Fillimi | Aktuale | BNJVL shënon 40 vjetorin

BNJVL shënon 40 vjetorin

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Bashkësia e Njësive të Vetëqeverisjes Lokale të Republikës së Maqedonisë-BNJVL sot po shënon 40 vjetorin e themelimit. Ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Nevzat Bejta, i cili mori pjesë në këtë ngjarje, tha se sukseset e veta, kjo organizatë i ka arritur në periudhën e sistemit pluralist dhe demokratik dhe ka dhënë kontributin e saj në afirmimin e komunave, njohjen e kryetarëve të komunave midis veti dhe kulminacionin e arriti me fillimin e decentralizimit të pushtetit.

“BNJVL-ja në periudhën e pluralizmit dhe demokracisë, në bashkëpunim me komunat dhe qeverinë, kontribuoi edhe në përpilimin e shumë ligjeve të cilët shkojnë në interes të komunave dhe në interes të qytetarëve, siç është Ligji për financimin e komunave, ligji për menaxhim me tokat ndërtimore shtetërore, ligji për zhvillim të barabartë regjional, ligji për bashkëpunim ndër-komunal dhe shumë ligje të tjera”, tha ministri Bejta. Ministri Bejta, gjithashtu u ndal edhe në periudhën kur ai ka qenë nënkryetar i BNJVL-së në periudhën 2005-2009. 

“Kam arsye të veçantë të jem krenar, për të gjithë këto të arritura, sepse edhe unë si ish kryetar i Komunës së Gostivarit,  për kate vite kam qenë edhe nënkryetar i BNJVL-së. Gjatë kësaj periudhe së bashku me kolegët e mi, dhamë kontribut në zhvillimin dhe përparimin e BNJVL-së. Ne ishim të parët që e filluam procesin e decentralizimit, me çka filluan që të zhvillohen komunat  në vendin tonë. Besoj se edhe në të ardhmen kjo organizatë do të punojë në interes të gjithë komunave, do të jetë zëri i vërtetë i tyre. BNJVL-ja duhet të jetë e para që do ta ngrejë zërin në padrejtësitë që do tu bëhen kryetarëve të komunave”, u shpreh në fjalimin e tij ministri Bejta. Të pranishmëve iu drejtua edhe kryetari aktual i BNJVL-së dhe kryetar i Qytetit të Shkupit Koce Trajanovski, zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike Vlladimir Peshevski, euroambasadori Aivo Orav, ambasadori i SHBA-së Pol Uollers dhe Stefano Lazaroto, ambasador i Zvicrës në Maqedoni. Me rastin e 40-vjetorit të themelimit, nga BNJVL-ja kishin përgatitur edhe monografi "40 vjet në shërbim të komunave", të cilën e promovuan gjatë organizimit të jubileut. Monografia paraqet memorie 40-vjeçare për zhvillimin e bashkësisë, reformave të saj strukturore në kontekst të ndryshime politiko shoqërore të pushtetit lokal.

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Mbi 200 kontrolle në muaj në ambulancat neurologjike
Ministria e Shëndetësisë nga muaji korrik i vitit të kaluar ka filluar me hapjen e ambulancave neurologjike në kuadër të disa institucione publike shëndetësore nëpër...
image
Këshilli i BE-së do të sjellë konkluzione për gjendjen politike në Maqedoni
Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian, sot në suaza të Këshillit për punë të përgjithshme (GAK) të BE-së, për herë të...
image
Publikohet lista e veteranëve të UÇK-së /FOTO/
Mbrëmë vonë janë publikuar edhe listat e veteranëve dhe dëshmorëve të UÇK-së të Shtabit të Përgjithshëm të Kosovës. Në këtë listë statusin e veteranit e kanë...
image
Klasat bosh, mësimi në tre ndërrime!
Për 12 klasat e reja të ndërtuara që para 10 muajsh nuk ka banka dhe karrige. 2.200 nxënës të shkollës “26 Korriku” janë të detyruar të mësojnë ende me tre ndërrime. Të mundshme janë bojkoti dhe protestat nëse për 10 ditë nuk zgjidhet problemi, paralajmëron drejtori i shkollës, Halit Sejdiu...
image
Administrata do të shpërthejë nga stërngarkimi
Sa i përket numrit të administratës shifrat janë të ndryshme varësisht se prej cilit institucion do të kërkoni përgjigjen. Sipas raportit të fundit të Avokatit të popullit për vitin 2014, të publikuar gjatë këtyre ditëve, në administratë ka 108.848 të punësuar për dallim nga viti 2007 kur ka patur thuajse dyfish më pak, ose 59.629. Numër më të madh të punësimeve të reja ka patur në periudhën 2010/2011...
image
Takim mes ministrave Jashari dhe Naço
Shqipëria dhe Maqedonia kanë mundësi reale për të qenë lider në rajon në fushën e drejtësisë, tha të hënën ministri i Drejtësisë së Shqipërisë, Nasip...
image
Rriten kursimet e qytetarëve në banka
Kursimet në banka rriten edhe përkundër zvogëlimit të fitimit në emër të kamatave dhe krizës ekonomike. Kjo rritje e kursimeve i dedikohet transferimit të të hollave të qytetarëve nga jastëku në kasafortat e bankave. Ky veprim i qytetarëve vjen nga frika për t’i ruajtur paratë në shtëpi por edhe për t’i investuar në ndonjë veprimtari...
image
Nëntë mjekë shqiptarë midis më të mirëve
Lista e mjekëve më të mirë për muajin mars u publikua ditëve të fundit nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë dhe në të, midis 100 mjekëve më të mirë u gjetën edhe nëntë mjekë shqiptarë. Njëqind mjekët më të mirë janë zgjedhur sipas numrit të kontrolleve dhe operacioneve që i kanë realizuar e që janë evidentuar në Sistemin e evidentimit elektronik “Termini im”...
image
Shabani: Bashkë për projekte të nevojshme
Në një familje nganjëherë ka keqkuptime midis anëtarëve, dhe nganjëherë ne kemi raste në të cilat ne kemi mosmarrëveshje, por është e rëndësishme që jemi...
image
Paditet 29-vjeçari për grabitje në një argjendari
Stacioni policor në Strugë parashtroi padi penale kundër 29-vjeçarit S.M. nga fshati strugan Llabënishtë për shkak të dyshimit për grabitje. Ashtu siç informon zëdhënësi i...
image
Edhe rritje ekonomike edhe rritje e borxhit
Krahasuar me vendet e rajonit, Maqedonia është njëri nga vendet që mund të realizojë projeksione më optimiste sa i përket rritje se BPV-së dhe deri në fund të vitit do të ketë rritje ekonomike prej 3.8 për qind. Por, paralelisht me këtë do të rritet edhe borxhi publik kurse numri i papunëve do të mbetet konstant ...
image
Kishë në një lagje shqiptarësh në Ohër!
Në momente të caktuara të Rilindjes Kombëtare në shekullin XIX, Ohri nga patriotët shqiptarë propagandohej edhe si kryeqytet i Shqipërisë së pavarur nga Perandoria osmane...
image
Qentë endacak sërish në aksion në Tetovë
Rajoni i Tetovës njihet si vend strehim për qentë endacak të cilët në numër të madh janë në rrugët e qytetit dhe paraqesin rrezik permanent për qytetarët sidomos për fëmijët. Sipas statistikave zyrtare, në çdo muaj në repartin e sëmundjeve infektive maksimum ka nga dhjetë raste të kafshimit nga qentë endacak...
image
Së shpejti rregullohet sinjalistika
Koha e përshtatshme që ka marrë ditëve të fundit ka nxitur përshpejtimin e punëve rreth ndërtimit të unazës kryesore të Bulevardit të Çlirimit në Kërçovë,...
image
Aktivitetet ndërtimore në shëtitoren e Dibrës
Në rrugën qendrore të Dibrës, të dielën zyrtarisht filluan aktivitetet ndërtimore për realizimin e projektit “Shëtitorja e qytetit”. Qysh në orët e mëngjesit mekanizimi filloi...
Next
Arkivi
first first Prill, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag