Fillimi | Aktuale | Shqipëria partnere e fuqishme e SHBA-së

Shqipëria partnere e fuqishme e SHBA-së

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Në kuadër të vizitës së tij në SHBA, kryeministri Berisha zhvilloi një takim me Sekretaren Amerikane të Shtetit, Hillary Clinton. Në një prononcim të shkurtër për mediat, përpara nisjes së takimit, sekretarja Clinton theksoi se Shqipëria mbetet partnere e fortë e SHBA-ve, ndërsa vlerësoi si mjaft të mira marrëdhëniet mes dy vendeve. “Është një nder të mirëpres kryeministrin e Shqipërisë këtu në Departamentin e Shtetit. Kryeministri dhe vendi i tij kanë qenë partnerë të ngushtë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në NATO si pjesë e misionit tonë në Afganistan dhe ne kemi një marrëdhënie të gjerë e të thelle që ne e vlerësojmë maksimalisht. Mezi pres të diskutoj me kryeministrin Berisha për shumë çështje për të cilat ne po punojmë si në aspektin bilareteral, rajonal dhe global. Zoti kryeministër mirëserdhët", deklaroi Clinton, raporton Balkanweb. Nga ana e tij, shefi i qeverisë shqiptare e cilësoi zonjën Clinton si një mike të madhe të Shqipërisë dhe theksoi se do ta bindë atë të vizitojë Shqipërinë në kuadër të 100-vjetorit të pavarësisë. “Jam shumë i lumtur dhe shumë mirënjohës që ndodhem këtu të takoj sekretaren Clinton. Ajo është një mike e madhe e vendit dhe e kombit tim. Unë po ju rrëfehem këtu. Një prej qëllimeve të këtij takimi është ti kërkoj asaj të vijë në Shqipëri në 100 vjetorin e pavarësisë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë luajtur një rol kryesor në të gjitha momentet më të vështira të historisë tonë. Kështu që çdo shqiptar do të jetë krenar dhe i lumtur për këtë vizitë të saj. Gjithashtu ne do të diskutojmë për shumë çështje të interesit tonë dypalësh. Shqipëria ka patur një privilegjin e jashtëzakonshëm të mbështetet nga ky vend i madh, nga administrata e presidentit Obama, nga Sekretarja Clinton, në të gjitha përpjekjet e saj për të ndërtuar një demokraci të bazuar në lirinë e tregut. Faleminderit shumë”, deklaroi kryeministri Berisha. Gjatë vizitës së tij në SHBA, ai do të takohet me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve, i cili është dhe njëkohësisht kreu i Kongresit të SHBA, zotin John Boehner. Gjithashtu, Kryeministri do të ketë në Washington DC, takime me personalitete të tjera si senatorja Jeanne Shaheen, Kryetare e Nënkomitetit për Çështjet Evropiane, zoti Richard Morningstar, i Dërguari i Posaçëm i Sekretares së Shtetit për Energjinë në Euroazi, etj.

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Bie përfaqësimi në gjykata
Në konkursin e fundit që Gjykata Themelore Shkupi 2 tashmë ka mbyllur, janë punësuar 36 punonjës të rinj, 35 maqedonas dhe vetëm një shqiptar. Madje, në vend se të rritet, tashmë për rreth 4 për qind është ulur numri i shqiptarëve në këtë gjykatë - nga 13 sa ishte deri në fund të vitit, tashmë përfaqësimi i shqiptarëve ka rënë në pak më shumë se 9. Ministria e Drejtësisë vazhdon të heshtë...
image
Studime të juridikut edhe në turqisht
Për prorektorin Reka, programi studimor në gjuhën turke e pasuron UEJL-në me gjuhën e katërt në të cilën organizohen studimet këtu. Ndërkaq, me ndarjen e 500.000 eurove që këtë vit janë ndarë nga shteti, thotë se UEJL-ja fiton trajtim të barabartë me universitetet tjera...
image
Teatrin e fëmijëve e merr Çairi
Vendimi është marrë nga Këshilli Komunal pak kohë më parë, ndërsa pëlqimi është dhënë edhe nga Ministria e Kulturës. Koncepti i funksionimit të mëtejshëm të saj si një institucion lokal multimedial, është që përveç vënies në skenë të shfaqjeve teatrore në shqip e në gjuhë të tjera, të jetë edhe në funksion të sistemit edukativo-arsimor, duke u bërë pjesë për realizimin e programeve të shkollave dhe institucioneve të tjera të ngjashme të komunës...
image
Ahmeti: Mundemi të përballemi edhe me pakënaqësi të brendshme
Gjatë mbajtjes së Kuvendit zgjedhor të BDI-së, në degën e Strugës, kryetari Ali Ahmeti ka theksuar se  BDI si lëvizje është ngritur nga kontributi dhe...
image
“Bomba” e 23-të për parcelat në Qendër
Në Kapishtec para qytetarëve të tubuar LSDM të dielën e publikoi “bombën” e 23-të me radhë, duke paralajmëruar se referendumi për Qendrën tregtare më 26...
image
Vazhdon stagnimi i arsimit të mesëm në Manastir
Që të jetë ironia edhe më e madhe dhe më befasuese shqiptarët e qytetit ku është lindur shkrim-leximi i gjuhës shqipe, nuk treguan kurrfarë interesimi. Gjatë këtyre dhjetë viteve, e pabesueshme, por e vërtetë, në tri paralelet me mësim në gjuhën shqipe nuk ka konkurruar asnjë shqiptarë...
image
Kontribut për fëmijët e prekur nga sëmundjet e veçanta
Shoqata për ngritjen e vetëdijes psiko-sociale “ Imago Plus”, me mbështetje të Komunës Çair, organizoi mbledhjen e parë humanitare për tubimin e fondeve për fëmijë...
image
Ëndrra pa paterica e Bujarit
I ulur në karrocën e invalidit, shëtit, pa ndonjë cak e qëllim, lagjes së tij. Por, këtë kënaqësi të pakët, nuk e përjeton vetëm, por i duhet një shoqërues. Pa tjetër. Mbështetësit më besnikë i ka vëllezërit dhe motrën. Janë shndërruar në hije të Bujarit...
image
Gjorge Ivanov në intervistë për “Bugajski Hour”
Shqiptarët dhe maqedonasit duhet të ndryshojnë mënyrën e komunikimit mes tyre dhe të jenë të hapur e me më shumë besim. Kjo është këshilla që...
image
Lika dorërhiqet nga funksioni ‘Sekretar Organizativ’ i BDI-së
Edhe  sekretari i deritanishëm organizativ i BDI-së, Hazbi Lika, konfirmon dorëheqje nga ky post.“Përveç se një akt dorëheqjeje nga funksioni i Sekretarit Organizativ, këtë do...
image
Dorëhiqet Arben Labenishti
Zëvendësministri i mbrojtjes nga radhët e BDI-së Arben Llabenishti ka dhënë dorëheqje nga ky post. Në vazhdim ju sjellim letrën e plotë të Llabenishtit të publikuar...
image
Gruevski: Të huajt kërkojnë që Zaevi të ndërpres me dëmin
Populli e lexoi LSDM-në dhe nuk e beson, edhe pse  mendonin se kushedi se çfarë do të bënin  dhe e nënvlerësuan popullin, mundësia e dytë...
image
Ndahen vendime pune për 54 shqiptarë në Fondin për Sigurim Pensional
Sot drejtori në Fondin për Sigurim Pensional e Invalidor të Republikës së Maqedonisë, Amet Dauti ndau vendimet e punës për 63 persona të cilëve iu...
image
Shkollat më shumë “mono” se sa “multi”
Entit Shtetëror i Statistikave konfirmon se në bazë të gjuhës në të cilën zhvillohet mësimi, shkollat janë më tepër një se sa dy, tre apo më tepër gjuheshe. Nga 990 shkolla fillore (qendrore dhe periferike), në 729 të tyre mësohet në maqedonisht, në 291 në shqip, në 93 në turqisht dhe në 8 shkolla mësohet në serbisht. Ende më i thellë është dallimi në nivelin e arsimit të mesëm. Në 96 shkolla të mesme, nga 115 gjithsej, mësohet në gjuhën maqedonase, në 36 edhe në gjuhën shqipe, në 12 në gjuhën turke dhe në 11 në anglisht (ose vetëm në këtë gjuhë ose paralelisht me maqedonishten) ...
image
Ministri Neziri takon kryparlamentarin Meta
Nga ndërtimi i largpërçuesit interkonektues 400 kilovoltësh Manastir-Elbasan, që është në listën e projekteve prioritare në kuadër të Bashkësisë energjetike në pjesën e infrastrukturës elektro-energjetike...
Next
Arkivi
first first Prill, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag