Hyrje | Aktuale | Ylber Hysa dekretohet ambasador në Maqedoni

Ylber Hysa dekretohet ambasador në Maqedoni

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ka dekretuar ambasadorin e ri të Kosovës në Maqedoni, Ylber Hysa, raportojnë mediat kosovare. Hysa, ish-nënkryetar i Partisë Ora, do të jetë ambasadori i parë i Kosovës në Shkup, pasi deri tash përfaqësia diplomatike kosovare ishte në nivel të të ngarkuarit me punë, në funksion të të cilit ishte Skender Durmishi. 

Ndryshe, Jahjaga ka dekretuar edhe Mimoza Ahmetin për ambasadore në Slloveni dhe Shpend Kallabën në Bullgari. Ditë më parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës detyrën e re të ambasadorit kosovar e ka marrë Akan Ismajli, kurse Avni Spahiu ka lëvizur për në Holandë. 


Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Mungojnë provat, policët kërkojnë dëmshpërblim
Video incizimet e prezantuara si dhe dëshmitë e policëve nuk dëshmuan fajësinë e 8 të akuzuarve.për dëmtimin e godinës së gjykatës së Shkupit gjatë protestave për rastin “ Monstra”. Dëshmitë e tyre ishin të përgjithshme pa konkretizuar asnjërin nga të akuzuari...
image
Gruevski: "Bli shtëpi - bli banesë" projekt ekstra atraktiv për qytetarët
Sipas Gruevskit, kushtet e përmirësura janë ndihmë serioze për ata tëcilët nuk kanë shumë mjete dhe dëshirojnë të vijnë deri te shuma e caktuar për të paguar banesë dhe më pas t'i paguajnë këstet ...
image
Komunat maqedonase dominohen nga të moshuarit, shqiptarët ruajnë balancin e moshës
Mungesa e popullsisë së re në moshë është evidente në të gjitha komunat maqedonase, madje në shumë prej tyre është më alarmante, ndërkohë që balanca krijohet nga ato shqiptare, ku fëmijët dhe të rinjtë janë grupmosha me më shumë anëtarë ...
image
Nuk është meremetuar ende SHF “Drita” e Rahçës
Me gjithë premtimet e ish-ministrit dhe ish-zëvendësministrit të Arsimit, si dhe kryetarit të Komunës së Sarajit, SHF “Drita” në fshatin Rahçe ka mbetur ashtu e djegur në njërën anë dhe me anën tjetër që rrezikon të shembet çdo moment. Nisur nga gjendja faktike, këto ditë është sjell vendimi unanim për bojkotim të fillimit të vitit shkollor 2014/2015 nëse objekti shkollor nuk bëhet gati deri më një shtator. Vendim i cili ka edhe mbështetjen e drejtorit Kovaçi, është sjell nga Këshilli i prindërve, Këshilli i arsimtarëve dhe Këshilli drejtues i shkollës ...
image
VMRO për lista të hapura me 120 njësi
Të gjitha partitë politike janë pro ndryshimit të modelit zgjedhor, por ata mbeten edhe më tej larg qëndrimeve të njëra-tjetrës. Partia më e madhe në pushtet, VMRO-DPMNE është shprehur pro hapjes së listave, por në një sistem mazhoritar ku Maqedonia do të ndahej në 120 njësi zgjedhore. Kandidatët për deputet do të duhet të përballen vetë me qytetarët dhe kundërkandidatët e tyre dhe jo vetëm në partitë e tyre siç ishte deri më tani...
image
Sot vendoset gurthemeli i xhamisë se re në Shkup
Xhamia e re do të ngrihet madhërisht me katër minare dhe do të përfshijë, përveç faltores ku besimtarët myslimanë do të kryejnë ritet, edhe një ...
image
Peterle: Shoh ambicie proevropiane tek Qeveria e Maqedonisë
Shohë ambicie të fuqishme proevropiane të Qeverisë së Maqedonisë dhe përgjithsësisht udhëheqësisë politike. Ky është element shumë i rëndësishëm. Shohë se Qeveria është shumë pragmatike dhe e orientuar në reforma dhe dëshirojmë që përmes dialogut në këtë Komitet, i cili është i përbërë nga persona të ndryshëm,tha kryesuesi i ri me Komitetin e përbashkët parlamentar të Kuvendit të Maqedonisë dhe Europarlamentit, Alojz Peterle pas takimit me ministrin e jashtëm Nikolla Poposki...
image
Viktima e katërt e bakterit listeria
Gjatë natës vdiq pacientja me meningoencefalit listerioz, që për një periudhë të gjatë mjekohej në repartin për kurim intensiv në Klinikën për sëmundje infektive - ...
image
Ivanov do të takohet me Jolevskin dhe Naumovskin
Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov sot do të ketë takim me Zoran Jolevskin dhe Vasko Naumovskin, të dërguarin e posaçëm të mëparshëm dhe ...
image
Konferenca e pestë vjetore e organizatave të mërgimtarëve
Në organizim të Agjencisë së mërgatës së Republikës së Maqedonisë, sot dhe nesër në Shkup do të mbahet Konferenca e pestë vjetore e organizatave të ...
image
Dogana e anuloi promovimin e ndërtesës së re të VK "Bogorodica"
Drejtoria Doganore e Maqedonisë e anuloi promovimin e paralajmëruar për sot të ndërtesës së rikonstruuar me objekte shoqëruese në vendkalimin kufitar "Bogorodica".Sipas kumtesës nga Drejtoria ...
image
Hapja e pistës për paraglajding në Krushevë
Pistë për paraglajding sot do të lëshohet në përdorim në Krushevë.Investimi është projekt i USAID-it për ekspansionin e bizneseve të vogla, ndërsa realizohet në bashkëpunim ...
image
Gjykimi i të arrestuarve për protestat e “Monstrës”: Policët s’i njohin të arrestuarit
Edhe pse thanë se demonstruesit kanë qenë agresiv, dy policët nuk mundën të saktësojnë nëse të arrestuarit kanë gjuajtur me gurë ndaj gjykatës dhe policisë. Ndërkaq, Këshilli i protestave shqyrton mundësinë e mosmbajtjes së protestës këtë të premte ...
image
E pazakontë: Tornado në Sarandë
Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur para pak minutash në Sarandë, ku një tornado ka lëvizur pranë bregdetit. Nëpër rrjetet sociale janë publikuar një sërë ...
image
Asnjë haber për librat e Kembrixhit
Në Entin Pedagogjik, në BZHA dhe në MASH askush nuk mund të prononcohet se deri ku është procedura me livrat e Kembrixhit. Jo zyrtarisht mësohet se librat nuk do të jenë gati deri në shtator. Pas publikimit të një shpallje për “adoptimin e librave nga jashtë Maqedonisë”, nuk është bërë asnjë informim zyrtar se kush e ka fituar atë të drejtë dhe kush do të jenë autorët e librave të rinj ...
Next
Arkivi
first first Korrik, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull