Fillimi | Aktuale | Vetura e ambasadës së Maqedonisë në Kosovë, me targa serbe

Vetura e ambasadës së Maqedonisë në Kosovë, me targa serbe

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Vetura zyrtare e ambasadorit të Maqedonisë në Prishtinë, Stojan Karajanov, vazhdon të qarkullojë nëpër Kosovë me targa të Republikës së Serbisë. Kjo ka shkaktuar revoltë te gazetarët shqiptarë që kanë përcjellë takimet zyrtare të zëvendëskryeministrit Musa Xhaferi të enjten në Prishtinë, shkruan sot gazeta KOHA.

Edhe pse vite më parë, Kosova tashmë ka edhe targat e saj zyrtare edhe për përfaqësuesit diplomatik, vetura zyrtare e Ambasadës së Maqedonisë e tipit “Shkoda”, vazhdon të “shëtitet” sikur të jetë në Republikën e Serbisë.

Në Ministrinë e Jashtme të Maqedonisë, në fillim thanë se “Shkoda” nuk është veturë e ambasadorit Karajanov, që më pas, zëdhënësi i kësaj ministrie të arsyetohet se “targat serbe ka shtatë vite që janë marrë”. “Vetura për të cilën po flisni, është regjistruar atje para 7 viteve dhe në atë kohë, autoritetet kosovare kanë dhënë targa të tilla.

Deri para do kohësh, thuajse të gjitha veturat e përfaqësive diplomatike në Kosovë kanë pasur targa të tilla, sepse kanë pasur disa problem teknike ata atje për të dhënë targat e tyre diplomatike. Kohëve të fundit ka filluar një trend te ambasadat e tjera në Kosovë i ndërrimit të targave dhe brenda kohës, edhe ambasada jonë do ti ndryshoj dhe do ti merr targat e reja”, është arsyetuar zëdhënësi i MPJ-së, Borçe Stamov. (Zejnulla Veseli/KOHA)

Votoni këtë tekst
4.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Sot mbahet takimi i liderëve
Katër liderët e partive më të mëdha në vend, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi do të mblidhen përsëri sot për herë...
image
Kërkohet padi për “Kumanovën”
Javën e ardhshme Prokuroria e Shtetit të Kosovës mund t’i nisë hetimet rreth vrasjes së nëntë shtetasve të Kosovës në konfliktin e armatosur në Kumanovë...
image
Rama: Për Vuçiqin flamuri dhe himni serb
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se Shqipëria dhe Serbia mund të bëjnë për Ballkanin atë që kanë bërë Franca dhe Gjermania për Evropën...
image
Treni i merr jetën edhe një emigranti
Binarët e trenit marrin edhe një jetë emigranti. Rasti tragjik i radhës ka ndodhur të dielën në mbrëmje, kur nga ana e Ndihmës mjekësore policia...
image
Aksident i rëndë në Nish, vdesin dy femra nga Tetova (Foto)
Në një aksident që ka ndodhur në Nish dy femra kanë mbetur të vdekura dhe një fëmijë është lënduar.Viktimat janë nga Bogovina e Tetovës, por...
image
Gërxhaliu përgënjeshtron lajmin për mënyrën e vdekjes së 9 kosovarëve në Kumanovë
Drejtori i Departamentit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë, Arsim Gërxhaliu, e ka quajtur të pavërtetë lajmin se pas autopsisë është vërtetuar se disa nga të...
image
BDI-ja mirëpret qëndrimin e PDSH-së për bashkëpunim ndërpolitik
BDI-ja mirëpret qëndrimin e një dite më parë nga kreu i PDSH-së Thaçi, për bashkëpunim ndërpolitik. Sipas reagimit të sotëm nga BDI-ja, pikërisht mungesa e...
image
Shqiptarëve burg, maqedonasit të lirë
Gjykata Themelore Shkupi 1 ka sjellë vendim që nëntë të rinjtë maqedonas që, sipas aktakuzës, më 5 maj lënduan dhjetëra policë dhe shkaktuan dëme materiale para Qeverisë, të dënohen me dënime me kusht dhe vetëm njëri me burg prej 10 muajsh. Po kjo Gjykatë, me nga tre vite burg dënoi gjashtë të rinj shqiptarë që protestuan vitin e kaluar për rastin "Monstra". Dënime me kusht iu shqiptuan edhe dhjetëra huliganëve maqedonas që dogjën dhe shkatërruan pasurinë e shqiptarëve në Gjorçe Petrov ...
image
Akademia dhe puna praktike, dy gjëra të njëjta
Studentët e Fakulteteve Pedagogjike dhe drejtimeve të Mësuesisë, kryesisht në vitin e tretë dhe të katërt bëjnë praktikë nëpër shkolla fillore, të mesme dhe kopshte - varësisht programit studimor. Përveç kësaj, që të sigurojnë vendim pune, të gjithë pa përjashtim janë të obliguar të japin provimin shtetëror edhe atë vetëm një vit pasi të kenë bërë stazhin dhe pasi mentori të ketë dhënë pëlqim për këtë. Të gjitha këto, sipas dekanëve të fakulteteve, janë e njëjta gjë me Akademinë e Mësuesve, e cila duhet të themelohet në bazë të ligjit përkatës ...
image
Konkursi i kulturës plot me ankesa
Rishikimi i ankesave për një pjesë të mirë të tyre ka qenë i pamundur, pasi refuzimi është bërë për mungesë korrektësie në plotësimin e dokumentacionit dhe mospërmbushjen e kritereve bazë të konkurrimit. Kështu thonë në Ministrinë e Kulturës, ku me disa muaj vonesë të premten kanë dorëzuar rezultatet e ankesave për konkursin vjetor të kulturës, ku janë miratuar vetëm 20 për qind e tyre ...
image
Lëndohet rënd një punonjës i EVN-së në Gostivar
Të premten rreth orës 11, në rrugën Zhivko Brajkovski në Gostivar, gjersa ka qenë duke punuar në rrjetin elektrik, 37 vjeçari me inicialet S.B nga...
image
BE pritet të dërgoj përfaqësues special në Maqedoni
Shërbimi Evropian për punë të Jashtme (EEAC) e shqyrton me seriozitet mundësinë e dërgimit të përfaqësuesit special të BE-së në Maqedoni, i cili direkt do...
image
Dyshohet se 3 nga 9 të vrarët në Kumanovë janë masakruar
Top Channel ka mësuar se, 3 nga 9 të vrarët janë masakruar deri në shpërfytyrim dhe do të jetë pikërisht autopsia e re, ajo që...
image
SHBA i përgjigjet Rusisë për Maqedoninë
Ambasada amerikane në Shkup reagoi ndaj deklaratës së Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov, i cili përmendi Shtete e Bashkuara të Amerikës dhe Britaninë e...
image
Edhe sivjet pa “ Pllaja Vistën”
Me dy pishina për fëmijë, një pishinë me përmasa të mëdha për gara dhe një tjetër për akrobacione, të rrethuara me parqe dhe hije nga lisat e gjatë, e bënin Pllaja Vistën epiqendrën tërheqëse, por......
Next
Arkivi
first first Maj, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag