Fillimi | Aktuale | Arifi në SHBA

Arifi në SHBA

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Zëvendëskryeministrja e Maqedonisë e obliguar për Çështje evropiane Teuta Arifi prej sot e deri më 29 prill do të qëndrojë për vizitë pune në Nju-Jork. Në kuadër të vizitës, zëvendëskryeministrja Arifi do të takohet me Gulden Turkoz Koslet, drejtoreshë për mbështetje programore në Departamentin për gra në Kombet e Bashkuara dhe do të mbajë edhe ligjëratë në Institutin Heriman në Universitetin Kolumbia. Arifi do të marrë pjesë edhe në shënimin e 100 vjetorit nga formimi i Federatës panshqiptare nga SHBA-ja, ndërsa do të ketë takim edhe me përfaqësues të Diasporës së bashkuar të Maqedonisë.

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Shpenzimet e jetesës, të njëjta si dhe në maj
Shpenzimet e jetesës në qershor janë në të njëjtin nivel si edhe në maj, ndërsa në krahasim me qershor të vitit të kaluar janë rritur...
image
Ahmeti me porosi për dy liderët maqedonas
Në selinë e Bashkimit Demokratik për Integrim në Tetovë, të martën kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka takuar ambasadorin e Norvegjisë, Nils Ragnar Kamsvag. Me...
image
Plan për të evituar kaosin
Ardhja e mërgimtarëve me vetura në vendlindja dukshëm rrit frekuentimin në rrugët e Tetovës në të cilët komunikacioni zhvillohet me shumë vështirësi. Kësisoj, dukshëm do të rritet edhe puna për policinë rrugore gjatë këtyre tre muajve. Ata kanë një plan që të përballojnë fluksin që i pret në këtë periudhë...
image
Edhe ushqim hamë më pak
Vitin e kaluar, pjesën më të madhe të parave qytetarët i kanë ndarë për ushqim dhe pije joalkoolike, gjegjësisht 37.2 për qind. Ky shpenzim në tre vitet e fundit po zvogëlohet. Në vitin 2012, për ushqim dhe pije joalkoolike shpenzimet kanë qenë 39.8, ndërsa në vitin 2013 madje 43.2 për qind...
image
Filloi zyrtarisht verifikimi i përgjimeve
Konkluzioni u miratua në Komisionin për mbikëqyrje mbi zbatimin e masës së veçantë hetuese, ndjekjen e komunikimit nga Ministria e Punëve të Brendshme, Drejtoria e policisë financiare, Drejtoria e doganave dhe Ministria e mbrojtjes. Edhe pse pa pjesëmarrjen e opozitës e cila me ligjin për Parlamentin e ka kryetarin dhe zëvendëskryetarin e këtij Komisioni, i njëjti filloi punën nën kryesimin e deputetit nga VMRO, Pavle Sazdov...
image
Presin me orë para konsullatës në Bernë
Radha e pritjes të hënën para konsullatës në Bernë ka qenë e gjatë, ndërsa familjarë të shumtë me fëmijë të vegjël ankohen për mosazhuritetin e autoriteteve konsullore. Ata presin për të marrë fletudhëtime në raste kur u kaluar afati i pasaportës apo edhe dokument në rast të lindjes së ndonjë fëmije në Zvicër ...
image
HM Transport me trena të rinj nga gushti
Muajin e ardhshëm në Maqedoni do të arrijë treni i parë nga gjashtë trenat për udhëtarë që për "Hekurudhat e Maqedonisë Transport" SHA Shkup i...
image
Kur të ketë kushte do takohen liderët
Takim të ri të liderëve do të ketë kur do të krijohen kushte për këtë, respektivisht kur do të ketë nevojë, paralajmëroi kryeministri Nikolla Gruevski...
image
Për dy ditë, mbi 1200 kërkesa për azil!
Gjatë fundjavës, në bazë të ndryshimeve dhe plotësimeve të Ligjit për azil, Ministria e Punëve të Brendshme lëshoi 1.209 vërtetime për njohjen e së drejtës...
image
Për fëmijët e deputetëve, çdo përgjigje bëhet e saktë!
Në shkollën e mesme të mjekësisë "Pançe Karagozov", të gjithë flasin për ankesën që deputetja Damçeska bëri për notën 4 të vlerësimit ekstern nga lënda e kimisë për të bijën. Bëjnë edhe barsoleta me QSHP-në, por frikësohen të flasin publikisht. Irrituese është jo vetëm fakti se ankesa u parashtrua me emrin e deputetes dhe jo të nxënëses, por edhe skandali i vetë QSHP-së, që sipas tyre, iu nënshtrua presioneve politike kur u detyrua të pranojë si të saktë përgjigjen se, "llaku fshihet me alkool" ...
image
Vonohen pagesat mes firmave
Biznesi ankohet se si rrjedhojë e situatës aktuale politike kanë filluar me të madhe të anulohen pagesat mes bizneseve. Një pjesë e afaristëve thonë se momentalisht në teren është në rritje e sipër problemi i pagesës me kohë për shërbimet dhe mallrat e shitura ...
image
Marrëdhëniet të shkëlqyeshme me Kroacinë
Maqedonia dhe Kroacia kanë marrëdhënie të shkëlqyeshme dhe midis tyre ekziston pajtueshmëri për qëllimet kyçe politike të jashtme. Këtë e theksuan në konferencën e së...
image
Vrasja në Gjorçe, Naseri dënohet me 14 vite burg
Gjykata Shkupi 1 e ka shpallur fajtorë Naser Eshtref për vrasjen e maturantit Angel Petkovski. Atij të hënën i është shqiptuar dënim në kohëzgjatje prej...
image
Propozim buxheti i Kuvendit për vitin e ardhshëm 813 milionë denarë
Këshilli buxhetor i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë sot e ka miratuar Propozim kërkesën buxhetore për vitin 2016, sipas të cilit mjetet e projektuara që...
image
Të mërkurën dhe të enjten deri në 40 gradë
Maqedonia në ditët e ardhshme do të ndikohet nga masa shumë e nxehtë e ajrit që do të shkaktojë një rritje të konsiderueshme në temperaturat...
Next
Arkivi
first first Korrik, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag