Fillimi | Aktuale | Sadi Bexheti merr titullin Ambasador i Paqes

Sadi Bexheti merr titullin Ambasador i Paqes

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Federata e Paqes Universale, të dielën në Tiranë, i ka dhënë titullin Ambasador i Paqes kryetarit të komunës së Tetovës, Sadi Bexheti. Ky titull i është ndarë Bexhetit gjatë konferencës dyditore rajonale në temën “ Roli dhe rëndësia shqiptarëve për paqen e qëndrueshme në Ballkan“. Kryetari Bexheti me pjesëmarrjen e tij të plotë në këtë konferencë, një ditë më parë, të shtunën, ka ligjëruar mbi temën “Shqiptarët, një komb i paqes”. Të pranishëm në këtë panel diskutim kanë qenë edhe udhëheqës të Federatës së Paqes Universale, ish presidentët Rexhep Mejdani, Alfred Moisiu dhe Fatmir Sejdiu dhe personalitete tjera nga jeta publike, ndërsa kryetari Bexheti ka qenë ligjërues i vetëm nga Maqedonia. “Historia e shqiptarëve, pavarësisht nga trysnitë në periudha të ndryshme kohore, në esencë gjithmonë ka qenë paqedashëse. Shqiptarët historikisht përfaqësojnë një komb me identitet të hapur që brenda vetes ka kultivuar vlerat më të mirëqena të tolerancës dhe komunikimit të pandërprerë me familjen e madhe të popujve evropian dhe më gjerë”, ka thënë kryetari Bexheti në këtë panel diskutim.

Ai ka theksuar se edhe historia politike e shqiptarëve si komb shënon pikërisht këtë vlerë të padiskutueshme të paqes dhe të tolerancës me të tjerët. “Pikërisht, paqja, si një kryevlerë e racës njerëzore, për shqiptarët mbetet një trashëgimi historike dhe në të njëjtën kohë një orientim i përhershëm për të ardhmen e tyre. Paqja dhe humanizmi te shqiptarët njohin edhe protagonistë konkret, të cilët tashmë i kanë dhënë botës vlerat më të mira në dobi të njerëzimit. Dy nobelistët shqiptarë, Nëna Terezë dhe Ferid Murati, përfaqësojnë denjësisht këtë trashëgimi humane të shqiptarëve në nivel botëror dhe orientimin e shqiptarëve për të qenë pjesë e vlerave më të mira gjithënjerëzore”, ka theksuar Bexheti. Sipas tij, edhe në nivel lokal tashmë po punohet me përkushtim të jashtëzakonshëm për kultivimin dhe promovimin e dinjitetit njerëzor pavarësisht përkatësisë etnike dhe fetare. “Orientimi i historik i shqiptarëve përputhet plotësisht me misionin e fisëm të Federatës së Paqes Universale që i jep jetës sonë kuptimin më të thellë të tolerancës dhe humanitetit, që i jep jetës sonë vlerat më të mira familjare dhe shoqërore”, është shprehur kryetari Bexheti, njftojnë nga Kabineti i tij. 


Votoni këtë tekst
1.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Në pritje të gjeneratave më të varfra
Ky është paralajmërimi që jepet në analizën e Zhvillimit të qëndrueshëm, të realizuar nga ESHS, në kategorinë “Përfshirja sociale”, e ku potencohet se papunësia afatgjate po e rrit rrezikun e përjashtimit social për kategoritë më të varfra dhe jetesa në familje ku asnjë person nuk është i punësuar, apo ku familjarët jetojnë me asistencë sociale, e rrit rrezikun e thellimit të varfërisë ndër gjenerata...
image
Shtizat thyhen për paratë e kompensimit
LSDM thotë se rebalanci është i panevojshëm, pasi paratë për kompensimin nga dëmet e vërshimeve sigurohen shumë lehtë nëse Qeveria heq dorë nga dy projekte megalomane. VMRO kundërpërgjigjet se këto projekte tani më kanë nisur dhe s’mund të ndërpriten. PDSH është kundër rebalancit, ndërsa BDI apelon që i njëjti sa më shpejtë të miratohet...
image
Fokusi te zgjedhjet, harrohen reformat
Përveç krijimit të kushteve për zgjedhje të lira dhe demokratike, partitë në Maqedoni, në veçanti ato në qeveri, nuk kanë ndërmarrë thuajse asgjë për përmbushjen...
image
Tregu sërish do vërshohet me vetura të vjetra
Kalimi i gjermanëve në vetura elektrike do të ndikojë në një valë të re importi të veturave të përdorura në Maqedoni. Shitësit e veturave të vjetra thonë se kjo do të ndikojë në uljen e çmimeve, por jo menjëherë, pasi ndërrimi i veturave do të jetë gradual dhe do të zgjasë një periudhë deri katërvjeçare...
image
Rregullorja e kushtetueses të zëvendësohet me Ligj
Hulumtimi disa mujor ka konstatuar se Maqedonia është shteti i vetëm që nuk ka Ligj për Gjykatën Kushtetuese, respektivisht Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë funksionon me rregullore të brendshme, që është precedent karshi shteteve tjera që kanë ligj për gjykatën kushtetuese ...
image
Duam trajtim të njëjtë, shteti duhet të na mbrojë
“Asnjë ndihmë, qoftë këshillë apo financiare nuk kemi pranuar nga Fetullah Gyleni. Me vëmendje megjithatë i përcjellim ndodhitë si në Turqi dhe tek ne, pasi së fundmi po shpifet shumë në drejtim të redaksisë sonë, ndërsa mendjet e prishura shkojnë derisa aty sa kërkojnë të mbyllin një medium, duke i vlerësuar gazetarët si ‘terroristë’”, thotë Ahmet Osmani, i cili paralajmëron se shumë shpejtë, pasi të identifikojnë akuzuesit-shpifës, do të iniciojnë padi penale në gjykatat e Maqedonisë...
image
Tre diga të reja në lumin Shkumbin
Për projektin, i cili pritet të përfundojë në fund të këtij viti, janë siguruar mjete financiare në vlerë prej 316.000 euro, të destinuara për krijimin e një sistemi rajonal për paralajmërimin e hershëm si dhe për zhvillimin e një sistemi të ri për të njoftuar publikun. Me këtë fonde do të rregullohen edhe tre digat e dëmtuara të lumit Shkumbin...
image
Harxhime shtesë pa asnjë përfitim
Shteti ndan subvencione nëse bëhet sigurimi i prodhimeve dhe tokës bujqësore. Sipas drejtuesve të Ministrisë së Bujqësisë, afati për parashtrimin e kërkesës për subvencionim të sigurimit të prodhimeve bujqësore skadon (sot) më 31 gusht...
image
Në Këshavë asnjë nxënës në klasën e parë
Në Komunën e Manastirit edhe më tej vazhdon jo vetëm reduktimi i numrit të filloristëve, por edhe shkatërrimi i arsimit fillor nga vetë shqiptarët e...
image
Filloi asfaltimi i rrugës 172 në Reçicë të Vogël
Sot komuna e Tetovës ka filluar me asfaltimin e rrugës 172 në Reçicë të Vogël. Ky projekt shumë i rëndësishëm infrastrukturor, i cili lidh qytetin me...
image
Sivjet 640 nxënës, 100 më shumë se vitin e kaluar
Syrja Rashiti nga Sektori për arsim në Komunën e Strugës pasi konfirmon këto të dhëna siguron se janë marrë të gjithë masat që viti shkollor të nisi pa probleme ...
image
Cërvica, fshat me infrastrukturë të rregulluar
Bëhet fjalë për një rrugë fushe, e cila për më shumë do të ketë karakter regjional, dhe që nis nga para-lagjja e qytetit në Pashinë të Epërme, dhe vazhdon deri në fshatin Cërvicë, konkretisht aty ku bashkohen “Zalli i Zajazit” dhe “Zalli i Tuhinit”...
image
Tymi i deponisë rrezikon shëndetin e qytetarëve
Në drejtorinë e Ndërmarrjes komunale publike “Standardi”, e cila menaxhon me deponinë theksojnë se deri tani nuk janë zbuluar persona të cilët mund të bëjnë ndezjen e zjarrit në deponi. Drejtori i Ndërmarrjes, Mazllum Lleshi, thekson se analizat e tyre tregojnë se në pjesën më të madhe të tyre ndezja e mbeturinave bëhet për shkak të prezencës së madhe të mbeturinave kimike...
image
Nesër fillon viti shkollor
Nxënësit nesër kthehen në bankat shkollore. Vitin e ri shkollor do ta fillojnë rreth 270.000 nxënës, prej të cilëve 188.000 filloristë dhe 80.000 nxënës të...
image
Çmimi i energjisë elektrike në gjysmën e parë të vitit më i ulët se vitin e kaluar
Çmimi mesatar i shitjes me pakicë i energjisë elektrike për amvisëri në Maqedoni në gyjsmën e parë të vitit është 5.02 denarë për KWh, që...
Next
Arkivi
first first Gusht, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag