Fillimi | Aktuale | Azem Sylës i mohohet qëndrimi në Zvicër

Azem Sylës i mohohet qëndrimi në Zvicër

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Gjykata Federale e Zvicrës, si instanca më e lartë gjyqësore në vend, ka hedhur poshtë ankesën që deputeti nga Kosova, Azem Syla, kishte bërë pas vendimit që një gjykatë më e ulët kishte marrë për t`ia mohuar atij qëndrimin në Zvicër.

Gjykata Administrative e kantonit të Soloturnit me një vendim që kishte marrë në muajin shkurt, i kishte marrë mbrapa Azem Sylës lejen e qëndrimit të përhershëm (C) në Zvicër, shkruan Express.

Këtë vendim gjykata në fjalë e kishte mbështetur me atë se Syla kishte shfrytëzuar ndihmën sociale dhe kompensimet, me gjithë faktin se ai ishte zgjedhur deputet në Parlamentin e Kosovës. Sipas llogarive të bëra nga organet kompetente del se Azem Syla gjatë afër dhjetë viteve ka marrë rreth 400 mijë franga nga shteti zviceran. Syla, sipas vendimit të fundit të Gjykatës Federale, duhet të lëshojë Zvicrën deri në mesin e muajit maj.

Gjykata Federale nuk e ka marrë fare në shqyrtim ankesën e Azem Sylës. Ata e kanë arsyetuar këtë me faktin se Syla që nga nëntori i vitit 2010 ka zyrtarizuar qëndrimin në Kosovë, në mënyrë që të mund të merrte pjesë në zgjedhjet e atjeshme parlamentare. Vetëm në periudhën nga 21 shkurti deri më 7 prill 2011, ai ka marrë pjesë në 6 seanca parlamentare dhe ka pasur paraqitje në televizion.

Veç kësaj, ai kishte dorëzuar banesën e tij në Zvicër dhe kishte gjetur strehim në banesën e të bijës. Në Kosovë, Syla ka një shtëpi të veten. Me këtë mund të vihet në përfundim se ai jo vetëm që është i integruar si është më së miri në Kosovë, por atje e ka të siguruar ekzistencën, thuhet në vendimin e Gjykatës Federale të Zvicrës.

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Ditë zie në Tetovë
Në Tetovë sot dhe nesër është ditë zie. Vendimin e solli Këshilli i Komunës së Tetovës pas motit të keq që pardje e përfshiu Tetovën, në...
image
Delegacion ushtarak nga SHBA-ja për vizitë në Maqedoni
Një delegacion ushtarak nga SHBA-ja i udhëhequr nga gjenerali Uillijam Frejzer III, i cili qëndron për vizitë në Maqedoni, sot do të takohet me ministrin...
image
LAMM: Për Tetovë - Jazhincë rrugë alternative
Në fshatin Poroj është ndërprerë rruga rajonale Tetovë - Jazhincë,  ndërsa si akse rrugore alternative shfrytëzohen: Tetovë - Trebosh - Xhepçisht dhe Zhelinë - Shemshevë...
image
Varroset dy vjeçari nga Shipkovica /FOTO/
Krahas viktimave në njerëz dhe në të mira materiale, sot në Shipkovicë mbizotëron ditë zie. Mijëra qytetarë nga ky fshat Malor dhe nga vende tjera,...
image
Nga 30.000 denarë ndihmë për rajonet e goditura në rrethinën e Tetovës
Ndihmë të njëfishtë në para me nga 30.000 denarë shteti do t'u pagajë familjeve familjeve të goditura nga moti i keq në rrethinën e Tetovës,...
image
Grupi i punës sa filloi i dha vetes pushim
Në takimet e deritanishme Grupi i punës në mënyrë thelbësore ka diskutuar për Listën zgjedhore, ndërsa në tavolinë u vendosën disa propozime të tjera, mes të cilave edhe riregjistrimi i votuesve. Është hapur edhe tema për prokurorin publik special, votimin e diasporës dhe pozicionimi i KSHZ në relacion me institucionet tjera që kanë të bëjnë me zgjedhjet ...
image
Fillon herët fushata parazgjedhore
Në kohën kur Marrëveshja politike e Përzhinos kërkon vullnet për t'u zbatuar në praktikë për të dalë vendi nga kriza në njërën anë, dhe në anën tjetër deklarata e kryeministrit Gruevski se terrorizmi ka trokitur në derë dhe çdo qytetarë i Maqedonisë është në rrezik, madje duke i cilësuar edhe ngjarjet e Kumanovës si një të tillë, sipas analistëve politik është paralajmërim për fushatë të ashpër parazgjedhore...
image
Gjobat sa gjashtë rroga
Sipas shumë vlerësimeve, ulja e gjobave nuk duhet të relaksojë shumë firmat dhe pronarët ose administratorët e tyre për arsye se gjobat që mund të shqiptojnë inspektorët e Drejtorisë së të hyrave publike, ato të Inspektoratit të punës dhe kolegët e tyre të institucioneve përkatëse, pasi sërish gjobat mund të arrijnë gjashtëfishin e një rroge mesatare mujore ...
image
Ulen për një të tretën investimet e huaja
Statistika e BPRM-së tregon se në periudhën janar-maj të këtij viti në Maqedoni kanë hyrë 100.6 milionë euro investime të huaja, që paraqet një ulje për një të tretën në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, kur kompanitë e huaja kanë investuar rreth 145 milion euro në vend ...
image
N'Shkup për "pasaporta të shpejta"
Edhe pse kërçovarët për këtë shërbim të përshpejtuar paguajnë, sërish janë të detyruar që të shkojnë personalisht në Shkup për ta tërhequr pasaportën dhe kështu t'u qasen harxhimeve shtesë. Në Sektorin e MPB-së në Kërçovë, këtë e arsyetojnë me problemin e mungesës edhe të një fotoaparati dhe të sistemit të dhënies së dokumentacionit...
image
Rritje azilkërkuesish edhe nga Maqedonia
Shumë azilkërkues nga Ballkani nuk kanë shanse për azil në Gjermani. Prandaj koha e trajtimit të kërkesave të tyre do të përshpejtohet shumë. Manfred Shmid nga Zyra gjermane për refugjatë, thotë se edhe tek vendet që sot janë vende të sigurta origjine vihet re një rritje e numrit të azilkërkuesve nga viti 2012. Këto vende janë Serbia, Bosnja, Maqedonia...
image
Kthim në realitetin e hidhur
Traumat dhe tmerri i përjetuar, në kujtimet e banorëve të lagjes do të mbesin përjetësisht, por megjithatë jeta e njerëzve siç shprehet Demiri po shkon drejtë normalizimit, duke llogaritur rehabilitimin material që u është bërë familjarëve nga ndihmat e shumta që kanë arritur, ndërsa vazhdon të mbetet e pa zgjidhur pjesa shtetërore e premtuar....
image
Lakmohet vetëm puna në administratë
Numri tejet simbolik i semimaturantëve të rinj të cilët aplikua në afatin e qershorit për të ndjekur mësimet në shkollën e mesme teknike komunale në Gostivar, verifikon të dhënat nga analiza e kryer për tregun e punës në rajonin e Gostivarit. Analiza e tregut të punës në rajonin e Gostivarit tregon mungesën e madhe të kuadrove profesionale respektivisht zanateve të ndryshme...
image
Bjeshkët bëhen me rrymë elektrike
këto bjeshkë të pasura të cilët posedojnë një vegjetacion të paparë dhe ujë të kualitetit të lartë, tani me rrufepritësit, panelet diellore për prodhimin e rrymës elektrike dhe pajisjeve të tjera që do të realizohen me këtë projekt, do të kenë standardet tipike evropiane...
image
Reshje shiu, bubullimë dhe erë e përforcuar
Në Maqedoni pasdite moti do të jetë me vranësira jostabile e me reshje shiu, bubullimë dhe erë të përforcuar. Sipas Drejtorisë për punë hidrometeorologjike (DPHM),...
Next
Arkivi
first first Gusht, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag