Hyrje | Aktuale | Karajanov më i sigurt me targat serbe

Karajanov më i sigurt me targat serbe

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Nga MPB-në e Kosovës tregojnë se vite me radhë, Republika e Kosovës ka targat e saja të reja diplomatike të pranuara ndërkombëtarisht me kodin RKS. Nga ana tjetër, ambasadori Karajnov është arsyetuar se targat me SRB janë marrë në Serbi, ndërkohë që me këtë veturë lëviz lirshëm edhe në pjesën e veriut të Kosovës

Shkup, 28 prill - Vetura zyrtare e ambasadorit të Maqedonisë në Kosovë, Stojan Karajanov plotë shtatë vite qarkullon nëpër Kosovë me targa diplomatike zyrtare të Serbisë. Ndryshe nga veturat tjera diplomatike në Kosovë, që kanë tabelat RKS, Karajanov në një prononcim për gazetën KOHA ka thënë se vetura diplomatike 'Skoda Oktavia' është regjistruar në Serbi dhe se kjo është bërë për çështje sigurie, për shkak se, siç ka thënë ai, kur udhëton për në Serbi, të mund të kalojë lirshëm veriun e Kosovës dhe kufirin e Serbisë. Ai është arsyetuar se sikur të kishte targa diplomatike me RKS-në, atëherë nuk do të mundej të futej.

Me këtë deklaratë, Karajanov e ka përgënjeshtruar zëdhënësin e MPJ-së në Shkup, Borçe Stamov, i cili ditë më parë tha se targat e veturës zyrtare me SRB janë dhënë pikërisht nga shteti i Kosovës. Në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Prishtinë informojnë se Kosova tashmë vite me radhë, ka siguruar targat diplomatike për veturat zyrtare me parashtesën RKS, ndërkohë që ditëve në vijim, do të shqyrtojnë rastin e ambasadës së Maqedonisë, ambasadori e së cilës nëpër Kosovë shëtitet me targa të shtetit serb.

"Do ta shqyrtojmë këtë rast dhe nëse me të vërtet vetura diplomatike e ambasadorit të Maqedonisë mban targa serbe, atëherë me siguri se do t'i ndalohet kësaj veture të qarkullojnë lirshëm nëpër rrugët e Republikës së Kosovës", thonë në kabinetin e ministrit të Brendshëm të Kosovës, Bajram Rexhepi. Kanë reaguar edhe ish-diplomat shqiptarë, të cilët skandalin e ambasadës së Maqedonisë e kanë vlerësuar si presedan diplomatik të paparë deri tani. "Është një presedan i paraparë deri më sot në qarqet diplomatike. Një gjest i këtillë i ambasadorit të Maqedonisë tregon për mirësjellje të keqe diplomatike ndaj Republikës së Kosovës. Gjithashtu, paraqet provokim të rëndë për Kosovën si shteti i vetëm fqinj që ka marrëdhënie të mira me Maqedoninë. Republika e Kosovës duhet urgjentisht të merr masa dhe ta dëbojë ambasadorin e Maqedonisë, si dhe ta shpall person non-grata. Gjithashtu, Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës të dërgojë notë proteste deri të Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe të kërkoj ta tërheqin këtë farë ambasadori", ka thënë Alajdin Demiri, ish ambasador i Maqedonisë në Zvicër. Ndryshe, ditë më parë, zëdhënësi i MPJ-së fillimisht mohoi që vetura zyrtare me targa të shtetit serb të jetë e ambasadës së Maqedonisë, që më pas, të deklarojë se vet Qeveria e Kosovës diplomatëve u ka ndarë targa të tilla. (Zejnulla Veseli/KOHA)

Vlerëso tekstin
3.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaAktuale
Previous
image
E lëndon me thikë në fyt
Të dielën rreth orës 21.25 minuta në Spitalin Klinik të Tetovës është dërguar i riu me inicialet C.V., i lindur në vitin 1995 në fshatin ...
image
Për Pashkët te atë Spiroski
Me rastin e festës të Pashkëve Myftiu i Dibrës Ramazan Hasa vizitoi selinë e kishës ortodokse në Dibër, ku atit Bllagoja Spiroski ia uroi Pashkët. ...
image
BDI 16, PDSH 9, VMRO 62, LSDM 32 deputetë
VMRO-DPMNE-ja dhe kandidati i tyre për president Gjorge Ivanov udhëheqin para LSDM-së dhe kandidatit të tyre presidencial Stevo Pendarovski, theksojnë rezultatet nga sondazhi telefonik të ...
image
62 deputetë për të penguar qëllimet e BDI-së
Lideri i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski se të dielën, më 27 prill do të festojnë fitore të dyfishtë. Fitore të Gjorge Ivanovit për president të shtetit ...
image
Pendraovski shkon në Prishtinë
Kandidati për president të Maqedonisë, Stevo Pendarovski, do të vizitojë Prishtinën vetëm katër ditë para garës së balotazhit që do të përcaktojë nëse ai apo ...
image
Hoxha: RDK ka prioritet ligjin për UÇK-në
Në vazhdën e takimeve parazgjedhore të RDK-së në komunën e Kumanovës, Likovës dhe Studeniçanit u prezantua platforma zgjedhore nga Xhezair Shaqiri, Vesel Memdi, sekretari Izet ...
image
Foto e rrallë e Adem Jasharit
Një foto e rrallë po qarkullon nëpër imediat sociale në të cilin shihet heroi kombëtar Adem Jashari. Në këtë foto Adem Jashari shihet mbi një ...
image
BDI në Vrapçisht, PDSH në Kumanovë, RDK në Debresh
BDI në Vrapçisht, PDSH në Kumanovë, RDK në Debresh   Partitë politike sot e vazhdojnë fushatën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare  dhe për raundin e dytë të ...
image
Në kalatë e marijuanës, kamera e RAI-t futet në Lazarat (VIDEO)
Ndërsa emri i Lazaratit tani dihet nga të gjithë, edhe jashtë Shqipërisë, kamerat e shtetit fqinj, Italisë kanë mundur të futen në këtë fshat. Gazetari ...
image
Thaçi: Po përpilojnë lista si në kohën e Hitlerit
Partia Demokratike Shqiptare tubim mbajti në Zhelinë të Tetovës, ku para elektoratit u prezantua platforma politike dhe kandidatët për deputetë të njësisë zgjedhore gjashtë. Kryetari ...
image
“The Guardian”: Restoranti i shqiptarit më i miri në botë (Video)
Në faqen online të njërës prej gazetave më prestigjioze britanike, “The Guardian”, mund të haset një njoftim më tepër të formës këshilluese, i cili është ...
image
Gjermania “tregon muskujt” (VIDEO)
Pak kohë më parë në internet u bënë publike video me forcat dhe mjetet ushtarake të Rusisë. Më pas të tjera video u lancuan me ...
image
Georgievski: Nëse VMRO s’bën koalicion me BDI-në, fillon lufta
Lideri i VMRO – Popullore, dhe ish kryeministri, Lupço Gerogievski i cili është bartës liste në njësinë e tretë zgjedhore, ka cilësuar se përderisa VMRO ...
image
Ahmeti: Ku kemi qenë para 10 viteve dhe ku jemi sot?
Bashkimi Demokratik për Integrim realizoi tubimin e radhës në Komunën e Haraçinës, ku të pranishëm ishin edhe banorët e fshatrave përreth. Përpara të tubuarve të ...
image
Thaçi: PDSH në Qeveri, unë zv/kryeministër
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, gjatë një tubimi në fshatin Pallçisht të Komunës së Bogovinës në Tetovë, tha se PDSH do të jetë ...
Next
Arkivi
first first Prill, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull