Fillimi | Aktuale | "Stop dhunës ndaj shqiptarëve të Maqedonisë"

"Stop dhunës ndaj shqiptarëve të Maqedonisë"

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Të mërkurën (28 mars ) para Komisionit Evropian në Bruksel do të mbahet një protestë me moton “Stop dhunës dhe diskriminimit të shqiptarëve të Maqedonisë”. Protesta që do të mbahet në nga ora 14 deri në ora 16, do të realizohet në “Place Shuman”, ndërsa dy ditë më herët do të mbahet një konferencë për mediat. Sipas një njoftimi, protesta është  në organizim të Këshillit Kombëtar Shqiptar për Benelux.

Votoni këtë tekst
4.71

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
“Bombat” ndalohen me Ligj
Shumica parlamentare VMRO dhe BDI ka propozuar ligj të ri në Parlament për ndalimin e publikimit të audio incizimeve nga bisedat e përgjuara. Me këtë...
image
Fluks refugjatësh edhe gjatë dimrit
Që nga fillimi i vitit e deri më tani në Maqedoni kanë hyrë rreth 200 mijë refugjatë dhe emigrantë, kurse vendi ka kapacitet të ballafaqohet me 5000. Edhe pse ditëve të fundit është zvogëluar fluksi, Kryqi i Kuq dhe UNHCR paralajmërojnë se ardhja e refugjatëve do të vazhdojë edhe gjatë dimrit...
image
"Çernodrimski" nxjerr sekretet e teatrit
Themelimi i seksionit të Dramës Maqedonase në Teatrin e Tetovës ka kaluar në heshtje prej disa muajsh, duke mos u bërë publik lajmi për nisjen e funksionimit të tij me punësimin e vetëm dy aktorëve. Surprizën do ta prishë premiera e shfaqjes së parë, që do të ngjitet në skenë në fillim të muajit të ardhshëm, ku janë angazhuar edhe aktorë nga teatro të tjera për realizimin e saj. Arsyet nuk janë të qarta, ndërsa sipas drejtorit Aziri, "kështu përmbushen nevojat e publikut dhe krijohen baraspesha me seksionet e dramës që hapen në qytete të tjera" ...
image
MASH nuk heq dorë nga Akademia, pedagogët kundërshtojnë
Gjylimsere Kasapi, e cila është edhe anëtare e Senatit të Universitetit "Kirili dhe Metodi" në Shkup, është e sigurt se formimi i Akademisë së Mësuesve do të bëjë duplifikimin e institucioneve dhe do të paraqet sistem paralel të edukimit dhe përgatitjes së mësimdhënësve. "Do të jemi po ne ato profesorë që do të kyçemi në atë Akademi", vëren Kasapi. Por nuk mendon kështu ministri Ademi. "Akademia nuk do të prodhojë mësues, vetëm do ti licencojë", siguron ai ...
image
Nëntë ekipe mobile për mbështetjen e emigrantëve
Kryqi i Kuq i Maqedonisë në bashkëpunim me Komisariatin e Lartë për refugjatë (UNHCR) në dy vendkalimet kufitare në Gjevgjeli dhe në Tabanoc është kyçur...
image
Nënshkruhet marrëveshja për rrugën Rankovcë-Kriva Pallankë
Në Ministrinë e Financave të martën u nënshkruan marrëveshjet me Bankën Botërore për hua prej 83 milionë euro për realizimin e rrugës Rankovcë-Kriva Pallankë. Ndërtimi...
image
Asani: U bëra target pas emërimit
Thotë se është bërë shkak i sulmeve menjëherë pasi është emëruar në detyrën e re. Vlerëson se caku përfundimtar nuk është ai, por partia BDI, e cila e ka emëruar në postin e zëvendësdrejtorit në DSK. Në bisedë për gazetën KOHA, Arif Asani shpjegon prapavinë e akuzave që po bëhen në adresë të tij, për të cilat thotë se kanë për qëllim të nxijnë rolin e BDI-së në ngjarjet e 9 majit në Kumanovë...
image
Fakulteti i Ndërtimtarisë shënon 66 vjetorin e themelimit
Me rastin e 66 vjetorit të themelimit të Fakultetit të Ndërtimtarisë në Shkup pranë Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”, të martën ndau 42 bursa për...
image
Kodi i bën pikë e pesë partitë
BDI thotë se nuk ka kohë të mjaftueshme që praktikisht të krijohet Listë e re zgjedhore dhe se shqiptarët nuk do të mund të organizoheshin në diasporë siç pritet, kurse edhe VMRO thotë se lista aktuale ekziston dhe nuk ka nevoje për listë të re. Por, nga ana tjetër LSDM kërcënon se pa listë të re nuk shkon në zgjedhje...
image
Të zvogëlohet taksa për muzikë
Të ulen pikët për pagesën e shfrytëzimit të veprave muzikore autoriale në objektet hotelierike prej në katër në dy denarë, ndërsa tarifimi të mos jetë...
image
Ballkani me çerek popullsie më pak
Sipas raportit të Bankës Botërore, rajoni po humb pjesën vitale të re dhe të arsimuar andaj alarmohen shtetet e rajonit të ndërmarrin masa si krijimi i vendeve të punës dhe krijimin e mundësive për të gjeneruar të ardhura në vend me qëllim zbutjen e ikjes së qytetarëve të tyre...
image
Një shqiptar në mesin e 20 bursistëve
Në mesin e 20 bursistëve të përzgjedhur ndodhet vetëm një shqiptar, Agron Bexheti, mirëpo ai vet nuk ishte prezent në ceremoni dhe organizatori tha se kjo ndërlidhet me arsye të tij objektive. Përzgjedhja e bursistëve është bërë nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, kurse bursat arrijnë 14.890 euro...
image
Nevzat Bejta zgjidhet kryetar i Shtabit lokal për zgjedhjet e prillit
Në mbledhjen e kryesisë së Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), dega në Gostivar, ku të pranishëm ishin edhe kryetarët e Këshillave vendor dhe funksionarë partiak,...
image
Anulohet zgjedhja e prokurorëve të Janevës
Këshilli për Prokurorë Publik ka anuluar zgjedhjen e Prokurorëve publik special që do të ndihmojnë Prokuroren special, Katica Janeva, në hetimet të lidhura me të...
image
Qyra: Incidenti në Ohër nuk ka të bëjë me mua
Biznesmeni i njohur nga Struga, Mendi Qyra në një prononcim për ‘’KOHA’’, informimin e një pjese të medias në lidhje me incidentin e ndodhur para...
Next
Arkivi
first first Tetor, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag