Hyrje | Aktuale | Arifi në SHBA

Arifi në SHBA

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Zëvendëskryeministrja e Maqedonisë e obliguar për Çështje evropiane Teuta Arifi prej sot e deri më 29 prill do të qëndrojë për vizitë pune në Nju-Jork. Në kuadër të vizitës, zëvendëskryeministrja Arifi do të takohet me Gulden Turkoz Koslet, drejtoreshë për mbështetje programore në Departamentin për gra në Kombet e Bashkuara dhe do të mbajë edhe ligjëratë në Institutin Heriman në Universitetin Kolumbia. Arifi do të marrë pjesë edhe në shënimin e 100 vjetorit nga formimi i Federatës panshqiptare nga SHBA-ja, ndërsa do të ketë takim edhe me përfaqësues të Diasporës së bashkuar të Maqedonisë.

Vlerëso tekstin
0

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Dimovski:Mund të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare
Nëse deputetët e opozitës të udhëhequr nga LSDM-ja nuk kthehen në parlament, në nëntor do të shpallen zgjedhje të parakohshme parlamentare, tha për televizionin “Telma” ...
image
Grubi:Akt infantil i MPJ-së,Ambasadori i SHBA-ve i mirëseardhur
Pas thirrjes së zv.ambasadorit amerikan Barton Putni në MPJ e Maqedonisë, me ç`rast iu shpreh shqetësim lidhur me emërimin joadekuat të pjesëtarëve të popullatës maqedonase shumicë ...
image
MPJ e Maqedonisë notë proteste SHBA-ve
Në MPJ sot u thirr zëvendësambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Barton Putni, me ç'rast iu shpreh shqetësim lidhur me emërimin joadekuat të pjesëtarëve të popullatës maqedonase shumicë si "sllav" nga ana e ambasadorit të ri amerikan, Xhes Linpinkot Bejli ...
image
EVN Maqedoni modernizon rrjetin distributiv në rajonin e Tetovës
EVN Maqedoni vazhdon të modernizojë dhe rekonstruojë rrjetin distributiv edhe në Qendrën Energjetike të Konsumatorëve në rajonin e Tetovës. Gjatë një periudhe të shkurtër, në ...
image
Grubi takoi ambasadorin Bajer
Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim, Artan Grubi ka vazhduar takimet me ambasadorë të huaj në Maqedoni. Të hënën, në Parlamentin e Maqedonisë, Grubi priti ...
image
Prej sot shi, erë dhe temperatura të ulëta
Jostabilitet lokal me reshje përmbytëse, bubullima, erë të përforcuar dhe rënie të temperaturave të mëngjesit, të cilat të mërkurën do të lëvizin prej një deri ...
image
PDSH vijon me aktivitetet për Kongresin
Anëtari i Këshillit për organizimin e Kongresit të gjashtë të PDSH-së, Azem Sadiku, gjatë një pres konference me gazetarë ka njoftuar për rrjedhën e punëve ...
image
Nuk them që gjyqësori është i pavarur
Në intervistën e tij të parë ekskluzive për gazetën KOHA, ministri i ri i Drejtësisë, Adnan Jashari, flet pa doreza për gjendjen e dikasterit të tij, duke u shprehur decid se as vetë ai nuk mund të thotë se Maqedonia ka gjyqësi të pavarur. Për përmirësimin e gjendjes, përveç reformave, Jashari kërkon edhe përgjegjësi dhe profesionalizëm nga vetë gjykatësit. Ai pranon poashtu se Komisioni i Venedikut ka paraqitur vërejtje dhe sugjerime për ndryshimet kushtetuese, ndërsa për këto të fundit - zotohet se do të sigurojnë përfaqësimin e drejtë dhe adekuat të shqiptarëve në këshillin republikan gjyqësorë dhe atë të prokurorëve ...
image
Kandidatët për policë do të trajnohen në udhëkryqet e Shkupit
Kandidatët për policë të cilët në fillim të këtij viti e filluan trajnimin njëvjeçar, në suaza të modulit të dytë arsimor kushtuar komunikacionit, prej sot ...
image
Venizelos dhe Ban Ki Mun kanë biseduar edhe për çështjen për emrin
Çështja për emrin ka qenë një prej temave të takimit të djeshëm midis ministrit grek të Punëve të Jashtme Evangelos Venizelos dhe sekretarit të përgjithshëm ...
image
Një delegacion ushtarak nga Vermonti për vizitë në ARM
Delegacioni ushtarak i Gardës nacionale të shtetit federal Vermont (SHBA), i kryesuar nga komandanti, gjeneral-majori Stiven Krej, prej sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare ...
image
Në Tetovë shënohet "Dita pa automjete"
Sot në ora 11:00 do të bëhet shënimi i “Ditës pa automjete”, aktivitet ky që organizohet në kuadër të Javës Evropiane të Qarkullimit.Me këtë rast ...
image
Ademi: MASH ka zgjidhje për emrat e shkollave, konsultime me të gjithë faktorët
Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka zgjidhje për çështjen e emrave shqip të katër shkollave në Çair, tha ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi, ...
image
Ivanov: Maqedonia po qëndron para mohimit dhe perceptimeve të gabuara
Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dje me takimin me diasporën e Maqedonisë në Nju-Xhersi, e filloi pjesëmarrjen e tij në Asamblenë e përgjithshme të Kombeve ...
image
TV gjerman ZDF: Shqipëria, vendi që nuk njeh konflikte ndërfetare
Në prag të vizitës së Papa Françeskut në Shqipëri, televizioni gjerman ZDF, ka bërë një raport në Shqipëri mbi tolerancen fetare që zotëron në këtë ...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull