Fillimi | Aktuale | Dita ndërkombëtare e punës

Dita ndërkombëtare e punës

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Maqedonia po e shënon 1 Majin, Ditën ndërkombëtare të punës në nder dhe përkujtim të luftës historike të punëtorëve nga mbarë bota për avancimin e të drejtave të tyre. Lidhja  e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) festën e shënoi dje me organizimin e konferencës kushtuar mobingut dhe pasojave nga ai. Interesat e LSM-së sivjet janë kahëzuar ndaj mbrojtjes së dinjitetit njerëzor me miratimin e ligjit për mbrojtje nga mobingu.  T'i bashkojmë forcat tona dhe së bashku të krijojmë politikë ekonomiko-sociale e cila do të sigurojë jetë më të mirë dhe standard më të lartë të punëtorëve, thekson Konfederata e sindikatave të lira të Maqedonisë (KSL) në manifestin që e publikon me rastin e festës së punës - 1 Maji.

Konfederata e sindikatave të lira përmes manifestit të cilin në emër të të gjithë punëtorëve në Maqedoni e dërgon deri te Qeveria dhe deri te Organizatat e punëdhënësve për përmirësimin e të drejtave të punëtorëve dhe thekson se të gjithë duhet të kujdesen për krijimin e vendeve dinjitoze dhe të qëndrueshme të punës dhe të angazhohen për të drejtat e njerëzve në punë. Kërkon që të krijohet spektër i gjerë i aksioneve urgjente për hapjen e vendeve të reja të punës, veçanërisht duke u fokusuar mbi papunësinë tek të rinjtë. Me rastin e Ditës ndërkombëtare të punës sot marsh për 1 Majin paralajmëruan Konfederata e organizatave sindikale në Maqedoni dhe PRSD.

Dita ndërkombëtare e punës është festë shtetërore në shumë vende në botë. Në Maqedoni deri në vitin 2006 ajo festohej më 1 dhe 2 maj, por nga viti 2007 festohet vetëm 1 Maji. Tradicionalisht, qytetarët e Maqedonisë në këtë ditë shkojnë në shëtitje në natyrë.

Dita e Punës festohet në ditën e parë të majit në shenjë respekti ndaj viktimave nga greva që është mbajtur nga 1 deri më 4 maj të vitit 1886 në Çikago. Qëllimi i demonstratave të 1 Majit në Çikago ka qenë vendosja tetë orë pune në ditë, por policia ka përdorur forcë dhe ka pasur viktima. Organizatorët e grevës kanë dalë në gjyq, ndërsa katër prej tyre janë ekzekutuar. Tre vite pas ngjarjeve në Çikago, në Kongresin e parë të Internacionales së dytë që u mbajt në Paris në vitin 1989, është  vendosur që çdo vit më 1 Maj, në përkujtim të punëtorëve të Çikagos të mbahen protesta masive.

 

Votoni këtë tekst
1.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Dorëhiqet Arben Labenishti
Zëvendësministri i mbrojtjes nga radhët e BDI-së Arben Llabenishti ka dhënë dorëheqje nga ky post. Në vazhdim ju sjellim letrën e plotë të Llabenishtit të publikuar...
image
Gruevski: Të huajt kërkojnë që Zaevi të ndërpres me dëmin
Populli e lexoi LSDM-në dhe nuk e beson, edhe pse  mendonin se kushedi se çfarë do të bënin  dhe e nënvlerësuan popullin, mundësia e dytë...
image
Ndahen vendime pune për 54 shqiptarë në Fondin për Sigurim Pensional
Sot drejtori në Fondin për Sigurim Pensional e Invalidor të Republikës së Maqedonisë, Amet Dauti ndau vendimet e punës për 63 persona të cilëve iu...
image
Shkollat më shumë “mono” se sa “multi”
Entit Shtetëror i Statistikave konfirmon se në bazë të gjuhës në të cilën zhvillohet mësimi, shkollat janë më tepër një se sa dy, tre apo më tepër gjuheshe. Nga 990 shkolla fillore (qendrore dhe periferike), në 729 të tyre mësohet në maqedonisht, në 291 në shqip, në 93 në turqisht dhe në 8 shkolla mësohet në serbisht. Ende më i thellë është dallimi në nivelin e arsimit të mesëm. Në 96 shkolla të mesme, nga 115 gjithsej, mësohet në gjuhën maqedonase, në 36 edhe në gjuhën shqipe, në 12 në gjuhën turke dhe në 11 në anglisht (ose vetëm në këtë gjuhë ose paralelisht me maqedonishten) ...
image
Ministri Neziri takon kryparlamentarin Meta
Nga ndërtimi i largpërçuesit interkonektues 400 kilovoltësh Manastir-Elbasan, që është në listën e projekteve prioritare në kuadër të Bashkësisë energjetike në pjesën e infrastrukturës elektro-energjetike...
image
Tularemia, epidemi lokale në Haraçinë
Edhe dy raste të reja të tularemisë në Komunën e Haraçinës  janë konfirmuar në mënyrë laboratorike. Me këtë, numri i plotë i të sëmurëve në...
image
Rritet diskriminimi, rriten edhe ankesat
"Me vështirësi të madhe merren të dhënat në sektorin privat. Qytetarët me vështirësi e marrin guximin t'i thonë problemet, për dallim prej tyre në sektorin publik dinë të parashtrojnë parashtresë dhe t'i mbrojnë të drejtat e tyre", theksoi kryetari i Komisionit për mbrojtje nga diskriminimi, Dushko Minovski...
image
Shkupi vëllazërohet me Sofjen
Këshilli i Qytetit të Shkupit, sot në seancën e 43-të njëzëri mori vendim për vëllazërim të Shkupit dhe Sofjes. Kryeqyteti bullgar  bëhet qyteti i 19-të...
image
Gjykata Penale vazhdon praktikën e vjetër
I formuar në vitin 2007 në kuadër të Gjykatës Themelore Shkupi 1, Sektori i krimit të organizuar që procedon dhe gjykon rastet ose proceset më të rënda, siç ishin “Monstra”, “Sopoti”, rastet e Hagës... e kështu me radhë, mbetet plotësisht i mbyllur për kuadrot shqiptare, të cilat zakonisht angazhohen në Sektorin e kundërvajtjeve. Askush nga zyrtarët, qoftë në Ministrinë e Drejtësisë, në Gjykatë ose në Këshillin gjyqësor nuk janë të gjendje të sqarojnë se kur do të ketë shqiptarë në këtë sektor shumë të rëndësishëm gjyqësor ...
image
Ilirian Halimi, vrasësi i Komandant Telit?
Ilirian Halimi është dorasi që ka ekzekutuar Komandant Telin në lagjen Gazi Babë të Shkupit në vitin 2011. Sipas ish-veteranit të UÇK-së, Rexhep Thaçi, bëhet...
image
Stagnon sipërmarrësia
Stagnimi i interesimit të të rinjve për t’u marrë me biznes privat rrjedh edhe nga fakti se një pjesë e madhe e popullatës më të re dhe më të talentuar ka ikur jashtë në pamundësi që në vendlindjet e tyre të sigurojnë ekzistencën. Hulumtimet e ndryshme dëshmojnë se bizneset në Maqedoni më së shumti hapen prej zori...
image
Klinika infektive pa barna!
Pacientë të Klinikës për sëmundje infektive konfirmojnë që kjo klinikë javëve të fundit ka mbetur pa një pjesë të barnave me të cilat trajtohen sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes ose mushkërive...
image
2014 me dy të vdekur në ndërtimtari
Ndërmarrjet ndërtimore në Maqedoninë Perëndimore shumë pak kanë njohuri mbi Ligjin për siguri dhe shëndet në punë, kurse kompanitë në Pollog gjatë realizimit të punëve, nuk kanë të angazhuar persona adekuat për siguri të punëtorëve gjatë procesit të punëve ndërtimore në objekte të ndryshme, edhe pse këtë e kanë obligim ligjor...
image
Ahmeti: BE-ja me ndihmën e SHBA-së ta menaxhojë krizën politike
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim,  Ali Ahmeti sot në Kuvendin e Maqedonisë në Shkup, ka pritur në një takim pune ambasadorin Daniel Baer, nga...
image
Gropave goditëse u vjen fundi
Për shkak të motit të ligë dhe ngricave që kanë qenë prezentë gjatë ditëve të kaluara, dhe si pasojë, përdorimi i kripës industriale për të...
Next
Arkivi
first first Prill, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag