Fillimi | Aktuale | “Zgjerohet vala” brenda VMRO-së

“Zgjerohet vala” brenda VMRO-së

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Burime Brenda VMRO-DPMNE-së njoftojnë se drejtues institucionesh nga radhët e kësaj partie si ato të Kadastrës, Gjinekologjisë dhe spitaleve në Koçan e Strumicë, janë prekur nga vala e shkarkimeve. Drejtori aktual i Agjencisë së Kadastrës për Patundshmëri, Lupço Georgievski, ka dhënë dorëheqje dhe është larguar nga posti i tij, kanë bërë të ditur për Mia, burime brenda VMRO-DPMNE-së. Jozyrtarisht mësohet se Georgievski do të merr një pozicion të ri dhe ndoshta më me peshë në ekzekutiv. Nga partia në pushtet njoftojnë jozyrtarisht se shkarkime këto ditë do të ketë edhe në Koçan, ku pesë funksionarë do të largohen nga pozicionet e tyre, në mesin e të cilëve përmendet edhe drejtori i Shtëpisë së Shëndetit Vanço Kocev. Në Demir Kapi, largohen katër funksionarë, ndërsa në Komunën Kisella Vodë të Shkupit nga funksionet e tyre do të tërhiqen dhjetëra drejtor, për të cilët thuhet se nuk i janë përgjigjur në mënyrë adekuate parimeve për transparencë dhe inplementim intensiv të programit partiak. Po në kryeqytet nga VMRO-DPMNE njoftojnë edhe për shkarkimin e drejtorit të Klinikës së Gjinekologjisë, Sasha Jovçevski, ndërsa fat i njëjtë e pret edhe numrin një të Spitalit të Strumicës. Ditë më parë mediat në gjuhën maqedonase njoftuan se drejtorët e parë që do t’i prek “vala” në partinë e Nikolla Gruevskit, janë Natasha Volkanovska nga Agjencinë e Rrugëve, Nikolla Dimitrievski i Agjencisë së Hekurudhave dhe Çedomir Kralevski drejtor i Drejtorisë kundër Monopolit. (A.Z./KOHA)

Votoni këtë tekst
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
UNITETI i pari nis kontestimin
UNITET-i ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese iniciativë për kontestimin e zgjedhjeve të 11 dhjetorit, megjithëse ka njoftuar se do të marrë pjesë në zgjedhje ...
image
Janë paraqitur 1011 votues nga diaspora
Deri në orën 14 sot gjithsej 1011 qytetarë të Republikës së Maqedonisë, të cilët janë në punë ose qëndrim të përkohshëm në vendet e huaja...
image
Premtime që zor i bindin qytetarët
Edhe pse deri në zgjedhje kanë mbetur më pak se dy muaj, partitë kanë filluar të joshin qytetarët me masa ekonomike dhe sociale. Mirëpo, ekspertët ekonomik thonë se duke patur parasysh problemet ekonomike të vendit, këto masa janë vështirë të realizueshme ...
image
Shkencë sa për të thënë
Gjithë institucionet publike të arsimit të lartë, shtatë universitete shtetërore, një publiko-privat dhe 12 institute do të kenë në dispozicion vetëm 2 milionë euro për punë kërkimore shkencore në vitin 2017. Kjo shumë simbolike, e cila është 6 për qind e buxhetit të përgjithshëm të arsimit dhe shkencës dhe vetëm 0.2 për qind e BPV-së, tregon qartë se sa pak i kushtohet rëndësi investimeve në sferën e shkencës ...
image
Prokurori special pa urdhër gjyqësor ka filmuar objekte private
Prokurori publik Shkup sot dha përshkrim rreth ngjarjes që ndodhi të premten, kur në bisedë informative në stacionin policor “Beko” ka qenë i thirrur prokurori...
image
Gratë rurale zor me gjet vend pune
Qeveria e Maqedonisë ka promovuar një varg projektesh për vetëpunësim, por numri i grave që aplikojnë për të shfrytëzuar këtë masë është më i vogël sesa i burrave ...
image
“Eriksoni” shuplakë MPB-së, deklarohet jokompetente për përgjimet
Kompania suedeze “Erikson” ka përgënjështruar zyrtarët e VMRO-së në Ministrinë e Punëve të Brendshme, të cilët ditë më parë thanë se, për të pasur qasje në sistemin e përgjimeve në DSK, duhet pyetur kompania “Erikson”, e cila sipas Mitko Çavkovit, është pronare e kompjuterëve dhe teknikës për përgjime. “Ne, si kompani që prodhon sisteme të telefonisë dhe pajisjeve, po ashtu prodhojmë sisteme për përcjelljen e komunikimeve ligjore. Sidoqoftë, kompania jonë nuk operon dhe më së paku është pronare e sistemit të përcjelljes së komunikimeve”, thuhet në njoftimin e kompanisë “Erikson” nga Suedia...
image
BDI targeton deputetin e Evropës
Në këto zgjedhje për diasporën, BDI thotë se hyjnë më e organizuar. Shefi i Shtabit qendror zgjedhor të BDI-së, Bekim Neziri, thekson se tani më kjo parti ka një strategji të re sa i përket votimit të diasporës, dhe pritjet janë që të fitohet deputeti i Evropës...
image
Autostrada të vijojë nga Medvegja e jo nga Merdara
Forumi Shqiptar për Zhvillim Ekonomik në Serbi (AFEDS) prej muajsh ka zhvilluar një punë intensive për miratimin e projektit të autostradës Durrës-Prishtinë-Nish në variantin e...
image
Ministri Spasovski u takua me ambasadorin slloven Jazbec
Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski sot u takua me ambasadorin e sapoemëruar të Sllovenisë në Maqedoni, Milan Jazbec. Ministri Spasovski, siç njoftoi kabineti i...
image
200 mijë të papunë karshi 6 mijë vendeve të lira
Një dukuri e këtillë jologjike, ku nga njëra anë kemi papunësi të madhe dhe nga ana tjetër mungesë të kuadrit të profilizuar në tregun e punës, sipas ekonomistëve, shpjegohet me faktin se të rinjtë janë të pakënaqur me nivelin e pagave që ofrohen si dhe me vrapimin pas punësimit në administratë ...
image
Prej nesër ndryshim i motit
Nesër nga orët e pasdites, kryesisht në veri dhe lindje, do të ketë reshje të përkohshme të shiut. Reshje të dobëta të kohëpaskohshme do të...
image
Më lirë flasim me Serbinë se me Shqipërinë e Kosovën
Faji se pse qytetarët e Maqedonisë flasin më lirë me Serbinë e më shtrenjtë me Kosovën e Shqipërinë, sipas AKEM-së, është te autoritetet rregullatorë të këtyre dy shteteve, të cilët edhe pse kanë qenë prezent në takimin e vitit 2014 në Budva, të njëjtit nuk e kanë nënshkruar Marrëveshjen rajonale për uljen çmimeve të telefonisë celulare...
image
Tërmet në Karbinci
jeti telemetrik sizmologjik i Republikës së Maqedonisë, me stacion në Shkup, Shtip, Vallandovë, Manastir, Ohër dhe Kërçovë, i cili mirëmbahet nga Observatori sizmologjik pranë Fakultetit...
image
Paguajnë ngrohje, e ngrohje nuk kanë!
Sipas përllogaritjeve të qytetarëve të shkyçur nga rrjeti i ngrohjes, deri në vitin 2012 janë shkyçur gjysma e përdoruesve ose rreth 20.000 qytetarë. Një pjesë e tyre ose rreth 8000 qytetarë, duke u ballafaquar me presionet e përmbaruesve dhe paditë, janë kyçur përsëri në sistemin e ngrohjes, ndërsa 12.000 të tjerë mbetën të shkyçur, por që paguajnë çdo muaj fatura ...
Next
Arkivi
first first Tetor, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag