Fillimi | Aktuale | Karajanov më i sigurt me targat serbe

Karajanov më i sigurt me targat serbe

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Nga MPB-në e Kosovës tregojnë se vite me radhë, Republika e Kosovës ka targat e saja të reja diplomatike të pranuara ndërkombëtarisht me kodin RKS. Nga ana tjetër, ambasadori Karajnov është arsyetuar se targat me SRB janë marrë në Serbi, ndërkohë që me këtë veturë lëviz lirshëm edhe në pjesën e veriut të Kosovës

Shkup, 28 prill - Vetura zyrtare e ambasadorit të Maqedonisë në Kosovë, Stojan Karajanov plotë shtatë vite qarkullon nëpër Kosovë me targa diplomatike zyrtare të Serbisë. Ndryshe nga veturat tjera diplomatike në Kosovë, që kanë tabelat RKS, Karajanov në një prononcim për gazetën KOHA ka thënë se vetura diplomatike 'Skoda Oktavia' është regjistruar në Serbi dhe se kjo është bërë për çështje sigurie, për shkak se, siç ka thënë ai, kur udhëton për në Serbi, të mund të kalojë lirshëm veriun e Kosovës dhe kufirin e Serbisë. Ai është arsyetuar se sikur të kishte targa diplomatike me RKS-në, atëherë nuk do të mundej të futej.

Me këtë deklaratë, Karajanov e ka përgënjeshtruar zëdhënësin e MPJ-së në Shkup, Borçe Stamov, i cili ditë më parë tha se targat e veturës zyrtare me SRB janë dhënë pikërisht nga shteti i Kosovës. Në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Prishtinë informojnë se Kosova tashmë vite me radhë, ka siguruar targat diplomatike për veturat zyrtare me parashtesën RKS, ndërkohë që ditëve në vijim, do të shqyrtojnë rastin e ambasadës së Maqedonisë, ambasadori e së cilës nëpër Kosovë shëtitet me targa të shtetit serb.

"Do ta shqyrtojmë këtë rast dhe nëse me të vërtet vetura diplomatike e ambasadorit të Maqedonisë mban targa serbe, atëherë me siguri se do t'i ndalohet kësaj veture të qarkullojnë lirshëm nëpër rrugët e Republikës së Kosovës", thonë në kabinetin e ministrit të Brendshëm të Kosovës, Bajram Rexhepi. Kanë reaguar edhe ish-diplomat shqiptarë, të cilët skandalin e ambasadës së Maqedonisë e kanë vlerësuar si presedan diplomatik të paparë deri tani. "Është një presedan i paraparë deri më sot në qarqet diplomatike. Një gjest i këtillë i ambasadorit të Maqedonisë tregon për mirësjellje të keqe diplomatike ndaj Republikës së Kosovës. Gjithashtu, paraqet provokim të rëndë për Kosovën si shteti i vetëm fqinj që ka marrëdhënie të mira me Maqedoninë. Republika e Kosovës duhet urgjentisht të merr masa dhe ta dëbojë ambasadorin e Maqedonisë, si dhe ta shpall person non-grata. Gjithashtu, Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës të dërgojë notë proteste deri të Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe të kërkoj ta tërheqin këtë farë ambasadori", ka thënë Alajdin Demiri, ish ambasador i Maqedonisë në Zvicër. Ndryshe, ditë më parë, zëdhënësi i MPJ-së fillimisht mohoi që vetura zyrtare me targa të shtetit serb të jetë e ambasadës së Maqedonisë, që më pas, të deklarojë se vet Qeveria e Kosovës diplomatëve u ka ndarë targa të tilla. (Zejnulla Veseli/KOHA)

Votoni këtë tekst
3.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
BE dhe Ambasadori amerikan reagojnë pas debatit në TV Sitel
Faktori ndërkombëtar ka reaguar mbrëmë pas debatit të kryetarit të opozitës Zoran Zaev dhe kryeredaktorit të televizionit kombëtar Sitel, Dragan Pavlloviç Latas në edicionin e...
image
Vazhdon procesi gjyqësor për rastin e Kumanovës
Sot vazhdon procesi gjyqësor ndaj 29 të akuzuarve për ngjarjet e Kumanovës. Ata akuzohen për terrorizëm dhe organizim terrorist për zhvillimet e 9 majit të...
image
E tërë Dibra dhe një pjesë e Zhupës pa ujë të pijshëm
Prej dje pasdite pa ujë të pijshëm është Dibra dhe rrethina dhe një pjesë e madhe e Qendrës Zhupë, të cilët furnizohen me ujë nga...
image
Kuvendi e vazhdon debatin për Qendrën për transplantim
Deputetët në kuadër të seancës së 91-të të Kuvendit sot do ta vazhdojnë debatin rreth Propozim ligjit për Qendrën për mjekësi transplantuese dhe sëmundje kirurgjikale,...
image
Më shumë kompjuterë në podrum se në klasa
"Në shkollë kemi 700 kompjuterë, mirëpo për mungesë të kushteve - i kemi në përdorim vetëm 265 kompjuterë", deklaron Nexhbedin Saliu, përgjegjësi i paraleleve shqipe të teknikës në Kumanovë. Hapësira shkollore është e tillë sa nuk lejon që mësimi me kompjuterë të zhvillohet në më tepër se pesë klasë dhe një kabinet informatike, sqaron ai. Megjithëse një shkollë në rritje sipas numrit të nxënësve, zhvillimi është peng i mungesës së hapësirave dhe pavarësimit në subjekt të veçantë juridik...
image
Mohohen akuzat, kërkohen gjykatës shqiptarë
Seanca e parë gjyqësore kundër rastit të Kumanovës është shoqëruar me vërejtje të shumta të palës mbrojtëse, ndërsa është kërkuar që Trupi gjykues, i përbërë nga gjashtë gjykatës-porotë, të ketë së paku edhe dy shqiptarë. Gjithashtu, vërejtje janë drejtuar edhe ndaj dy prokurorëve të rastit, të cilët siç kanë thënë nga pala mbrojtëse, akoma nuk e ka dorëzuar hetimin përfundimtar. "Këto janë vetëm disa nga arsyet se pse këtë lëndë duhet ta marrë nën ingerenca Prokuroria speciale", ka thënë Naser Raufi. Seanca e radhës do të vazhdojë të enjten, më 11 shkurt...
image
Ekskluzive: Prishtina liron Demirin dhe Ismailoviqin
Gjykata e krimeve në Prishtinë ka liruar nga burgu dy të akuzuarit kryesorë në rastin “Monstra”, Afrim Ismailoviq dhe Alil Demiri, që të dy nga...
image
Delegacion i BDI-së vizitoi Shtabin Komunal Karposh në Nerez të Shkupit
Një delegacion i BDI-së i përbërë nga shefi i Shtabit Qendror Zgjedhor, Bekim Neziri, nënkryetarja Teuta Arifi, ministri i pushtetit lokal Lirim Shabani, zëvendësministri i...
image
Tre ministri injorojnë KSHZ-në
Ndonëse e obliguar me ligj, MPB ende nuk ka dërguar në KSHZ listën e personave që posedojnë letërnjoftime dhe kanë mbushur moshën 18 vjet. Të dhëna nuk ka dërguar as as Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, më të cilën poashtu udhëheq kuadër i opozitës. Por përjashtim këtu nuk bën as ministria e Bujqësisë. Burime të gazetës KOHA thonë se KSHZ po pret që edhe këto institucione të dërgojnë të dhëna dhe më pas të fillojë kryqëzimi...
image
"Nëna Terezë" si "Goce Dellçev", vlen sa pesë rroga
Emërimi i anëtarëve të rinj është ndryshimi i vetëm sa i takon çmimeve shtetërore. Çmimi "Nënë Tereza", i vetmi që ka thyer profilin monoetnik të çmimeve, vazhdon prapëseprapë të renditet i fundit sa i takon rëndësisë që ka. I tillë do të jetë edhe në vitin kur pritet të bëhet edhe shenjtërimi i saj. Marrja e këtij çmimi kushton sa pesë rroga mesatare, ndërsa prej tij nuk përfitohet pension, ashtu si edhe me disa çmime të tjera. Më i larti është klasifikuar "11 Tetori", që vlen sa 15 paga mujore, apo edhe "Shën Klimenti", që po ashtu vlen sa 10 paga mujore ...
image
Qytetarët e Tetovës mund ta marrin kompensimin financiar të dëmeve nga vërshimet më 3 gusht
Komuna e Tetovës informon se të gjithë personat apo subjektet të cilët gjatë vërshimeve të 3 gushtit në komunën e Tetovës, pësuan dëmtime mbi pronën...
image
Bajrami i bashkëngjitet Këshillit Opozitar
Bastri Bajrami, ish-kryetari i Komunës së Haraçinës, të mërkurën i është bashkangjitur Këshillit Opozitar. Nëpërmjet një njoftimi drejtuar mediave, Bajrami vlerëson se ka ardhur koha...
image
Mexhitlia mbyllet për komunikacion deri në orën 23
Vendkalimi kufitar Mexhitlia sot përsëri do të mbyllet për komunikacion për shkak të grevës së bujqve grekë. Lidhja Automote e Maqedonisë informoi se komunikacioni në këtë...
image
Ministri çek i Punëve të Jashtme për vizitë në Maqedoni
Ministri çek i Punëve të Jashtme Lubomir Zaoralek sot arrin për vizitë pune në Maqedoni në suaza të së cilës do të takohet me ministrin...
image
Të gatshëm të përballemi me vendkalimet ilegale
Nga vendosja e rrethojës së parë Armata ka parandaluar 19.000, ndërsa policia 14.000 vendkalime ilegale, për këtë tani qasemi drejt fazës së dytë të vendosjes...
Next
Arkivi
first first Shkurt, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag