Fillimi | Aktuale | Vala në BDI pas 10 ditësh

Vala në BDI pas 10 ditësh

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Vetëm pas dhjetë ditësh do të mësohen emrat e funksionarëve që do të shkarkohen dhe kuadrove të reja që do të vijnë nga Bashkimi Demokratik për Integrim. Gjatë kësaj periudhe do të vazhdojë shqyrtimi i raporteve të funksionarëve për punën e tyre dhe më pas do të merren vendime

Shkup - Partia shqiptare në pushtet, Bashkimi Demokratik për Integrim i është përgjigjur ftesës së partnerit të koalicionit VMRO-DPMNE, për t'iu bashkangjitur frymës së ndryshimeve kadrovike në ekzekutiv, mirëpo lajmet e para për freskimet në radhët e kësaj partie nuk mund të priten para dhjetë ditëve. Për këtë qëllim, të premten është mbledhur Kryesia qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim ku mes tjerash duhej të caktohet mbledhja e Këshillit të përgjithshëm. Ky organ partiak, siç konfirmoi për gazetën KOHA zëdhënësi i Qeverisë Muhamet Hoxha, do të shqyrtojë raportet e punës së të gjithë funksionarëve të emëruar dhe të zgjedhur nga radhët e kësaj partie. Pas dhjetë ditësh do të mësohen emrat e kuadrove që do të lëshojnë postet e tyre si dhe emrat e kandidatëve potencial për t'i zëvendësuar ata.

“Kryesia Qendrore e Këshillit të Përgjithshëm të Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti mbledhje të rregullt mbrëmë në selinë e partisë në Tetovë. Anëtarët e Kryesisë Qendrore diskutuan rreth gjendjes në arsimin shqip në Republikën e Maqedonisë, mbledhjes së Këshillit të Përgjithshëm si dhe për zgjedhjet në të gjitha organet e partisë. Debat konstruktiv dhe përmbajtësor u zhvillua rreth nevojës për të mundësuar dhe afirmuar arsim cilësor duke krijuar të gjitha parakushtet për të zhvilluar një proces të mirëfilltë edukativo-arsimor pasi që e ardhmja e kombit varet nga cilësia e mësimdhënies. Arsimi paraqet përcaktim prioritar programor për Bashkimin Demokratik për Integrim andaj dhe në bashkëpunim me botën akademike do të bëjmë përpjekje maksimale për ngritjen e cilësisë së procesit arsimor në të gjitha nivelet. Pas pranimit të raporteve mbi punën e drejtuesve të institucioneve të emëruar apo të zgjedhur me propozim të Bashkimit Demokratik për Integrim, Kryesia Qendrore ka vendosur gjithashtu që të mbaj mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të partisë më 12 maj 2012 me fillim në ora 12 në selinë e BDI-së në Tetovë. Në këtë mbledhje, organi më i lartë i partisë midis dy Kongreseve do të shqyrtojë raportet mbi punën e të gjithë funksionarëve të BDI”, thuhet ndërkaq në kumtesën e BDI-së pas mbledhjes së  Kryesisë Qendrore të  mbajtur mbrëmë.


Në mbledhjen e mbrëmshme, Kryesia Qendrore gjithashtu ka sjellur vendim për fillimin e zgjedhjeve në të gjitha degët e Bashkimit Demokratik për Integrim, përfshirë edhe Forumin e Grave si dhe Forumin Rinor të BDI. “Nëpërmjet të ripërtë ritjes së regjistrit të anëtarësisë, ky proces do të mundësojë kyçjen e njerëzve të rinjë në strukturat e partisë të cilët mund të japin kontribut të çmuar në avancimin e proceseve politike”, thuhet në  kumtesën e BDI-së.
Ndërkohë ende mbetet pezull emërimi i deputetit aktual të BDI-së, Hajrulla Misimi në postin e ambasadorit të Maqedonisë në Gjenevë. Informatat e para jozyrtare thonë se për këtë nuk ka përfunduar grumbullimi i dokumentacionit të nevojshëm, mirëpo brenda BDI-së askush nuk dëshiron të komentojë arsyet e vërteta të zhagitjes së emërimit të Misimit.

Ky i fundit duhet t'i lirojë ulësen në Parlament Artan Grubit, shefi i kabinetit të kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti. Deputeti Hajrulla Misimi në Gjenevë do të zëvendësonte ish-ambasadorin Aziz Pollozhani, i cili tanimë është kthyer në Maqedoni, ku përflitet se do të zë vendin e rektorit të USHT-së, Agron Reka. Ndërkohë, përderisa BDI ende shqyrton alternativat kadrovike, partia më e madhe në pushtet, VMRO-DPMNE tanimë ka filluar me shkarkimin e funksionarëve në eshalonin e dytë dhe të tretë në institucionet e larta shtetërore, në strukturat partiake dhe postet e ambasadorëve të Maqedonisë në metropolet botërore. Të enjten Qeveria ka miratuar emërimin e ish drejtorit të kompanisë Energjetike ELEM, Vllatko Çingovski për ambasador në Japoni, ndërsa mediat në gjuhën maqedonase kanë filluar të spekulojnë edhe me emrat e ambasadorëve tjerë, emrat e të cilëve megjithatë ende nuk janë konfirmuar zyrtarisht. Sipas të përditshmes "Vest" ish kryediplomati Sllobodan Çashule përgatitet për ambasador në Spanjë, ndërsa profesori universitar dhe drejtori i Institutit Euroballkan Jovan Donev do të përfaqësojë vendin në Londër. Sipas të njëjtës gazetë e cila thirret në burime brenda-partiake, VMRO-DPMNE ka planifikuar që kryetaren e forumit të gruas Daniella Karagjazoska për ambasadore në Zagreb, ndërsa për në Bukuresht është planifikuar ish-drejtori i Qendrës për menaxhim me kriza Pande Llazarevski. Në vend të ambasadorit i cili u përfshi në skandale, Pero Stojanovski, thuhet se do të emërohet Paskal Stojçevski, ndërsa po sipas të përditshmes "Vest", në zyrën diplomatike në Këshillin e Evropës në Strasburg do të emërohet Nenad Kolev, i cili aktualisht përfaqëson Maqedoninë në Talin të Estonisë. Arben Zeqiri/Koha

Votoni këtë tekst
1.50

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Pollogu diskriminohet edhe në art e kulturë
Ajo që është karakteristike në tabelat krahasuese për dy vite të sektorit të artit dhe rekreacionit, mund të shihet se edhe pse investimet totale në këtë sferë janë dyfishuar krahasuar me vitin paraardhës, në Pollog investimet që janë shumë të vogla - as tre për qind, ose dhjetë herë më pak sesa ai i Shkupit dhe rajoni Juglindor.. Investimet në këtë rajon janë minimale edhe në sferën e kulturës, ku numri i vogël, apo mungesa e institucioneve elementare si kinema, reflektohen me numrin më të ulët të frekuentuesve ...
image
Rebalanci prek tre projektet shqiptare
Sheshit “Skenderbeu” me rishikim të buxhetit i shkurtohen 433 mijë euro, Teatrit të Tetovës rreth 1 milion euro, kurse Universiteti “Nëna Tereza” në Shkup do të ketë vetëm 10 milionë denarë nga 20 milionë euro sa parashihej me buxhetin e vitit 2016. Në anën tjetër, Qeveria me rishikimin e buxhetet ka rritur mjetet për transferta sociale, rroga dhe pensione ...
image
108 shkolla me 35632 vende të lira
Jo më shumë se 23 mijë nxënës që kanë përfunduar klasën e nëntë do të kenë në dispozicion mbi 35 vende për regjistrim në shkollat e mesme. Të martën dhe të mërkurën shkollat do të hapin dyert për të pritur paraqitjet e para të dokumenteve, ndërsa në kuadër të aftit të qershorit do të ketë edhe një paraqitje të dytë, më 4 korrik shkollat ky do të mbesin vende të lira për regjistrim, do të ketë afate në muajin gusht. Në gjuhën shqipe këtë vij janë lejuar 294 paralele nga 1048 gjithsej. Kryeson Shkupi me numër më të madh vendesh...
image
Kushte johumane për të paraburgosurit
Në përgjithësi, personat e paraburgosur dhe të dënuar në INP-të e vizituara, siç theksoi, janë ankuar për kushte joadekuate materiale, mospajisje të hapësirave me inventarin e nevojshëm, mosrespektim të së drejtës për shëtitje në të hapur nga dy orë dhe pamundësi për lëvizje jashtë mjedisit të repartit...
image
Edhe turistët shtrëngojnë rripin
Vitin e kaluar është rritur numri i turistëve të huaj në Maqedoni, por ata sikurse edhe vendorët e kanë shtrënguar portofolin dhe harxhojnë më pak para për shërbimet turistike që i ofrojnë kapacitetet vendore ...
image
Më shumë lindje në qytete
Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistikë, në Republikën e Maqedonisë numri i fëmijëve të lindur të gjallë në zonat urbane vjet ka arritur...
image
1000 euro borxh për kokë banori
Çdo qytetar ka borxh prej gati tre pagave mesatare ndaj bankave, duke marrë parasysh shumën e borxhit prej 992 euro në raport me pagën mesatare prej 362 euro ...
image
Pa njohuri për sigurinë e produkteve
Konsumatorët nuk janë në tërësi të informuar për të drejtat e tyre dhe zakonisht marrin informacione për të drejtat e tyre kur do të përballen...
image
Vozisin, por nuk marrin leje
Aksionet policore në komunikacion, tregojnë se shumë të rinj nën 18 vjeç hasen para timonit pa pasur leje për vozitje. Përskaj kësaj, interesimi i tyre për t’u pajisur me leje për vozitje enda pa i mbushur 18 vite, është tejet i vogël. Kompetentët mosinteresimin e lidhin me kushtet e parapara me ligj, të cilat nuk janë joshëse, madje janë edhe me kosto të larta, si për shembull pajisjen me automjet të veçantë me fuqi më të vogël etj. ...
image
Memorandum për themelim të Këshillit ekonomiko-social
Është nënshkruar marrëveshja për themelimin e Këshillit ekonomiko-social lokal, që është pjesë e rrjetit të bashkëpunimit në mes të komunave, punëdhënësve dhe përfaqësuesve të sindikatës...
image
Lumi Ponika me shtrat të ri
Në Komunën e Tearcës qëndroi për vizitë ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jess Baily, i cili fillimisht realizoi një takim me kryetarin e...
image
Nis sezoni i dasmave
Nga informatat e marra nga objektet hoteliere për organizimet e tilla familjare, rezulton që për sezonin e verës janë rezervuar mbi 800 dasma dhe ahengje të ndryshme familjare. Nga një kalkulim i harxhimeve, për të gjitha dasmat e planifikuara për këtë vit në rajonin e Gostivarit, rezulton se dasmat e këtij viti do të kenë kosto financiare rreth 15 milion euro, pa llogaritur këtu vendbanimet më të mëdha përreth qytetit të Gostivarit ...
image
Mediat greke: Presion për hyrje të Maqedonisë në BE dhe NATO
Ministri grek i Punëve të jashtme Ninkos Koxias në këshillin e fundit për punë të jashtme të BE-së në Luksemburg është sulmuar verbalisht nga disa...
image
150 mijë euro gjobë restoranteve, agjencive, butiqe...
“Gjatë vitit të kaluar janë realizuar 40.043 kontrolle, nga të cilat në tregti 15.218, në hoteleri 5.112, ndërsa në dyqanet e zejtarëve 4.184. Vitin e kaluar edhe kontrollet ndaj turizmit kanë qenë më të mëdha, edhe atë ka patur madje 651 kontrolle. Përveç këtyre, janë realizuar edhe kontrollime të tjera që kanë të bëjnë me ligje të tjera që janë në kompetencë të Inspektoratit shtetëror të tregut”, thonë në ISHT ...
image
Kërkohet ndihmë për t’i përfunduar punët
Iniciativa është mbështetur nga banorët, ndërsa tokën për ndërtimin e kësaj xhamie e ka dhuruar familja e Abdylkadri Bajramit nga kjo lagje pikërisht edhe ku është ndërtuar xhamia deri në fazën karabina. Sipas Taip Bajramit, xhamia ndërtohet me vet financim të banorëve...
Next
Arkivi
first first Qershor, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag