Fillimi | Aktuale | Shkollat e Çairit, të parat në listë!

Shkollat e Çairit, të parat në listë!

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Kadri Agushi dhe Muzafer Rexhepi, drejtorët e shkollave që pritet të marrin emrat “Ismail Qemali” dhe “Jashar bej Shkupi”, thonë se kërkesat janë bërë prej para gjashtë viteve. “Nëse nisemi nga ajo që deklaron ministri, do të thotë se jemi në mesin e kërkesave të para që duhet të shqyrtohen, sipas radhës”, shprehen ata. Në MASH, të hënën nuk kishin përgjigje për këtë

Laura PAPRANIKU/KOHA

Shkup, 20 mars -
Do të mbajë ose jo në 100 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë emrin “Ismail Qemali” shkolla fillore e lagjes Fushë Topanë në Komunën e Çairit, do të vendosë ministri i Arsimit, Pançe Kralev. Nga një firmë e tij varet nëse kjo shkollë do të ketë rastin të shkruajë historinë e vet në vigjilje të asaj historisë që shënoi një shekull më parë Ismail Qemali. Kadri Agushi, drejtor i shkollës që kërkon të marrë emrin e plakut të Vlorës, është optimist se 100 vjetori i pavarësisë do ta gjejë shkollën me emrin “Ismail Qemali”. Madje, sipas tij, kjo do të ndodhë shumë më herët se data 28 nëntor.

“Nëse jo para përfundimit të këtij viti shkollor, para fillimit të vitit të ardhshëm, në shtator, shkolla me siguri do të ketë emrin e ri”, shprehet drejtori i shkollës që aktualisht mban emrin “Rajko Zhinzifov”. Pavarësisht faktit se në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës janë 257 statute të shkollave që presin përgjigje dhe se në mesin e tyre ka kërkesa të dërguara prej para pesë-gjashtë viteve, drejtori Agushi thotë se kjo nuk përbën asnjë problem. Madje, sipas tij, kërkesa e tyre është në avantazh, nëse merret parasysh deklarata e ministrit se kërkesat do të shqyrtohen sipas radhës. Ministri Kralev, një javë më parë deklaroi se në MASH ka numër të madh kërkesash për statutet e shkollave.

“Kërkesat vijnë në kontinuitet dhe procedurat zgjasin zakonisht. Për rastin e shkollave të Çairit, u krijua një tension në opinion, kurse vetë procedura e shqyrtimit nuk është aq e shpejtë dhe nuk është diçka që mund të mbarojë për afat prej dy-tre apo pesë ditëve”, pohoi ministri. Kërkesat, sikurse nënvizoi ai, ”duhet të presin radhën”. Pikërisht tek radha e sheh përparësinë e kërkesës për emërimin e shkollës me emrin “Ismail Qemali” drejtori Agushi. “Ne e kemi dorëzuar kërkesën para gjashtë viteve, herën e parë, pastaj para katër viteve dhe përsëri tani”, pohon ai. Prandaj, nëse nisemi nga ajo që deklaron ministri, do të thotë se shkolla jonë është në mesin e kërkesave të para që duhet të shqyrtohen, sipas radhës, plotëson ai. Kështu pohon edhe Muzafer Rexhepi, drejtori i shkollës fillore në lagjen “Dyqanxhik” të Komunës së Çairit. Prej këtu është kërkuar që në vend të “Jane Sandanskit” shkolla të merr emrin “Jashar Bej Shkupi”. Drejtori i saj, thotë “e kemi dërguar kërkesën prej para gjashtë viteve, kështu që jemi të parët në radhë”.

Rexhepi, i cili është edhe koordinator i shkollave fillore të Komunës së Çairit, tregon se kërkesat për emrat “Hasan Prishtina” në vend të “Dame Gruev” dhe “Imri Elezi” për “Nikolla Vapcarov” janë dërguar pak më vonë se kërkesat për “Ismail Qemeli” dhe “Jashar bej Shkupi”, mirëpo përsëri janë të moçme. “Nëse jo para gjashtë vjetësh, ato kërkesa janë dërguar para katër viteve, që do të thotë se ka shumë kohë”, shprehet Rexhepi. Ai, gjithashtu është optimist se shkollat do të kenë emrat e rinj, “nëse jo deri në përfundim të këtij viti deri para fillimit të vitit tjetër shkollor - sigurisht”. Në MASH është e pamundur të sigurohen të dhëna se deri te cila kërkesë kanë mbërritur me shqyrtimin, ndërsa nuk janë të qartë as për çështjen e radhës. “Kërkesat janë kërkesa dhe nuk i ndajmë në të reja dhe të vjetra”, shprehet zëdhënësi Goran Galevski. Lidhur me atë nëse do t’ju jepet përparësi kërkesave të katër shkollave fillore të Komunës së Çairit nisur nga koha e dorëzimit të tyre prej para gjashtë viteve, Galevski tha se do të përgjigjej për këtë pasi ta pyeste ministrin. Rastësisht ose jo, katër shkollat e Çairit e kanë gdhirë të hënën pa pllakat e “vjetra”. Drejtorët thonë se nuk i ka larguar askush, por se kanë rënë vetvetiu. “S’kemi se çfarë të bëjmë. Pllakat kanë rënë vetë. Janë rrëzuar, si duket të ndihmuara pak edhe nga ndryshimi i temperaturave”, pohon Agushi, kurse ngjashëm shprehet edhe Rexhepi. As njëri dhe as tjetri nuk planifikojnë që t’i rikthejnë sërish plakat e vjetra me emrat “Rajko Zhinzifov” dhe “Jane Sandanski”. Nuk do të bëjmë dy herë punë, shprehet Rexhepi, ndërsa thekson se shkollat janë në pritje të pllakave me emrat e rinj. “Ato emra tanimë janë të ndryshuar. Prindërit, kolegjiumet dhe këshillat e shkollave janë përcaktuara për emrat që do t’i mbajnë. Në Komunën e Çairit është sjellë vendimi, ndërsa janë zgjidhur në favor të emrave të rinj edhe kontestet me institucionet e vetëqeverisjes lokale. Statutet janë dërguar në MASH dhe presim që të njëjtat të firmosen nga ministri”, deklaron ai. Në ndërkohë, në Komunën e Çairit kanë nisur përgatitjet për sigurimin e pllakave të shkollave me mbishkrime të reja, pasi e llogarisin për “punë të kryer” pagëzimin e shkollave me emra të personaliteteve shqiptare. Më 26 janar të këtij viti, Këshilli Komunal i kësaj komune solli vendimet për emërimin e shkollave me emrat e personaliteteve shqiptare, me shumicë votash dhe duke respektuar parimin e Badenterit, respektivisht shumicën e votave nga grupi i këshilltarëve të etnitetit joshumicë.

Votoni këtë tekst
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Situatë e tensionuar para Qeverisë /VIDEO/
 Shkup, 5 maj - Qindra qytetarë vazhdojnë të protestojnë para Qeverisë, ndërkohë që herë pas here gjuajnë dhe gjësende drejt objektit t ë Qeverisë. "Vrasës",...
image
Protesta para Qeverisë pas publikimit të "bombave" /FOTO/E Perditesuar/
Një grup i grumbulluar i protestuesve kanë hedhur vezë, domate dhe patate në drejtim të ndërtesës së qeverisë duke brohoritur "Të gërditshme e keni qeverinë".  *...
image
Tradhtia bashkëshortore më e hetuar
Sipas sqarimeve të detektivëve privat, megjithëse behet fjalë për një veprimtari relativisht të re, qytetarët janë goxha të interesuar për shërbimet e tyre. Midis klientëve të detektivëve privat mund të gjenden meshkuj dhe femra të moshave të ndryshme, biznesmenë, qytetarë që kanë qenë viktima të vjedhjeve e kështu me radhë, por përvoja e tyre vërteton se më të interesuar për shërbimet e tyre mbeten bashkëshortet ose femrat ...
image
Rikonstruimi hap drejt zgjidhjes
Rikonstruimi i kabinetit qeveritar, që së fundi tërthorazi u pranua edhe nga kryeministri Nikolla Gruevski, sipas analistëve politik, duhet të shërbejë si hap drejt zgjidhjes së ngërçit politik e jo për blerje kohe ...
image
Përkujtohen dëshmorët nga regjioni i Gostivarit
Ne mesin e bijve më të mirë të kombit që iu përgjigjën kushtrimit gjatë konfliktit të armatosur në Maqedoni në vitin 2001, gjendeshin edhe  Isa...
image
“Jupiter" kërkon ndjesë, do t'ua kthejë paratë udhëtarëve
Agjencia turistike "Jupiter" u kërkon falje udhëtarëve dhe të gjithëve të cilët ishin ekspozuar në stres dhe panik në ngjarjet e vikendit të kaluar në...
image
Padi kundër vrasësit të trefishtë në Kavadar
Prokuroria Publike Themelore Veles ngriti padi kundër kryerësit të vrasjes së trefishtë në vitin e kaluar në Kavadar. "Pas hetimit të zbatuar thelbësor, prokuroi kompetent...
image
Tabanoc, sekuestrohen 15 kg marihuanë
Pas zbulimit të tentativës për kontrabandim të 15 kilogramë marihuanë përmes vendkalimit kufitar Tabanoc nga ana e inspektorëve nga Sektori për punë operative gjatë kontrollit...
image
Zaevi publikoi “bombën” e 29-të: Rasti Neshkovski
“Bomba” e 29-të me radhë e Zoran Zaevit, liderit të LSDM-së, zbuloi materiale për vrasjen e djaloshit 21 vjeçar, Martin Neshkovski nga polici Igor Spasovski....
image
Këmbimi i jashtëm tregtar, 2.5 miliardë dollarë
Këmbimi i përgjithshëm i jashtëm tregtar në periudhën janar - mars arrin në 2.482.051 mijë dollarë amerikanë. Eksporti arrin 1.025.076 mijë dollarë, dhe importi 1.456.975...
image
Zv/kryeministri Besimi takon ambasadorët
Sipas Raportit të Progresit të Komisionit Evropian, që nga viti 2009 Maqedonia i ka plotësuar kriteret për nisjen e bisedimeve, por fakti që negocimet zyrtare...
image
Xhaferri takon eurodeputetët Vajgël dhe Kukan
Në hapësirat e Parlamentit të Bashkimit Evropian në Bruksel sot zëvendëskryeministri i Qeverisë së Maqedonisë, Musa Xhaferri dhe deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim, Artan...
image
Edita Tahiri qëndroi në Tetovë
Urim HASIPI Ministria për Dialog në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Edita Tahiri, ka porositur liderët e partive politike shqiptare në Maqedonisë që të jenë të...
image
Mexhiti dhe Dehari vazhdojnë takimet me bashkëatdhetarët në SHBA
Kryetari i Komunës së Çairit dhe kryetari i Komunës së Kërçovës ndodhen për vizitë në SHBA, ku në vazhdën e aktiviteteve të tyre, takohen me...
image
Sot afati i fundit për paraqitje për maturën shtetërore
Nxënësit e viteve të fundit në gjimnaze, gjatë ditës së sotme në shkolla duhet të dërgojnë fletëparaqitje të re për dhënien e maturës shtetërore, e...
Next
Arkivi
first first Maj, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag