Fillimi | Aktuale | Gruevski: "Vala e re" është pozitive

Gruevski: "Vala e re" është pozitive

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

"Vala e re" bart një energji të re, freski të re dhe kapacitete. Përfshihen njerëz të rinj për mbajtjen e ritmit me të cilin dëshirojmë të punohet, veçanërisht në vendet ku shikojmë se për shkak të lodhjes ose largësisë nga qytetarët ka filluar të zvogëlohet nga ajo që ka qenë më parë, theksoi sot kryeministri Nikollla Gruevski pas hapjes së dy laboratorëve në Fakultetin për farmaci në Shkup.

Sipas Gruevskit "vala e re" ka jehonë të shkëlqyeshme te qytetarët. Në mënyrë të dukshme, nënvizoi edhe ata kanë ndjerë se persona të caktuar kanë ardhur në fazë të  lodhjes dhe se duhet të ketë freskim. "Ka jehonë të madhe dhe interesim të njerëzve të rinj që të përfshihen në "valën e re". Të tillë ka edhe nga partia, por edhe njerëz të cilët nuk janë anëtarë të partisë. Mendoj se po bëjmë punë të mirë pavarësisht nga kritikat e opozitës e cila dukshëm shikon se po bëhet punë e mirë, filloi të reagojë si shumë herë deri më tani edhe për punën në të cilën në kohën e ardhshme do të mundohen të kopjohen. Së pari na kritikojnë, dhe pastaj i bëjnë të njëjtat punë", deklaroi Gruevski.

Disa nga njerëzit që do të ndërrohen, është e mundur, shtoi ai, pas një periudhë të caktuar përsëri të angazhohen. Për çdo rast është me rëndësi të mos ketë ngecje dhe periudha me rënie të konsiderueshme  të intensitetit në disa pozita të cilat nuk mund aq gjatë ta durojnë tërë këtë. "Mendoj se kjo energji e re do të ndjehet dhe do të jetë në dobi të madhe, por edhe do t'u japë mundësi shumë njerëzve, të cilët tani nuk janë përfshirë, të përfshihen në pozita të rëndësishme në shtet", potencoi kryeministri i Maqedonisë.

Masat, informoi ai, së shpejti planifikohet të publikohen, në këtë moment një ekip ekspert punon në formimin e tyre. "Ato do të thonë përkrahje për qytetarët, posaçërisht në këto kohëra të vështira. Një pjesë e tyre do të jenë nga vetë manifesti për zhvillim dhe reforma, ndërsa disa do të jenë të reja, por të gjitha do të jenë në funksion të cilësisë më të mirë të jetesës për qytetarët", deklaroi kryeministri Gruevski. 

 

Votoni këtë tekst
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Pollogu diskriminohet edhe në art e kulturë
Ajo që është karakteristike në tabelat krahasuese për dy vite të sektorit të artit dhe rekreacionit, mund të shihet se edhe pse investimet totale në këtë sferë janë dyfishuar krahasuar me vitin paraardhës, në Pollog investimet që janë shumë të vogla - as tre për qind, ose dhjetë herë më pak sesa ai i Shkupit dhe rajoni Juglindor.. Investimet në këtë rajon janë minimale edhe në sferën e kulturës, ku numri i vogël, apo mungesa e institucioneve elementare si kinema, reflektohen me numrin më të ulët të frekuentuesve ...
image
Rebalanci prek tre projektet shqiptare
Sheshit “Skenderbeu” me rishikim të buxhetit i shkurtohen 433 mijë euro, Teatrit të Tetovës rreth 1 milion euro, kurse Universiteti “Nëna Tereza” në Shkup do të ketë vetëm 10 milionë denarë nga 20 milionë euro sa parashihej me buxhetin e vitit 2016. Në anën tjetër, Qeveria me rishikimin e buxhetet ka rritur mjetet për transferta sociale, rroga dhe pensione ...
image
108 shkolla me 35632 vende të lira
Jo më shumë se 23 mijë nxënës që kanë përfunduar klasën e nëntë do të kenë në dispozicion mbi 35 vende për regjistrim në shkollat e mesme. Të martën dhe të mërkurën shkollat do të hapin dyert për të pritur paraqitjet e para të dokumenteve, ndërsa në kuadër të aftit të qershorit do të ketë edhe një paraqitje të dytë, më 4 korrik shkollat ky do të mbesin vende të lira për regjistrim, do të ketë afate në muajin gusht. Në gjuhën shqipe këtë vij janë lejuar 294 paralele nga 1048 gjithsej. Kryeson Shkupi me numër më të madh vendesh...
image
Kushte johumane për të paraburgosurit
Në përgjithësi, personat e paraburgosur dhe të dënuar në INP-të e vizituara, siç theksoi, janë ankuar për kushte joadekuate materiale, mospajisje të hapësirave me inventarin e nevojshëm, mosrespektim të së drejtës për shëtitje në të hapur nga dy orë dhe pamundësi për lëvizje jashtë mjedisit të repartit...
image
Edhe turistët shtrëngojnë rripin
Vitin e kaluar është rritur numri i turistëve të huaj në Maqedoni, por ata sikurse edhe vendorët e kanë shtrënguar portofolin dhe harxhojnë më pak para për shërbimet turistike që i ofrojnë kapacitetet vendore ...
image
Më shumë lindje në qytete
Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistikë, në Republikën e Maqedonisë numri i fëmijëve të lindur të gjallë në zonat urbane vjet ka arritur...
image
1000 euro borxh për kokë banori
Çdo qytetar ka borxh prej gati tre pagave mesatare ndaj bankave, duke marrë parasysh shumën e borxhit prej 992 euro në raport me pagën mesatare prej 362 euro ...
image
Pa njohuri për sigurinë e produkteve
Konsumatorët nuk janë në tërësi të informuar për të drejtat e tyre dhe zakonisht marrin informacione për të drejtat e tyre kur do të përballen...
image
Vozisin, por nuk marrin leje
Aksionet policore në komunikacion, tregojnë se shumë të rinj nën 18 vjeç hasen para timonit pa pasur leje për vozitje. Përskaj kësaj, interesimi i tyre për t’u pajisur me leje për vozitje enda pa i mbushur 18 vite, është tejet i vogël. Kompetentët mosinteresimin e lidhin me kushtet e parapara me ligj, të cilat nuk janë joshëse, madje janë edhe me kosto të larta, si për shembull pajisjen me automjet të veçantë me fuqi më të vogël etj. ...
image
Memorandum për themelim të Këshillit ekonomiko-social
Është nënshkruar marrëveshja për themelimin e Këshillit ekonomiko-social lokal, që është pjesë e rrjetit të bashkëpunimit në mes të komunave, punëdhënësve dhe përfaqësuesve të sindikatës...
image
Lumi Ponika me shtrat të ri
Në Komunën e Tearcës qëndroi për vizitë ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jess Baily, i cili fillimisht realizoi një takim me kryetarin e...
image
Nis sezoni i dasmave
Nga informatat e marra nga objektet hoteliere për organizimet e tilla familjare, rezulton që për sezonin e verës janë rezervuar mbi 800 dasma dhe ahengje të ndryshme familjare. Nga një kalkulim i harxhimeve, për të gjitha dasmat e planifikuara për këtë vit në rajonin e Gostivarit, rezulton se dasmat e këtij viti do të kenë kosto financiare rreth 15 milion euro, pa llogaritur këtu vendbanimet më të mëdha përreth qytetit të Gostivarit ...
image
Mediat greke: Presion për hyrje të Maqedonisë në BE dhe NATO
Ministri grek i Punëve të jashtme Ninkos Koxias në këshillin e fundit për punë të jashtme të BE-së në Luksemburg është sulmuar verbalisht nga disa...
image
150 mijë euro gjobë restoranteve, agjencive, butiqe...
“Gjatë vitit të kaluar janë realizuar 40.043 kontrolle, nga të cilat në tregti 15.218, në hoteleri 5.112, ndërsa në dyqanet e zejtarëve 4.184. Vitin e kaluar edhe kontrollet ndaj turizmit kanë qenë më të mëdha, edhe atë ka patur madje 651 kontrolle. Përveç këtyre, janë realizuar edhe kontrollime të tjera që kanë të bëjnë me ligje të tjera që janë në kompetencë të Inspektoratit shtetëror të tregut”, thonë në ISHT ...
image
Kërkohet ndihmë për t’i përfunduar punët
Iniciativa është mbështetur nga banorët, ndërsa tokën për ndërtimin e kësaj xhamie e ka dhuruar familja e Abdylkadri Bajramit nga kjo lagje pikërisht edhe ku është ndërtuar xhamia deri në fazën karabina. Sipas Taip Bajramit, xhamia ndërtohet me vet financim të banorëve...
Next
Arkivi
first first Qershor, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag