lumi Shkumbin del nga shtrati /FOTO/VIDEO/
Shiu i rrëmbyeshëm ka përmbytur disa fshatra të rajonit të Tetovës, duke lënë shumë fshatra pa energji elektrike. Në Tetovë shihet një kaos i vërtetë, lumi...
image
DPHM paralajmëron reshje përmbytëse, bubullima dhe erë të përforcuar
Në Maqedoni pasdite ka filluar zhvillim i vranësirave jostabile, fillimisht në zonat malore në Maqedoninë perëndimore, rreth Jakupicës dhe pjesës së skajshme verilindore. "Momentalisht, jostabilitet më...
image
Përurohet shatërvani i ri në sheshin "Maqedoni"
Lëshohet në përdorim shatërvani i ri sipërfaqësor në sheshin "Maqedoni". Bëhetë fjalë për shatërvan të ashtuquajture të thatë (xhamping xhet), në hapësirën mes shatërvanit "Ushtari...
image
Isa Mustafa: Themelimi i Speciales i tregon botës se Kosova është shtet i drejtë
Kryeministri Isa Mustafa, e ka marrë fjalën në Kuvendin e Kosovës dhe ka folur për themelimin e Gjykatës Speciale, duke i dhënë argumentet e tij...
image
Gjendet trup gruaje në bregun e lumit Vardar në Çegran
Një trup i gruas është gjetur të dielën pasdite në bregun e lumit Vardar te vendi "Lomi" në fshatin Çegran në Gostivar. Sipas policisë, pas...
image
Aksident i rëndë trafiku afër Skudrinjes, një automobil ka shtypur nbjë këmbësor
Një djalë shtatëmbëdhjetë vjeçar është lënduar rëndë dhe në gjendje të rëndë shëndetësore është dërguar në një klinikë të Shkupit, pasi që mbrëmë rreth orës...
image
Kërcënime terroriste në Greqi
Organizata terroriste greke Komplot i bërthamave të zjarrta, përmes një letre ka dërguar kërcënime të reja për sulme me bombë dhe ekzekutime në shtet, njoftojnë...
image
LASHM përkrahë inciativën për themelim të Universitetit shqiptar në Shkup
Në opinionin publik dhe media, ditëve të fundit po shprehen opinione për dhe kundër themelimit të Universitetit shqiptar në Shkup. Lidhja e arsimtarëve shqiptarë në Maqedoni...
image
Çdo ditë e më shumë emigrantë
Sipas shtetësisë së personave të cilëve u janë dhënë vërtetime, më të shumtë janë shtetasit e Sirisë - 16.905, pastaj janë nga Afganistani 1.764, nga Iraku 1.245, Pakistani 785, nga Somalia 502, Palestina 420, Kongo 278, nga Kameruni 127, përderisa të tjerët janë me numër më të vogël...
image
Italianët ikën, vendorët s'mërziten
Shkolla fillore e Çellopekut duhej të ndërtohej me mjete të ministrive të ekologjisë së Italisë dhe Maqedonisë, ndërsa kriza ekonomike e detyroi Italinë të tërheq mjetet. Institucionet vendore në ndërkohë nuk gjetën mënyra dhe forma që të përfundojnë këtë projekt. Tani Komuna e Bërvenicës e ka marrë përsipër ta përfundojë objektin deri në karabina...
image
Me qen për dore, por pa kritere
Siguria e qytetarëve nuk vihet në pikëpyetje vetëm nga qentë endacak. Rrezik së fundmi paraqesin edhe qentë që shoqërohen në shëtitje nga pronarët të cilët nuk u vënë maska mbrojtëse dhe rripe ...
Next
Arkivi
first first Gusht, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag