Fillimi | Aktuale | Azem Sylës i mohohet qëndrimi në Zvicër

Azem Sylës i mohohet qëndrimi në Zvicër

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Gjykata Federale e Zvicrës, si instanca më e lartë gjyqësore në vend, ka hedhur poshtë ankesën që deputeti nga Kosova, Azem Syla, kishte bërë pas vendimit që një gjykatë më e ulët kishte marrë për t`ia mohuar atij qëndrimin në Zvicër.

Gjykata Administrative e kantonit të Soloturnit me një vendim që kishte marrë në muajin shkurt, i kishte marrë mbrapa Azem Sylës lejen e qëndrimit të përhershëm (C) në Zvicër, shkruan Express.

Këtë vendim gjykata në fjalë e kishte mbështetur me atë se Syla kishte shfrytëzuar ndihmën sociale dhe kompensimet, me gjithë faktin se ai ishte zgjedhur deputet në Parlamentin e Kosovës. Sipas llogarive të bëra nga organet kompetente del se Azem Syla gjatë afër dhjetë viteve ka marrë rreth 400 mijë franga nga shteti zviceran. Syla, sipas vendimit të fundit të Gjykatës Federale, duhet të lëshojë Zvicrën deri në mesin e muajit maj.

Gjykata Federale nuk e ka marrë fare në shqyrtim ankesën e Azem Sylës. Ata e kanë arsyetuar këtë me faktin se Syla që nga nëntori i vitit 2010 ka zyrtarizuar qëndrimin në Kosovë, në mënyrë që të mund të merrte pjesë në zgjedhjet e atjeshme parlamentare. Vetëm në periudhën nga 21 shkurti deri më 7 prill 2011, ai ka marrë pjesë në 6 seanca parlamentare dhe ka pasur paraqitje në televizion.

Veç kësaj, ai kishte dorëzuar banesën e tij në Zvicër dhe kishte gjetur strehim në banesën e të bijës. Në Kosovë, Syla ka një shtëpi të veten. Me këtë mund të vihet në përfundim se ai jo vetëm që është i integruar si është më së miri në Kosovë, por atje e ka të siguruar ekzistencën, thuhet në vendimin e Gjykatës Federale të Zvicrës.

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Treni i merr jetën edhe një emigranti
Binarët e trenit marrin edhe një jetë emigranti. Rasti tragjik i radhës ka ndodhur të dielën në mbrëmje, kur nga ana e Ndihmës mjekësore policia...
image
Aksident i rëndë në Nish, vdesin dy femra nga Tetova (Foto)
Në një aksident që ka ndodhur në Nish dy femra kanë mbetur të vdekura dhe një fëmijë është lënduar.Viktimat janë nga Bogovina e Tetovës, por...
image
Gërxhaliu përgënjeshtron lajmin për mënyrën e vdekjes së 9 kosovarëve në Kumanovë
Drejtori i Departamentit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë, Arsim Gërxhaliu, e ka quajtur të pavërtetë lajmin se pas autopsisë është vërtetuar se disa nga të...
image
BDI-ja mirëpret qëndrimin e PDSH-së për bashkëpunim ndërpolitik
BDI-ja mirëpret qëndrimin e një dite më parë nga kreu i PDSH-së Thaçi, për bashkëpunim ndërpolitik. Sipas reagimit të sotëm nga BDI-ja, pikërisht mungesa e...
image
Shqiptarëve burg, maqedonasit të lirë
Gjykata Themelore Shkupi 1 ka sjellë vendim që nëntë të rinjtë maqedonas që, sipas aktakuzës, më 5 maj lënduan dhjetëra policë dhe shkaktuan dëme materiale para Qeverisë, të dënohen me dënime me kusht dhe vetëm njëri me burg prej 10 muajsh. Po kjo Gjykatë, me nga tre vite burg dënoi gjashtë të rinj shqiptarë që protestuan vitin e kaluar për rastin "Monstra". Dënime me kusht iu shqiptuan edhe dhjetëra huliganëve maqedonas që dogjën dhe shkatërruan pasurinë e shqiptarëve në Gjorçe Petrov ...
image
Akademia dhe puna praktike, dy gjëra të njëjta
Studentët e Fakulteteve Pedagogjike dhe drejtimeve të Mësuesisë, kryesisht në vitin e tretë dhe të katërt bëjnë praktikë nëpër shkolla fillore, të mesme dhe kopshte - varësisht programit studimor. Përveç kësaj, që të sigurojnë vendim pune, të gjithë pa përjashtim janë të obliguar të japin provimin shtetëror edhe atë vetëm një vit pasi të kenë bërë stazhin dhe pasi mentori të ketë dhënë pëlqim për këtë. Të gjitha këto, sipas dekanëve të fakulteteve, janë e njëjta gjë me Akademinë e Mësuesve, e cila duhet të themelohet në bazë të ligjit përkatës ...
image
Konkursi i kulturës plot me ankesa
Rishikimi i ankesave për një pjesë të mirë të tyre ka qenë i pamundur, pasi refuzimi është bërë për mungesë korrektësie në plotësimin e dokumentacionit dhe mospërmbushjen e kritereve bazë të konkurrimit. Kështu thonë në Ministrinë e Kulturës, ku me disa muaj vonesë të premten kanë dorëzuar rezultatet e ankesave për konkursin vjetor të kulturës, ku janë miratuar vetëm 20 për qind e tyre ...
image
Lëndohet rënd një punonjës i EVN-së në Gostivar
Të premten rreth orës 11, në rrugën Zhivko Brajkovski në Gostivar, gjersa ka qenë duke punuar në rrjetin elektrik, 37 vjeçari me inicialet S.B nga...
image
BE pritet të dërgoj përfaqësues special në Maqedoni
Shërbimi Evropian për punë të Jashtme (EEAC) e shqyrton me seriozitet mundësinë e dërgimit të përfaqësuesit special të BE-së në Maqedoni, i cili direkt do...
image
Dyshohet se 3 nga 9 të vrarët në Kumanovë janë masakruar
Top Channel ka mësuar se, 3 nga 9 të vrarët janë masakruar deri në shpërfytyrim dhe do të jetë pikërisht autopsia e re, ajo që...
image
SHBA i përgjigjet Rusisë për Maqedoninë
Ambasada amerikane në Shkup reagoi ndaj deklaratës së Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov, i cili përmendi Shtete e Bashkuara të Amerikës dhe Britaninë e...
image
Edhe sivjet pa “ Pllaja Vistën”
Me dy pishina për fëmijë, një pishinë me përmasa të mëdha për gara dhe një tjetër për akrobacione, të rrethuara me parqe dhe hije nga lisat e gjatë, e bënin Pllaja Vistën epiqendrën tërheqëse, por......
image
Rrahje në Reçicë të Vogël
Dy persona nga Reçica e Vogël janë lënduar rëndë pas një zënkë mes tyre. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 21.30 në Reçicë të Vogël ku...
image
Marrëveshje me ndërmjetësim ndërkombëtar
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi sot në selinë e partisë realizoi takim me ambasadorin e Kroacisë në Shkup, Zlatko Kramariq dhe me këshilltarin...
image
Evropa e harroi Maqedoninë!
Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka kritikuar bashkësinë evropiane për mungesë të angazhimit të duhur për t’i zgjidhur çështjet e diskutueshme në Maqedoni....
Next
Arkivi
first first Maj, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag