Fillimi | Aktuale | Vala në BDI pas 10 ditësh

Vala në BDI pas 10 ditësh

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Vetëm pas dhjetë ditësh do të mësohen emrat e funksionarëve që do të shkarkohen dhe kuadrove të reja që do të vijnë nga Bashkimi Demokratik për Integrim. Gjatë kësaj periudhe do të vazhdojë shqyrtimi i raporteve të funksionarëve për punën e tyre dhe më pas do të merren vendime

Shkup - Partia shqiptare në pushtet, Bashkimi Demokratik për Integrim i është përgjigjur ftesës së partnerit të koalicionit VMRO-DPMNE, për t'iu bashkangjitur frymës së ndryshimeve kadrovike në ekzekutiv, mirëpo lajmet e para për freskimet në radhët e kësaj partie nuk mund të priten para dhjetë ditëve. Për këtë qëllim, të premten është mbledhur Kryesia qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim ku mes tjerash duhej të caktohet mbledhja e Këshillit të përgjithshëm. Ky organ partiak, siç konfirmoi për gazetën KOHA zëdhënësi i Qeverisë Muhamet Hoxha, do të shqyrtojë raportet e punës së të gjithë funksionarëve të emëruar dhe të zgjedhur nga radhët e kësaj partie. Pas dhjetë ditësh do të mësohen emrat e kuadrove që do të lëshojnë postet e tyre si dhe emrat e kandidatëve potencial për t'i zëvendësuar ata.

“Kryesia Qendrore e Këshillit të Përgjithshëm të Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti mbledhje të rregullt mbrëmë në selinë e partisë në Tetovë. Anëtarët e Kryesisë Qendrore diskutuan rreth gjendjes në arsimin shqip në Republikën e Maqedonisë, mbledhjes së Këshillit të Përgjithshëm si dhe për zgjedhjet në të gjitha organet e partisë. Debat konstruktiv dhe përmbajtësor u zhvillua rreth nevojës për të mundësuar dhe afirmuar arsim cilësor duke krijuar të gjitha parakushtet për të zhvilluar një proces të mirëfilltë edukativo-arsimor pasi që e ardhmja e kombit varet nga cilësia e mësimdhënies. Arsimi paraqet përcaktim prioritar programor për Bashkimin Demokratik për Integrim andaj dhe në bashkëpunim me botën akademike do të bëjmë përpjekje maksimale për ngritjen e cilësisë së procesit arsimor në të gjitha nivelet. Pas pranimit të raporteve mbi punën e drejtuesve të institucioneve të emëruar apo të zgjedhur me propozim të Bashkimit Demokratik për Integrim, Kryesia Qendrore ka vendosur gjithashtu që të mbaj mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të partisë më 12 maj 2012 me fillim në ora 12 në selinë e BDI-së në Tetovë. Në këtë mbledhje, organi më i lartë i partisë midis dy Kongreseve do të shqyrtojë raportet mbi punën e të gjithë funksionarëve të BDI”, thuhet ndërkaq në kumtesën e BDI-së pas mbledhjes së  Kryesisë Qendrore të  mbajtur mbrëmë.


Në mbledhjen e mbrëmshme, Kryesia Qendrore gjithashtu ka sjellur vendim për fillimin e zgjedhjeve në të gjitha degët e Bashkimit Demokratik për Integrim, përfshirë edhe Forumin e Grave si dhe Forumin Rinor të BDI. “Nëpërmjet të ripërtë ritjes së regjistrit të anëtarësisë, ky proces do të mundësojë kyçjen e njerëzve të rinjë në strukturat e partisë të cilët mund të japin kontribut të çmuar në avancimin e proceseve politike”, thuhet në  kumtesën e BDI-së.
Ndërkohë ende mbetet pezull emërimi i deputetit aktual të BDI-së, Hajrulla Misimi në postin e ambasadorit të Maqedonisë në Gjenevë. Informatat e para jozyrtare thonë se për këtë nuk ka përfunduar grumbullimi i dokumentacionit të nevojshëm, mirëpo brenda BDI-së askush nuk dëshiron të komentojë arsyet e vërteta të zhagitjes së emërimit të Misimit.

Ky i fundit duhet t'i lirojë ulësen në Parlament Artan Grubit, shefi i kabinetit të kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti. Deputeti Hajrulla Misimi në Gjenevë do të zëvendësonte ish-ambasadorin Aziz Pollozhani, i cili tanimë është kthyer në Maqedoni, ku përflitet se do të zë vendin e rektorit të USHT-së, Agron Reka. Ndërkohë, përderisa BDI ende shqyrton alternativat kadrovike, partia më e madhe në pushtet, VMRO-DPMNE tanimë ka filluar me shkarkimin e funksionarëve në eshalonin e dytë dhe të tretë në institucionet e larta shtetërore, në strukturat partiake dhe postet e ambasadorëve të Maqedonisë në metropolet botërore. Të enjten Qeveria ka miratuar emërimin e ish drejtorit të kompanisë Energjetike ELEM, Vllatko Çingovski për ambasador në Japoni, ndërsa mediat në gjuhën maqedonase kanë filluar të spekulojnë edhe me emrat e ambasadorëve tjerë, emrat e të cilëve megjithatë ende nuk janë konfirmuar zyrtarisht. Sipas të përditshmes "Vest" ish kryediplomati Sllobodan Çashule përgatitet për ambasador në Spanjë, ndërsa profesori universitar dhe drejtori i Institutit Euroballkan Jovan Donev do të përfaqësojë vendin në Londër. Sipas të njëjtës gazetë e cila thirret në burime brenda-partiake, VMRO-DPMNE ka planifikuar që kryetaren e forumit të gruas Daniella Karagjazoska për ambasadore në Zagreb, ndërsa për në Bukuresht është planifikuar ish-drejtori i Qendrës për menaxhim me kriza Pande Llazarevski. Në vend të ambasadorit i cili u përfshi në skandale, Pero Stojanovski, thuhet se do të emërohet Paskal Stojçevski, ndërsa po sipas të përditshmes "Vest", në zyrën diplomatike në Këshillin e Evropës në Strasburg do të emërohet Nenad Kolev, i cili aktualisht përfaqëson Maqedoninë në Talin të Estonisë. Arben Zeqiri/Koha

Votoni këtë tekst
1.50

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Në një aksident në Kërçovë, lëndohen 18 punëtorë të REK "Osllomej"
Tetëmbëdhjetë punëtorë të REK "Osllomej" janë lënduar prej të cilëve nëntë më rëndë në një aksident rrugor që sot në mëngjes ndodhi në fshatin Mamudovc...
image
SHBA dhe BE: Këshillin e prokurorëve publik ta emërojnë ekipin e Janevës
Ambasada e SHBA-së dhe Delegacioni i Bashkimit Evropian në Shkup e përshëndesin progresin e arritur deri tani lidhur me zbatimin e Ligjit për prokuror publik...
image
Shmanget përplasja e dy trenave afër Velesit
Në stacionin hekurudhor "Rajko Zhinzifov" afër Velesit rreth orës 10 sot në mëngjes është shmangur përplasje e drejtpërdrejt e dy automjeteve për udhëtim, pasi njëri...
image
Mediet greke: Athina nën presion për zgjidhjen e çështjes së emrit
Në Greqi nuk ndalojnë reagimet e ngjarjeve në Nju-Jork gjatë Asamblesë së Përgjithshme të KB-së, veçanërisht pasi burrështetasit grekë refuzuan të marrin pjesë në një...
image
12 vetura digjen në rrugët e Kumanovës, arrestohet një person /FOTO/
Në periudhën prej orës 23:30 deri në orën 00:45  mbrëmë tani për tani për arsye të panjohura janë përfshirë në flajkë dhjetëra automjete, në disa...
image
Fillon debati për Buxhetin për vitin 2016
Komisioni kuvendor për financim dhe buxhet sot do ta fillojë debatin për Buxhetin e propozuar për vitin 2016. Sipas propozimit shpenzimet e përgjithshme janë projektuar në...
image
Në "Alo doktor" 1.168 thirrje për një javë
Këshilla mjekësore në linjën telefonike "Alo doktor" (02/15 123) për një javë kanë kërkuar 1.168 qytetarë, njoftoi sot Shtëpia e Shëndetit Shkup. Nga hapja e linjës...
image
Për 24 orë, vërtetime për 2.055 emigrantë
Në 24 orët e fundit janë lëshuar vërtetime për gjithsej 2.055 shtetas të huaj, prej të cilëve, 1.138 janë të gjinisë mashkullore, 301 të gjinisë...
image
Lideri i LSDM-së për vizitë në Izrael
Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev qëndron për vizitë në Izrael, ku do të realizojë takime me përfaqësues të Qeverisë dhe biznes bashkësisë. Siç është paralajmëruar, sot...
image
Gruevski paralajmëron konvikt të ri studentor
Qeveria mori vendim për ndërtimin e konviktit studentor të ri në Shkup, me çka do t'i dalim në vigjilje shumë studentëve, paralajmëroi kryeministri Nikolla Gruevski...
image
Pa energji elektrike disa pjesë nga Çairi, Karposhi, Aerodromi dhe Shuto Orizarja
Për shkak të intervenimeve teknike në elektrosistem nesër pa energji elektrike do të mbeten një pjesë e shfrytëzuesve nga Çairi, Karposhi, Aerodromi dhe Shuto Orizarja. Në...
image
Ivanov dërgoi letër ngushëllimi deri te presidenti i Turqisë
Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov  dërgoi letër ngushëllimi deri te rpesidenti i Republikës së Turqisë Rexhep Taip Erdogan, me rastin e sulmeve terroriste...
image
Në shpërthimet në Ankara jetën e kanë humbur 86 persona
Në shpërthimet e sotme në Ankara jetën e kanë humbur 86 persona, ndërsa 186 janë lënduar, prej të cilëve 28 janë në gjendje të rëndë...
image
Ministri Neziri mori pjesë në shënimin e 10 vjetorit të kompanisë Lukoil në vend
Ministri i Ekonomisë Bekim Neziri dje ishte i ftuar në shënimin e jubileut të 10 vjetorit të hyrjes së kompanisë së naftës Lukoil në Maqedoni. Në...
image
Ligji për “bombat” për materialet e papublikuara
 “Materialet tani më të publikuara nga bisedat e përgjuara nuk janë në dyshim. Ligj për bombat ka të bëj me materialet e pa publikuara. Teksti...
Next
Arkivi
first first Tetor, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag