Hyrje | Aktuale | Ylber Hysa dekretohet ambasador në Maqedoni

Ylber Hysa dekretohet ambasador në Maqedoni

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ka dekretuar ambasadorin e ri të Kosovës në Maqedoni, Ylber Hysa, raportojnë mediat kosovare. Hysa, ish-nënkryetar i Partisë Ora, do të jetë ambasadori i parë i Kosovës në Shkup, pasi deri tash përfaqësia diplomatike kosovare ishte në nivel të të ngarkuarit me punë, në funksion të të cilit ishte Skender Durmishi. 

Ndryshe, Jahjaga ka dekretuar edhe Mimoza Ahmetin për ambasadore në Slloveni dhe Shpend Kallabën në Bullgari. Ditë më parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës detyrën e re të ambasadorit kosovar e ka marrë Akan Ismajli, kurse Avni Spahiu ka lëvizur për në Holandë. 


Vlerëso tekstin
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Shoferët anashkalojnë rripin e sigurisë!
Si zakonisht, gostivarasit harrojnë në obligimin ligjor për të shfrytëzuar rripat e sigurisë derisa ndodhen gjatë qarkullimit në komunikacion. Vërtetim për këtë janë shifrat nga evidenca e policisë së Gostivarit për 10 mujorin e kaluar të vitit. Gjatë aksioneve në terren, policia ka konstatuar 55 raste të tilla të shkeljeve ligjore...
image
Ahmeti priti ambasadorin Uolers:Vetëm në NATO jemi të sigurt
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka pritur të mërkurën në selinë e partisë në Tetovë ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ...
image
USHT do të zbatojë sistemin elektronik të pagesave
Në Universitetin Shtetëror të Tetovës sot u prezantua sistemi Lyra Wallet. Ky sistem ofron mundësi të pagesave online për të gjitha shërbimet universitare në formë ...
image
Mërgimtarët instalojnë kamera
Kjo dukuri është bërë masive sidomos gjatë këtij viti, si pasojë edhe shumëfishimit të vjedhjeve në shtëpitë e mërgimtarëve të Strugës. Këtë tendencë e vërtetojnë edhe nga kompanitë e specializuara që shesin pajisje teknologjike, nga ku thonë se sivjet është rritur kërkesa, sidomos për kamera dhe aparate të tjera paralajmëruese...
image
Ditët e kulturës franceze në Dibër
Në kuadër të bashkëpunimit të Dibrës me qytetin francez IF dhe të bashkëpunimit Maqedoni- Normandi, të martën në Dibër filluan ditët e kulturës franceze. Gjatë ...
image
Licencë për mbledhjen e frutave malore
Nga fillimi i zbatimit të ligjit të ri, afër 60 gostivaras, adhurues të mbledhjes së frutave malore, janë pajisur me licencë përkatëse nga Ministria e ...
image
Televizionet private kombëtare themelojnë asociacion
Televizionet private kombëtare Alsat M, Alfa, Telma, Sitel dhe Kanal 5 do të përpiqen për të drejtat e tyre në treg përmes asociacionit të përbashkët ...
image
Komunat shqiptare e fshehin buxhetin
Analiza e rezultateve nga monitorimi i disa komunave tregon se asnjë prej tyre nuk mund të vlerësohet si transparente lidhur me buxhetin. Përkatësisht, asnjë nga institucionet lokale nuk ka arritur vlerësim pozitiv për transparencën buxhetore as për gjysmën e treguesve nga hulumtimi i Qendrës për hulumtime strategjike dhe asaj për analiza ekonomike...
image
Dita e flamurit do të shënohet te sheshi “Skënderbeu”
Nesër me fillim në ora 11 në Sheshin “Skënderbeu” do ketë ekspozitë nga fëmijët e kopshteve dhe shkollave fillore të Komunës së Çairit (do pikturojnë ...
image
Shabani:Pa barriera për të drejtat e minoriteteve
Ministri për vetëqeverisje lokale, Lirim Shabani, hapi Konferencën e parë rajonale të projektit “Promovimi i të drejtave të njeriut dhe mbrojtjes së minoriteteve në Evropën ...
image
Pllakë përkujtimore për ushtarët amerikan
Pllakë përkujtimore për nderë të gjashtë pilotëve amerikan të vdekur dhe tre të mbijetuarve është shpalosur në fshatin Vratnicë të rrethinës së Tetovës. Me këtë ...
image
Kamatat e ulëta ulin edhe çmimin e banesave
Ulja e kamatave sigurisht se do të reflektohet në uljen e çmimit të banesave, por duhet pasur parasysh se kjo nuk do të ndodhë menjëherë, por do të zhvillohet si një proces pak më i gjatë, thonë bankierët. Nga ana tjetër agjencitë e patundshmërive presin ulje të mëtejshme të çmimit të banesave në periudhën e ardhshme...
image
Biznes planet më të mira, ministri Neziri shpallë pesë fituesit
Ministria e Ekonomisë në bashkëpunim me kabinetin e zëvendëskryeministrit për çështje ekonomike, Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, Këshillin nacional për sipërmarrësi dhe konkurrentshmëri, Universitetin e ...
image
Gjorgjev: Qeveria do ndryshojë ligjin për posedim të armëve
Qeveria do ta avancojë sistemin për parandalim të dhunës posaçërisht të kryer me armë, e cila është në posedim edhe të personave privat dhe zyrtarë. ...
image
Maqedonia mungon në kalendarin e Nëntorit
Në mungesë të marrëveshjeve shtetërore në kulturë, java e nëntorit në Maqedoni po shënohet përmes aktivitetesh që financohen ose nga institucione private, ose pjesërisht nga komunat. Sinkronizimi i këtyre aktiviteteve, jo për gjithë vitin, por të paktën gjatë datave më të shënuara, ndoshta do të jetë pjesë e kalendarit të vitit të ardhshëm. Kështu në pohojnë në Ministrinë e Kulturës, duke theksuar se këto forma të bashkëpunimit lehtësojnë kostot dhe ndihmojnë në realizimin sa më të mirë të rasteve të tilla...
Next
Arkivi
first first Nentor, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull