Fillimi | Aktuale | NYT: Zgjerimi i NATO-s s’është në agjendën Çikagos

NYT: Zgjerimi i NATO-s s’është në agjendën Çikagos

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Zgjerimi i NATO-s nuk, ndërsa Greqia është e stërngarkuar me krizën e vet ekonomike në mënyrë që të përmbushet kërkesa e Republikës së Maqedonisë për të marrë ftesa për anëtarësim në samitin e ardhshëm, shkruan gazeta amerikane “New York Times”. "Nuk ka shumë tregues se çështja me kontestin e emrit po përparon. Greqia është në mes të një krize financiare dhe po tenton të evitojë të bëhet anëtarja e parë e zonës ekonomike evropiane që ka bankrotuar. Në rrethana të këtilla, në sistemin politik grek nuk ka mjaft vullnet për t'u zgjidhur kjo çështje ndërkombëtare me fqinjin e tyre", shkruan Tom Shanker, raportues shumëvjeçar i “New York Times”nga Ballkani dhe për çështjet nga sfera e politikës së sigurisë. Shanker shkruan se në samitin në Çikago tema kryesore janë gjendja në Afganistan dhe projekti për modernizimin e aleancës, ndërsa zgjerimi nuk do të jetë temë. Shanker i transmeton argumentet e Maqedonisë për anëtarësim në NATO, të paraqitura nga ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Poposki, i cili ndodhet për vizitë në SHBA. "Ne dërgojmë forca sigurie për misionet e NATO-s, por sa i përket anëtarësimit, akoma jemi në pritje", thotë minsitri Nikolla Poposki për “New York Times”. Në tekstin e gazetës ceket se Maqedonia ka 175 ushtarë në Afganistan, të cilët mes tjerash e sigurojnë edhe ambasadën amerikane në Kabul, si dhe se proporcionalisht, Maqedonia ishte ndër të parat sipas numrit të ushtarëve të dërguar edhe në misionin në Irak. Në tekst nënvizohet se Maqedonia është obliguar ta vazhdojë misionin në Afganistan deri në dhjetor të vitit 2014 dhe se në Parlament nuk po bëhet presion për tërheqje të shpejtë, siç është rasti në shtete të tjera të cilat kontribuojnë në misionin ISAF. Por, “New York Times” potencon se edhe Greqia është anëtare e NATO-s prej vitit 1952 dhe se vazhdon me ngulm ta kundërshtojë pranimin e Maqedonisë. (mia)

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Nga 5 gushti leje elektronike për qëndrim të përkohshëm të migrantëve në Maqedoni
Nga 5 gushti do të bëhet  regjistrimi elektornik i migrantëve gjatë hyrjes në vend, informuan nga policia kufitare në Gjevgjeli në takimin e sotëm me...
image
Universiteti i ri, një shans i ri
Buxheti i USHT-së është më i vogël se i universiteteve të Manastirit apo Shtipit dhe renditet i katërti për nga volumi në listën e të hollave që ndahen nga arka e shtetit, ndonëse numri i studentëve të USHT është më i madh së në Manastir, apo edhe pak më i vogël sesa në Shtip. Dy vitet e fundit, buxheti i USHT ka lëvizje të vogla, ndërsa Universiteti i Shtipit ka një rritje të ndjeshme të buxhetit. Nga buxheti i shtetit për vitin 2015, arsimi i lartë shqiptar ka përfituar mbi 12 për qind nga shuma e përgjithshme që i dedikohet arsimit ...
image
Edhe 50 ligje pa debat
Në të dyja seancat plenare, asnjë nga deputetët e pranishëm nga radhët e VMRO-së dhe BDI-së nuk u paraqit për të diskutuar rreth 50 ligjeve të paraparë në rend të ditë. Me procedurë të shkurtër u miratua ligji për ndryshime dhe plotësime të ligjeve për siguri të ushqimit, për produkte për mbrojtje të bimëve, për fara dhe fidane, për bimë bujqësore, për veprimtari hotelierike dhe për lëndë të para minerale, ndryshimet dhe plotësimet e ligjeve për tregti......
image
Ballkani s'rrezikohet nga patriotët, por nga qeveritë
Duke iu përgjigjur pyetjeve që kanë të bëjnë me marrëdhëniet e Kosovës me fqinjët, në rastin konkret me Maqedoninë, ai ka lënë të kuptohet se cilësia e tyre varet nga pozita e shqiptarëve në këtë vend. Haradinaj edhe një herë i ka cilësuar si spekulime pretendimet se ai dhe njerëz të tij kanë qenë të implikuar në ngjarjet e nëntë majit në Kumanovë...
image
Gruevski: Kriza ndikoi në ekonomi
Kriza e krijuar politike gjatë muajve të kaluar kishte ndikimin e saj ndaj ekonomisë. Ne u përpoqëm me të gjitha forcat që ky ndikim të...
image
Të arrestuarit nuk flasin pa i parë provat
Siç kanë informuar avokatët e angazhuar për mbrojtjen e të paraburgosurve, të mërkurën dhe të enjten e javës së ardhshme do të përsëritet rasti me të paraburgosurit që gjenden në burgun e Shutkës. Pra, ata janë të vendosur të heshtin ose të mbrohen me heshtje nëse prokurori i rasti nuk do t'u prezantojë provat me të cilat ato akuzohen për terrorizëm dhe për disa vepra të tjera të rënda...
image
Policia e di autorin e rastit tragjik të Gostivarit
Zëdhënësi i policisë rajonale Marjan Josifoski nuk mundi të konfirmon informacionin se i është rënë në gjurmët e autorit që shkrepi armën dhe solli tragjedi në familjen rome të lagjes Fazanari, mirëpo burime panë Stacionit policor të Gostivarit pohojnë se tani më e kanë mësuar identitetin e autorit...
image
Tregtarët me vite presin modernizimin e tregut
Tani më kur Komuna e Çairit e ka miratuar projekt-planin për ndërtimin e tregut të Bit Pazarit, tregtarët presin që kompania administruese e këtij tregu "Skopski Pazar" të fillojë me ndërtimin. Tregtarët shfaqin dyshime se ndërtimi i tregut me vite paralajmërohet, por deri më tani nuk është bërë asgjë konkrete ...
image
Tetovës i nevojitet planifikim i ri urban
Ekspertët e urbanistikës janë të mendimit se shtimi i automjeteve dhe mungesa e parkingjeve janë edhe arsyet kryesore të kaosit në pjesën qendrore të Tetovës. Depërtimi sipas planifikimeve i tre bulevardeve aktuale, por edhe një planifikim i ri urban konsiderohen si zgjidhje e kaosit në Tetovë ...
image
Komuna prish kioskën te plazhi, reagon pronari
Prishjen e kioskës në plazhin e Strugës pronari, Agni Aliu, e konsideron si të porositur, pasi thekson se Komuna s'ka të drejtë ta ndërmarrë një veprim të këtillë kur çështja ende nuk ka marrë epilog gjyqësor. Inspektorati komunal nga ana tjetër thotë se poseduesi i objektit të përkohshëm është paralajmëruar për largimin e objektit ...
image
Skuterët, problem edhe për policinë
Në shumicën e rasteve, motoçikletat dhe me theks të veçantë skuterët drejtohen nga adoleshentë, të cilat thuajse aspak nuk janë të përgatitur dhe pajisur me leje të posaçme për drejtimin e tyre. Krahas motoçikletave personale, shumica e të rinjve deri te motoçikletat vinë duke i marrë me qira për orë të caktuara, nga firma të caktuara të cilat ushtrojnë veprimtarinë e tyre në të zezë...
image
Ndërtohen trotuare dhe rrugica në Pitarnicë
Ndërtimi i trotuareve në të dyja anët e rrugës kryesore të lagjes Pitarnica si dhe shtrimi me bekatona e dy rrugicave, ka qenë arsyeja e...
image
Prokurori special pas 17 gushtit
“Unë shpresoj se palët do të gjejnë një zgjidhje, por nëse është e nevojshme, ne mund të ndihmojë përsëri. Çështja e dytë e rëndësishme është data 20 tetor kur duhet të emërohen dy ministrat e rinj dhe pesë zëvendësministra. Më kritike është për tu zgjidhur Ministri i Punëve të Brendshme”, është shprehur Orav...
image
Ivanov i ka pranuar letrat akreditive të ambasadorëve të Shqipërisë, BeH-së dhe të Lituanisë
Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot në Ohër i pranoi letrat kredenciale të ambasadorëve të sapoemëruar të Republikës së Shqipërisë, Bosnjë e Hercegovinës...
image
Ndalesa për lëvizje në pyje deri më 5 gusht, dënimet 2.000 euro
Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave (MBPEU) i përkujton qytetarët se ende është në fuqi kufizimi për lëvizje në pyje dhe zonat pyjore. Kufizimi...
Next
Arkivi
first first Gusht, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag