Hyrje | Aktuale | Shqipëria partnere e fuqishme e SHBA-së

Shqipëria partnere e fuqishme e SHBA-së

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Në kuadër të vizitës së tij në SHBA, kryeministri Berisha zhvilloi një takim me Sekretaren Amerikane të Shtetit, Hillary Clinton. Në një prononcim të shkurtër për mediat, përpara nisjes së takimit, sekretarja Clinton theksoi se Shqipëria mbetet partnere e fortë e SHBA-ve, ndërsa vlerësoi si mjaft të mira marrëdhëniet mes dy vendeve. “Është një nder të mirëpres kryeministrin e Shqipërisë këtu në Departamentin e Shtetit. Kryeministri dhe vendi i tij kanë qenë partnerë të ngushtë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në NATO si pjesë e misionit tonë në Afganistan dhe ne kemi një marrëdhënie të gjerë e të thelle që ne e vlerësojmë maksimalisht. Mezi pres të diskutoj me kryeministrin Berisha për shumë çështje për të cilat ne po punojmë si në aspektin bilareteral, rajonal dhe global. Zoti kryeministër mirëserdhët", deklaroi Clinton, raporton Balkanweb. Nga ana e tij, shefi i qeverisë shqiptare e cilësoi zonjën Clinton si një mike të madhe të Shqipërisë dhe theksoi se do ta bindë atë të vizitojë Shqipërinë në kuadër të 100-vjetorit të pavarësisë. “Jam shumë i lumtur dhe shumë mirënjohës që ndodhem këtu të takoj sekretaren Clinton. Ajo është një mike e madhe e vendit dhe e kombit tim. Unë po ju rrëfehem këtu. Një prej qëllimeve të këtij takimi është ti kërkoj asaj të vijë në Shqipëri në 100 vjetorin e pavarësisë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë luajtur një rol kryesor në të gjitha momentet më të vështira të historisë tonë. Kështu që çdo shqiptar do të jetë krenar dhe i lumtur për këtë vizitë të saj. Gjithashtu ne do të diskutojmë për shumë çështje të interesit tonë dypalësh. Shqipëria ka patur një privilegjin e jashtëzakonshëm të mbështetet nga ky vend i madh, nga administrata e presidentit Obama, nga Sekretarja Clinton, në të gjitha përpjekjet e saj për të ndërtuar një demokraci të bazuar në lirinë e tregut. Faleminderit shumë”, deklaroi kryeministri Berisha. Gjatë vizitës së tij në SHBA, ai do të takohet me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve, i cili është dhe njëkohësisht kreu i Kongresit të SHBA, zotin John Boehner. Gjithashtu, Kryeministri do të ketë në Washington DC, takime me personalitete të tjera si senatorja Jeanne Shaheen, Kryetare e Nënkomitetit për Çështjet Evropiane, zoti Richard Morningstar, i Dërguari i Posaçëm i Sekretares së Shtetit për Energjinë në Euroazi, etj.

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Përurohen punimet për ndërtimin e xhamisë në Komunën e Çairit
Vendosja e gur themelit shënoi zyrtarisht fillimin e punimeve për ndërtimin e xhamisë së re në lagjen Fushë Topanë të Çairit. Xhamia e cila do të ...
image
Mungojnë provat, policët kërkojnë dëmshpërblim
Video incizimet e prezantuara si dhe dëshmitë e policëve nuk dëshmuan fajësinë e 8 të akuzuarve.për dëmtimin e godinës së gjykatës së Shkupit gjatë protestave për rastin “ Monstra”. Dëshmitë e tyre ishin të përgjithshme pa konkretizuar asnjërin nga të akuzuari...
image
Gruevski: "Bli shtëpi - bli banesë" projekt ekstra atraktiv për qytetarët
Sipas Gruevskit, kushtet e përmirësura janë ndihmë serioze për ata tëcilët nuk kanë shumë mjete dhe dëshirojnë të vijnë deri te shuma e caktuar për të paguar banesë dhe më pas t'i paguajnë këstet ...
image
Komunat maqedonase dominohen nga të moshuarit, shqiptarët ruajnë balancin e moshës
Mungesa e popullsisë së re në moshë është evidente në të gjitha komunat maqedonase, madje në shumë prej tyre është më alarmante, ndërkohë që balanca krijohet nga ato shqiptare, ku fëmijët dhe të rinjtë janë grupmosha me më shumë anëtarë ...
image
Nuk është meremetuar ende SHF “Drita” e Rahçës
Me gjithë premtimet e ish-ministrit dhe ish-zëvendësministrit të Arsimit, si dhe kryetarit të Komunës së Sarajit, SHF “Drita” në fshatin Rahçe ka mbetur ashtu e djegur në njërën anë dhe me anën tjetër që rrezikon të shembet çdo moment. Nisur nga gjendja faktike, këto ditë është sjell vendimi unanim për bojkotim të fillimit të vitit shkollor 2014/2015 nëse objekti shkollor nuk bëhet gati deri më një shtator. Vendim i cili ka edhe mbështetjen e drejtorit Kovaçi, është sjell nga Këshilli i prindërve, Këshilli i arsimtarëve dhe Këshilli drejtues i shkollës ...
image
VMRO për lista të hapura me 120 njësi
Të gjitha partitë politike janë pro ndryshimit të modelit zgjedhor, por ata mbeten edhe më tej larg qëndrimeve të njëra-tjetrës. Partia më e madhe në pushtet, VMRO-DPMNE është shprehur pro hapjes së listave, por në një sistem mazhoritar ku Maqedonia do të ndahej në 120 njësi zgjedhore. Kandidatët për deputet do të duhet të përballen vetë me qytetarët dhe kundërkandidatët e tyre dhe jo vetëm në partitë e tyre siç ishte deri më tani...
image
Sot vendoset gurthemeli i xhamisë se re në Shkup
Xhamia e re do të ngrihet madhërisht me katër minare dhe do të përfshijë, përveç faltores ku besimtarët myslimanë do të kryejnë ritet, edhe një ...
image
Peterle: Shoh ambicie proevropiane tek Qeveria e Maqedonisë
Shohë ambicie të fuqishme proevropiane të Qeverisë së Maqedonisë dhe përgjithsësisht udhëheqësisë politike. Ky është element shumë i rëndësishëm. Shohë se Qeveria është shumë pragmatike dhe e orientuar në reforma dhe dëshirojmë që përmes dialogut në këtë Komitet, i cili është i përbërë nga persona të ndryshëm,tha kryesuesi i ri me Komitetin e përbashkët parlamentar të Kuvendit të Maqedonisë dhe Europarlamentit, Alojz Peterle pas takimit me ministrin e jashtëm Nikolla Poposki...
image
Viktima e katërt e bakterit listeria
Gjatë natës vdiq pacientja me meningoencefalit listerioz, që për një periudhë të gjatë mjekohej në repartin për kurim intensiv në Klinikën për sëmundje infektive - ...
image
Ivanov do të takohet me Jolevskin dhe Naumovskin
Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov sot do të ketë takim me Zoran Jolevskin dhe Vasko Naumovskin, të dërguarin e posaçëm të mëparshëm dhe ...
image
Konferenca e pestë vjetore e organizatave të mërgimtarëve
Në organizim të Agjencisë së mërgatës së Republikës së Maqedonisë, sot dhe nesër në Shkup do të mbahet Konferenca e pestë vjetore e organizatave të ...
image
Dogana e anuloi promovimin e ndërtesës së re të VK "Bogorodica"
Drejtoria Doganore e Maqedonisë e anuloi promovimin e paralajmëruar për sot të ndërtesës së rikonstruuar me objekte shoqëruese në vendkalimin kufitar "Bogorodica".Sipas kumtesës nga Drejtoria ...
image
Hapja e pistës për paraglajding në Krushevë
Pistë për paraglajding sot do të lëshohet në përdorim në Krushevë.Investimi është projekt i USAID-it për ekspansionin e bizneseve të vogla, ndërsa realizohet në bashkëpunim ...
image
Gjykimi i të arrestuarve për protestat e “Monstrës”: Policët s’i njohin të arrestuarit
Edhe pse thanë se demonstruesit kanë qenë agresiv, dy policët nuk mundën të saktësojnë nëse të arrestuarit kanë gjuajtur me gurë ndaj gjykatës dhe policisë. Ndërkaq, Këshilli i protestave shqyrton mundësinë e mosmbajtjes së protestës këtë të premte ...
image
E pazakontë: Tornado në Sarandë
Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur para pak minutash në Sarandë, ku një tornado ka lëvizur pranë bregdetit. Nëpër rrjetet sociale janë publikuar një sërë ...
Next
Arkivi
first first Korrik, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull