Fillimi | Aktuale | Mbi 30 aktivitete për 9 Majin

Mbi 30 aktivitete për 9 Majin

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Më shumë se 30 aktivitete përfshin festimi i sivjetmë për Ditën e Evropës-9 Maji, që e organizon Delegacioni i Bashkimit Evropian në Maqedoni në partneritet me Sekretariatin për çështje evropiane dhe Lëvizjes evropiane të Maqedonisë.
Sipas ambasadorit të BE-së Aivo Orav, qëllimi i aktiviteteve është që të shënohet ditëlindja e 62-të e Bashkimit Evropian dhe të afrohet procesi i eurointegrimeve deri te qytetarët. "Qëllimi i këtij programi gjithëpërfshirës për Ditën e Evropës është ta bartim porosinë tonë kryesore lidhur me të ardhmen evropiane të këtij vendi dhe BE-në t'ua afrojmë qytetarëve. Pikërisht për këtë, ngjarjet i organizojmë në Shkup dhe në më shumë komuna tjera që të arrijmë deri te më shumë qytetarë", tha ambasadori Orav. Në konferencën e sotme për shtyp në Shkup fjalim mbajti edhe zëvendëskryeministrja për çështje evropiane Teuta Arifi, e cila e potencoi rëndësinë e njohjes së vëllimit të procesit reformues në rrugën drejt BE-së dhe rëndësinë për përfshirje të tyre në këtë proces.
"Aktivitetet e lidhura me këtë program janë mundësi e shkëlqyeshme për ne si vend në partneritet me përfaqësues jo vetëm të Delegacionit të Komisionit evropian, por edhe të ambasadorëve të vendeve-anëtare të BE-së, të marrim pjesë dhe t'i japim kontribut procesit të eurointegrimeve që ai të bëhet pjesë e jetës së të gjithë qytetarëve", tha Arifi.
Mileva Gjurovska nga Lëvizja evropiane e Maqedonisë theksoi se për këtë vit në program janë përfshirë pesë debate me tema të eurointegrimeve, me të cilat dëshirojnë në mënyrë tjetër të qasen ndaj çështjes së anëtarësimit të Maqedonisë në BE, që kjo të ndodh sa më shpejtë. Me rastin e shënimit të Ditës së Evropës - 9 Maji, këtë vit për herë të parë do të organizohen edhe dy fushata informative. E para e quajtur "BE prej afër" e cila përbëhet nga udhëtimi me autobus në 10 fshatra në vend (Likovë-Kumanovë, Labunisht-Strugë, Bogovinjë-Tetovë, Mogillë-Manastir, Vrapçishtë-Gostivar, Dollneni-Prilep, Bosillovo-Strumicë, Orizarë e Epërme-Veles, Rusinovë-Berovë dhe në Vellgosht-Ohër), ku do të vendosen stenda që në kontakt të drejtpërdrejtë me banorët e atyre vendeve do t'u japin përgjigje ambasadori Orav, ambasadorë të vendeve tjera anëtare të BE-së, zëvendëskryeministrja Arifi, si dhe përfaqësues tjerë nga institucionet resorë.
Fushata e dytë përbëhet në realizim të shfaqes teatrale për fëmijë të quajtur "Të them një sekret për ambientin e jetesës" që do të realizohet nga Qendra teatrale për fëmijë në Shkup në 30 fshatra mbarë vendin për nxitjen e vetëdijes për rëndësinë e temave ekologjike. Aktivitetet për shënimin e Ditës së Evropës - 9 Maji të cilat filluan më 20 prill me promovim të filmave të animuar të financiar nga BE-ja "E duam Evropën" do të përfundojnë më 30 maj në Shkup me organizimin e Ditës evropiane të sipërmarrësit, ndërsa manifestimi qendror do të mbahet në sheshin "Maqedoni" në Shkup dhe në shtatë qytete në shtet, ku do të vendosen info-pikat e BE-së - Kumanovë, Kavadar, Tetovë, Gostivar, Veles, Manastir dhe Koçan.

Votoni këtë tekst
1.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Rënie drastike e botimeve
Sipas të dhënave zyrtare për vitin 2014, që i referohen botimeve në zhanre të ndryshme letrare nga shoqëri, botues, universitete e të tjera - botimet në gjuhën shqipe numërohen me vetëm 27 tituj të rinj, nga 77 të tillë vitin e kaluar. Por përveçse numrit të vogël të titujve, është reduktuar ndjeshëm edhe tirazhi, përkatësisht me vetëm 15 mijë kopje, nga 100 mijë një vit më parë. Më shumë se gjysma e titujve janë të përkthyer, kryesisht nga arabishtja, frëngjisht e rusisht ...
image
BMW-ja përfundon në kafene
Rruga Tetovë-Pirok vijon të jetë e rrezikshme për banorët që jetojnë përgjatë kësaj rruge regjionale. Aksidentet e njëpasnjëshme janë kthyer në përditshmëri në këtë rrugë,...
image
LSDM: Pushteti t'i dëmshpërblejë honorarët
Mila Carovska, kryetare e Komisionit për punë dhe politikë sociale të LSDM-së, sot në konferencë për shtyp kërkoi që pushteti t'i dëmshprblejë të gjithë qytetarët,...
image
Brenda 20 viteve nataliteti ulet për katër herë
Vitin e kaluar kanë lindur rreth 9000 foshnja më pak se në vitin 1994, kur shtimi i popullatës ishte 15.772 ose për katër herë më i madh se vitin e kaluar. Prej 23.596 foshnjave të lindura në Maqedoni në vitin 2014, më së shumti ose 12.099 kanë qenë të përkatësisë etnike maqedonase. Pas tyre janë shqiptarët 7.908 dhe romët 1.545...
image
Migrimi i të rinjve imponon shtëpi azili
Në shoqatën e pensionistëve Dibër-Qendër Zhupë, thonë se ka shumë pleq të cilët kërkojnë themelimin e një azili. Sipas kryetarit të shoqatës Xhavit Karpuzi, në kërkesa theksohet se për të mbijetuar në moshën e tretë, nevojitet një përkrahje më e madhe e shoqërisë...
image
Jetë e vështirë në shtëpinë e ndarë në dysh
anë dhjetë persona në një shtëpi të ndarë në dysh. Njëri djalë, vetë i gjashti jeton veç me gruan dhe fëmijët. Fetija jeton me djalin tjetër, Sabriun. "Rri me djalin e madh në një dhomë, bashkë me nusen e tij dhe vajzën time. Kemi vetëm një dhomë ku qëndrojmë të gjithë", thotë nëna Fetije...
image
Obama shqiptar ëndërron ta takojë Obamën amerikan!
Në gjashtë vjetorin e lindjes, familja Neziri nga Çegrani zgjodhi krejtësisht një formë të veçantë për të kremtuar ditëlindjen e Obamës 6 vjeçar. Përveç kësaj ëndre, Obama shqiptar nga Gostivari ka edhe një dëshirë tjetër, ta takojë Obamën e vërtetë, presidentin aktual të SHBA-ve ...
image
Shpërthim në SPB-në Shkup, nuk ka të lënduar, janë dëmtuar tre automjete
Në afërsi të ndërtesës të SPB-së Shkup, në Aerodrom të Shkupit ka ndodhur një detonim i fuqishëm rreth 15 minuta pas mesnate. Nuk ka persona...
image
Për çdo ditë nga 260 raste të reja gjyqësore
Janë të dhënat e publikuara nga vetë Gjykata Penale e Shkupit, e cila duke transmetuar rezultatet e raportit të fundit të Gjykatës Supreme, ka bërë të ditur se vitin e kaluar gjykata në fjalë ka pranuar plotë 69.158 lëndë të reja, ose për çdo ditë pune - kjo gjykatë ka pranuar rreth 260 raste të reja për ngritjen e proceseve të reja gjyqësore...
image
Tetova rrezikon të mbetet pa ujë nëse s'shfrytëzohet racionalisht
Temperaturat e larta që mbizotërojnë këtyre ditëve në Tetovë kanë bërë që të harxhohet në mënyrë enorme uji i pijshëm. Edhe pse sipas autoriteteve përgjegjëse...
image
MPB: Janë dhënë 633 vërtetime për qëllimin e shprehur për kërkesën e të drejtës për azil
Ministria e Punëve të Brendshme, në bazë të ndryshimeve dhe plotësime të Ligjit për azil, dje ka dhënë 633 vërtetime për qëllimin e shprehur për...
image
Maqedonia do të jetë në fazën portokalli, 42 gardë Celsius dhe UV indeks 9
Rajoni Ohër-Prespë, Jug-Vardar, dhe Osogovë-Maleshevë, sot do të përfshihen  me temperatura të fazës portokalli, ndërsa rajonet tjera me temperatura nga fazë e verdhe, gjegjësisht alerte,...
image
Komuna e Tetovës: Oborret e shkollave do të përdoren si parkingje
Komuna e Tetovës, respektivisht Ndërrmarrja publike "Parkingu i qytetit Tetovë" informon të gjithë qytetarët se për shkak të fluksit të madh të komunikacionit në qytet,...
image
BDI: Hapja e universitetit të ri në Shkup është ende një ide
Bashkimi Demokratik për Integrim lidhur me idenë për hapjen e një universiteti të ri në Shkup thotë se një ide fisnike e kombëtare si hapja...
image
Nga 1 gushti hiqen kontributet për honorarët
Kontributet për honorarët hiqen prej 1 gushtit 2015. Këtë vendim Qeveria e propozoi pasi analizat treguan se disa masa të cilat në ndërkohë i ka...
Next
Arkivi
first first Korrik, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag