Fillimi | Aktuale | Koordinohen për 100 vjetorin

Koordinohen për 100 vjetorin

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

 

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Musa Xhaferi, sot ka realizuar takim me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Edmond Haxhinasto. Bashkëpunimi në mes dy vendeve, Implementimi i Marrëveshjes së Ohrit, koordinimi i aktiviteteve për shënimin e 100 vjetorit të pavarësisë dhe Flamurit Kombëtar kanë qenë temat për të cilat kanë biseduar Xhaferi dhe Haxhinasto, kumton Sektori për marrëdhënie me opinionin pranë Qeverisë së Republikës së Maqedonisë. Në këtë takim dy bashkëbiseduesit vlerësuan se bashkëpunimi mes dy vendeve është i mirë dhe se ky bashkëpunim do të vazhdojë në të ardhmen. "Biseduam për të gjitha temat që kanë qenë në interes të dy vendeve, siç janë çështja e kalimit të kufirit nga shtetasit e dy vendeve vetëm me letërnjoftime, çështjen e patentës së vozitjes që do të jetë në funksion të lehtësimit të turizmit, infrastrukturën dhe energjetikën. Biseduam edhe për ndodhitë e fundit në Maqedoni duke konstatuar se këto incidente nuk kanë prapavijë politike dhe institucionet i kanë ndërmarrë të gjitha masat për zbardhjen e tyre. Folëm për Marrëveshjen e Ohrit si dokument themelor i sistemit politik, pjesë e Kushtetutës dhe kriter për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian dhe strukturat euro-atlantike. Gjithashtu temë diskutimi ishte edhe koordinimi aktiviteteve në lidhje me shënimin e 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar dhe Ditës së Flamurit dhe gjithë aktivitetet pritet të përfundojnë kah fundi i vitit”, tha Xhaferi. Ndërkaq, ministri i Jashtëm shqiptar Haxhinasto theksoi se marrëdhëniet mes Maqedonisë dhe Shqipërisë janë të mira dhe se bashkëpunimi në mes dy vendeve në të ardhmen do të intensifikohet edhe më shumë. Ai përshëndeti nënshkrimin e marrëveshjeve që janë në frymën e marrëdhënieve të mira në mes dy vendeve, si marrëveshja për lëvizje të lirë të qytetarëve. "Së bashku me Xhaferin koordinuam aktivitetet në lidhje me shënimin e 100 vjetorit të Pavarësisë me të cilin dëshirojmë të tregojmë gjithë botës se populli shqiptar është popull konstruktiv dhe paqedashës dhe në të ardhmen do të intensifikojmë marrëdhëniet tona", tha Haxhinasto.

 

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Kuvendi i zgjodhi anëtarët e rinj të disa komisioneve dhe këshillave
Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot në kuadër të seancës së 91-të miratoi pesë vendime, me të cilat zgjodhi anëtarë të rinj, zëvendës dhe kryetarë...
image
Vihen gjoba dhe ulen tarifat "autoriale"
Me ndryshimet e propozuara, deri në tre mijë euro do të gjobiten rastet e mosfunksionimit dhe përllogaritjes së veprave autoriale të transmetuara gjatë një viti, ndërkohë që tarifat që duhet të paguhen për transmetimin e veprave nga autorë vendas, janë dhjetë herë më të vogla. Po ashtu, autorët do të kompensohen sipas minutazhit të transmetimit dhe jo sipas një shume të vendosur, siç parashikohet në Ligjin aktual ...
image
Pagat nuk i mbulojnë shpenzimet
Edhe përkundër rritjes së caktuar se të ardhurave mesatare mujore në vitet e fundit, megjithatë në garën midis rritjes së vazhdueshme të kostos së harxhimeve të ndryshme jetësore, pagat nuk arrijnë të mbulojnë as harxhimet minimale jetësore në të gjitha vendet ballkanike ...
image
Memeti: Të respektohen rregullat për zgjedhje korrekte dhe demokratike
Avokati i Popullit Ixhet Memeti në prag të zgjedhjeve të prakohëshme parlamentare i bëri thirrje të gjithë faktorëve të procesit zgjedhor që të respektojnë rregullat...
image
Kosova dhe Maqedonia nënshkruan marrëveshjet, kalim i kufirit vetëm me letërnjoftim (Foto)
Kosova dhe Maqedonia nënshkruan dy marrëveshje bilaterale. Atë për kalimin e kufirit vetëm me një letërnjoftim dhe atë për hapjen e një pikëkalimi kufitar mes...
image
Benzinat shtrenjtohen për gjysmë ndërsa dizeli për dy denarë
Benzinat prej sonte në mesnatë do të shtrenjtohen për 0,5, ndërsa dizeli për dy denarë, vendos sot Komisioni Rregullator për Energjetikë. Një litër EUROSUPER BS-95 do...
image
Zënkë në ZLM, nxënësi plagoset me thikë
Në orët e hershme të ditës së hënë në gjimnazin "Zef Lush Murku" në Shkup ka ndodhur një incident i rëndë, ku gjatë një përleshje...
image
Deputeti Grubi u takua me funksionarin e lartë britanik, Stajls
Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim Artan Grubi, sot në Kuvendin e Maqedonisë ka zhvilluar takim pune me Graham Stajls, drejtues i Sekcionit për Maqedoni,...
image
Nga fillimi i vitit janë dhënë 68.025 vërtetime për kërkesë të azilit
Gjithsej 2.841 vërtetime të shtetasve të huaj janë dhënë në 24 orët e fundit, prej të cilëve 1.090 janë të gjinisë mashkullore dhe 657 të...
image
Pa energji elektrike nesër një pjesë e Çairit dhe Sarajit
Pa energji elektrike nesër në periudhën prej orës 9:00 deri në orën 14:30 do të jenë konsumatorët përballë xhamisë së Jahja Pashës në komunën e...
image
Në Alo doktor! javën e kaluar 1.172 thirrje
Në linjën telefonike për këshilla mjekësore, 02/15 123 - ALO DOKTOR, javën e kaluar janë regjistruar 1.172 thirrje. Thirrjet në linjën telefonike ishin nga qytetarët e...
image
Maqedoni-Kosovë me letërnjoftime, Poposki në Prishtinë
Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Poposki, sot do të udhëtojë për vizitë zyrtare në Kosovë, ku me homologun kosovar Hashim Thaçi do të nënshkruajë...
image
Një delegacion i BDI-së e kanë vizituar shtabin komunal në Strugë
Në vazhdën e vizitave nëpër shtabet komunale, një delegacion i BDI-së i drejtuar nga Shefi i Shtabit Qendror Zgjedhor Bekim Neziri, zëvendëskryeministri Musa Xhaferi, nënkryetari...
image
Ahmeti: Zgjedhje më 24 prill, ashtu jemi dakorduar
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, nga tubimi me aktivistët partiak në Tetovë ka përsëritur qëndrimin se zgjedhjet duhet të mbahen më 24...
image
Njësia 6 dhe 3 presin partitë
Për tejkalimin e plus 5 përqindëshit në Njësinë e 6 dhe minus 5 përqindëshit në Njësinë e 3-të, KSHZ thotë se që para një muaji ka dërguar të dhënat deri te Ministria e Drejtësisë, por kjo e fundit ende nuk ka mbledhur Grupin e punës nga të deleguarit e katër partive për ta diskutuar dhe mënjanuar këtë problematikë...
Next
Arkivi
first first Shkurt, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag