Fillimi | Aktuale | Bruto paga 30,257 denarë

Bruto paga 30,257 denarë

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Shkup, 27 prill - Neto paga mesatare mujore e pagur për çdo të punësuar në muajin shkurt arrin 20,627 denarë që paraqet rritje për 0,9 për qind në krahasim me shkurtin e vitit të kaluar, bëri të ditur sot Enti shtetëror për statistikë. Rritja i përket, para së gjithash, neto-pagës mesatare të paguar në sektorët: Veprimtari profesionale, shkencore dhe teknike (15,3 %), Veprimtari në lidhje me pasurinë e patundshme (8,7 %) dhe Tregti me shumicë dhe pakicë; riparim i automjeteve motorike dhe motoçikletave (7,3 %). Ulje të neto-pagës në krahasim me muajin paraprak ka në sektorët: Ndërtimtari (8,1 %), Furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar (6,0 %) dhe Transport dhe depozitim (5,3 %). Bruto paga mesatare mujore sërish arrin 30,257 denarë dhe është rritje për 0,7 për qind në krahasim me të njëjtin muaj të vitit 2011. Në muajin shkurt, 2,7 për qind nga të punësuarit në shtet nuk kanë marrë pagë.

Votoni këtë tekst
1.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Maqedoni-Kosovë me letërnjoftime, Poposki në Prishtinë
Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Poposki, të hënën do të udhëtojë për vizitë zyrtare në Kosovë, ku me homologun kosovar Hashim Thaçi do të...
image
Ahmeti: Zgjedhje më 24 prill, ashtu jemi dakorduar
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, nga tubimi me aktivistët partiak në Tetovë ka përsëritur qëndrimin se zgjedhjet duhet të mbahen më 24...
image
Njësia 6 dhe 3 presin partitë
Për tejkalimin e plus 5 përqindëshit në Njësinë e 6 dhe minus 5 përqindëshit në Njësinë e 3-të, KSHZ thotë se që para një muaji ka dërguar të dhënat deri te Ministria e Drejtësisë, por kjo e fundit ende nuk ka mbledhur Grupin e punës nga të deleguarit e katër partive për ta diskutuar dhe mënjanuar këtë problematikë...
image
S'ka rrezik për kulturat bujqësore
Periudha prej një jave me temperatura kaq të larta për këtë periudhë është shumë e shkurtër për të pasur çfarëdo ndikimi negativ në vegjetacionin e kulturave bujqësore. Edhe te pemët nuk ka rrezik sepse duhet një periudhë më e gjatë me diel për të filluar vegjetimi ...
image
ESHS i bën llogaritë pa shqiptarët
Përqindja e shqiptarëve jo vetëm në qendrën e institucionit në Shkup, por edhe në zyrat rajonale mbetet e vogël. Sipas ndryshimeve të bëra deri në fund të vitit të kaluar, me punësimin e më shumë se 40 punonjësve maqedonas, numri i përgjithshëm i shqiptarëve mbetet 48, ndërsa i maqedonasve mbi 350. Përveçse asnjë shqiptar nuk është pozicionuar në ndonjë post drejtues, ka njësi të tilla ku numri i shqiptarëve është zero...
image
Jo koalicion parazgjedhor me LSDM-në
Përfaqësues të RDK-së dhe LR-PDSH kanë mohuar që në takimin e fundit me Zaevin të jetë biseduar për koalicionim parazgjedhore, ndërkohë që Ademi i LSDM-së nuk e fsheh "dëshirën" për një koalicionim ndëretnik, për siç thotë ai, "për jetë kualitative dhe me dinjitet, për shtet juridik, për media të lira..."...
image
S'kemi kapacitet për regjistrim adekuat të refugjatëve
"Greqia mund ta bëjnë fotografimin, regjistrimin e shenjave të gishtërinjve të emigrantëve, duke i pajisur me dokumentacionin përkatës, me të cilin ata do ta kenë më të lehtë rrugën drejt Evropës. E them me shumë përgjegjësi së Maqedonia nuk disponon me një kapacitet të tillë", thotë Jasmin Rexhepi nga organizata humanitare "Legis"...
image
Ikja e trurit, ende asnjë hulumtim përkatës
Zyrtarisht nuk duhet ende se sa është numri i të rinjve që kanë lëshuar Maqedoninë në dekadën e fundit, sa prej tyre janë me arsim të lartë, cilat janë arsyet dhe në cilat rajone është më e theksuar dukuria e "ikjes së trurit". Dihet vetëm se 37 për qind e atyre që presin punë janë të rinj dhe se nuk ka ende një analizë të detajuar se për çfarë kuadrosh ka nevojë tregut i punës në Maqedoni. KSHZ ka pohuar se numri i të shpërngulurve nga Maqedonia është mbi 78.000 persona, por nuk ka të dhëna për moshën e tyre...
image
Veljanovski: Zgjedhjet mund të shtyhen me marrëveshje të re
Kryetari i Parlamentit, Trajko Veljanovski në një intervistë për Zërin e Amerikës, duke folur për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare deklaroi se kur katër...
image
Gruevski: Nuk ushqejmë irredentizëm, duam zgjidhjen e emrit
Ish-kryeministri Nikolla Gruevski në një intervistë për gazetën greke “To Vima” ka mohuar se ndaj Greqisë ushqehen ndjenja irredentizmi. Sipas gazetës, kjo është intervista e...
image
Defterët e Perandorisë i citojmë nga maqedonishtja
Arkivat e Maqedonisë janë të pasura me dokumentacion në gjuhën e vjetër osmane. Një pjesë e tyre janë të përkthyera në gjuhën maqedonase, mirëpo jo edhe në gjuhën shqipe. Kjo, sikurse tregon zëvendësdrejtori Qerim Lita, është një hedikep, pasi defterët e Perandorisë citohen sikurse janë të përkthyera në maqedonisht. Edhe për historianin Myzafer Bislimi, zëvendësdrejtor në Institutin Nacional të Historisë, mungesa e osmanologëve shqiptarë është problem tepër i madh ...
image
Shpallje për punësim të 125 ushtarëve profesionistë në ARM
Ministria e Mbrojtjes sot ka publikuar shpallje për punësimin e 125 ushtarëve profesionistë në Armatën e Republikës së Maqedonisë. Siç inofmrojnë nga Ministria, procesi i selektimit...
image
Delegacion i BDI-së për vizitë në Shtabin komunal të Krushevës dhe Dollnenit
Një delegacion i BDI-së i kryesuar nga zëvendëskryeministri Musa Xhaferri, deputetët Ramis Merko, Vjollca M. Nuredini dhe Musa Ibrahimi si dhe funksionarë tjerë partiak gjatë...
image
Van Haute: Nuk është mirë të kopjohet ligji për mediat nga vendet evropiane
Ndërmjetësuesi në bisedimet për rregullimin e mediave, Piter Van Haute, fton partitë politike që të arrihet sa më shpejtë që është e mundur një kompromis...
image
Pa ndërkombëtarët, takim as me dreqin
"Nuk duhet të mbahet asnjë takim as me Zaevin dhe as me dreqër të tjerë, pa një kontratë të fuqishme politike të garantuar nga faktori ndërkombëtar", thotë Shpëtim Pollozhani lidhur me takimin e një dite më parë të LR-PDSH dhe RDK-së me Zaevin. Ai shprehet se vetëm me bashkimin e tre partive jashtëparlamentare shqiptare mundet të fillojë ndonjë ndryshim në skenën politike në vend...
Next
Arkivi
first first Shkurt, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag