Fillimi | Aktuale | Koordinohen për 100 vjetorin

Koordinohen për 100 vjetorin

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

 

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Musa Xhaferi, sot ka realizuar takim me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Edmond Haxhinasto. Bashkëpunimi në mes dy vendeve, Implementimi i Marrëveshjes së Ohrit, koordinimi i aktiviteteve për shënimin e 100 vjetorit të pavarësisë dhe Flamurit Kombëtar kanë qenë temat për të cilat kanë biseduar Xhaferi dhe Haxhinasto, kumton Sektori për marrëdhënie me opinionin pranë Qeverisë së Republikës së Maqedonisë. Në këtë takim dy bashkëbiseduesit vlerësuan se bashkëpunimi mes dy vendeve është i mirë dhe se ky bashkëpunim do të vazhdojë në të ardhmen. "Biseduam për të gjitha temat që kanë qenë në interes të dy vendeve, siç janë çështja e kalimit të kufirit nga shtetasit e dy vendeve vetëm me letërnjoftime, çështjen e patentës së vozitjes që do të jetë në funksion të lehtësimit të turizmit, infrastrukturën dhe energjetikën. Biseduam edhe për ndodhitë e fundit në Maqedoni duke konstatuar se këto incidente nuk kanë prapavijë politike dhe institucionet i kanë ndërmarrë të gjitha masat për zbardhjen e tyre. Folëm për Marrëveshjen e Ohrit si dokument themelor i sistemit politik, pjesë e Kushtetutës dhe kriter për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian dhe strukturat euro-atlantike. Gjithashtu temë diskutimi ishte edhe koordinimi aktiviteteve në lidhje me shënimin e 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar dhe Ditës së Flamurit dhe gjithë aktivitetet pritet të përfundojnë kah fundi i vitit”, tha Xhaferi. Ndërkaq, ministri i Jashtëm shqiptar Haxhinasto theksoi se marrëdhëniet mes Maqedonisë dhe Shqipërisë janë të mira dhe se bashkëpunimi në mes dy vendeve në të ardhmen do të intensifikohet edhe më shumë. Ai përshëndeti nënshkrimin e marrëveshjeve që janë në frymën e marrëdhënieve të mira në mes dy vendeve, si marrëveshja për lëvizje të lirë të qytetarëve. "Së bashku me Xhaferin koordinuam aktivitetet në lidhje me shënimin e 100 vjetorit të Pavarësisë me të cilin dëshirojmë të tregojmë gjithë botës se populli shqiptar është popull konstruktiv dhe paqedashës dhe në të ardhmen do të intensifikojmë marrëdhëniet tona", tha Haxhinasto.

 

Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Përmbaruesit ua marrin paradhënien
Disa banorë të lagjes Hasanbeg karshi pasojave nga vërshimet, tani po përballen edhe me përmbaruesit të cilët për shkak të borxheve, ua marrin paradhënien prej 500 euro që ua ndau shteti. Nga Oda e përmbarueseve se thonë se paratë ata mund t’i marrin sërish pasi bëhet fjalë për donacion ...
image
Nis ekspertiza e kafkave të gjetura në “Dardhë”
“Të gjitha mbetjet e gjetura janë dërguar në Institutin për mjekësi ligjore, kriminalistikë dhe deontologji mjekësore në Shkup, ku do të kryhet përpunimi tyre. Për të gjitha detajet të cilat do të konstatohen me analizë, Prokuroria Themelore Publike do ta njoftojë me kohë opinionin publik”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë Publike të Gostivarit ...
image
Fati i Njësisë 6 në duart e VMRO-së
Gazeta KOHA nga burime parlamentare merr vesh se koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-së, Ilija Dimosvki, ka qenë kategorik kundër ndërhyrjes në të gjitha njësitë zgjedhor. Po sipas këtyre burimeve, ai ka qenë edhe kundër propozimi të PDSH-së që të ulet pragu zgjedhor nga 5% në 1% dhe propozimit tjetër që të ndryshohet numri i deputetëve...
image
Zgjidhja e emrit akoma është larg
“Ekziston lëvizje e konsiderueshme në pjesën e atyre qëllimeve të cilat i kemi projektuar dhe mendoj se kemi arritur ndonjë nivel të mirëkuptimit se kushtet në të cilat ekziston një çështje që është problem shumë serioz dhe në të cilën kemi qëndrime të ndryshme, më së miri është të koncentorhemi në të gjitha temat tona të cilat na lidhin dhe për të cilat edhe Maqedonia edhe Greqia kanë interesa të përbashkëta strategjike dhe bashkërisht shohin drejt së ardhmes...”, ka thënë Popovski...
image
Të largohet gjykatësja e lëndës për DSK-në
Përmes një kumtese për media, Prokuroria Speciale Publike ka njoftuar se përsëri do t’i kthen dëshmitë tek Gjykata Penale e Shkupit, pasi kjo e fundit...
image
Më shumë magjistra sesa të diplomuar
Universitetet planifikojnë çdo vit më tepër vende për studime master se sa kanë realisht numrin e të diplomuarve në vitin paraprak. UKM ka 5827 vende, në UT 1596 vende, në UEJL 784 vende dhe kështu me radhë. Madje, çdo vit numri i vendeve nuk korrespondon asnjëherë me interesimin e atyre që paraqiten për studime të shkallës së dytë. Megjithatë nuk dorëzohen në kërkim të studentëve dhe në këtë drejtim, i zgjasin edhe afatet e regjistrimit ...
image
Thaçi takoi drejtorin e NDI-së, Kris Henshau
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi të premten në selinë e partisë realizoi takim me Drejtorin e Institutit Demokratik Kombëtar (NDI), Kris Henshau. Në...
image
Të lustruarit të dëmshpërblehen!
Deri tek ky konstatim ka ardhur Instituti për të drejtat e njeriut në Maqedoni(IDNJ), i cili nga tetori i viti të kaluar e deri në ditët e para të këtij muaji ka ndërmarrë aktivitete për detektimin dhe adresimin e mangësive që buruan nga procesi i lustrimit ...
image
Shqiptarët i fshehin buxhetet, maqedonasit më transparentë!
Për nga transparenca prinë Komuna e Kriva Pallankës dhe pas saj radhitet ajo e Velesit, Manastirit dhe Strumicës, komuna këto me shumicë maqedone. Përderisa si ministri - nivelin më të kënaqshëm ka treguar Ministria e Vetëqeverisjes Lokale, që në disa mandate udhëhiqet nga përfaqësues shqiptarë, kurse më jotransparente është vlerësuar Ministria për Ekonomi, që po ashtu udhëhiqet nga përfaqësues shqiptar ...
image
Bashkësitë lokale kërkojnë më shumë pushtet
Me ndarjen e re territoriale, bashkësitë lokale nuk kanë vula dhe të njëjtët funksionojnë pa asnjë kompetencë. Së këndejmi, bashkësitë lokale janë duke formuar një rrjet të tyre në nivel të rajoneve, pastaj në nivel të shtetit, me qëllim që të kërkohet ndryshim për ligjin e tyre ku të njëjtët të marrin statusin e shoqatës me fuqi vendimmarrëse...
image
Shtatë persona të prekur nga Sida
Shoqata joqeveritare “Hops” nga viti i kaluar ka filluar projektin për parandalim nga virusi HIV. Në këtë program janë përfshirë katër qytete edhe atë Gostivari, Tetova, Kumanova dhe Shkupi, ndërsa Projekti mbështetet financiarisht nga IPA Programet ...
image
Problem, gjuha shqipe
Këshilltarët maqedonas nuk pranojnë të votojnë për projekt-statut në të cilin do të përmendet gjuha shqipe si zyrtare në Komunën e Strugës ...
image
Kompania nga Anglia me investim prej 20 milionë dollarë
Kompania “PRG Angli”,tashmë ka vendosur të hap fabrikën pas një viti hulumtim për prodhimin e materialeve biokompatibile me qëllim të hapjes së fabrikës për prodhimin e xeheve në fshatin Balindoll. Hulumtimi ka rezultuar me sukses dhe është marrë vendim për planifikim afatgjatë të prodhimit në territorin e Komunës së Gostivarit ...
image
Rreth 80 për qind e remitencave janë para të shqiptarëve
“Të dhënat me të cilat disponojmë në dërgesat e mërgimtarëve për një vit kalendarik arrijnë shumën prej mbi 10 për qind nga BPV-ja. Në përgjithësi, 80 për qind e dërgesave të mërgimtarëve janë të shqiptarëve dhe 20 për qind janë para që i dërgojnë maqedonasit”, thotë Ylli Marku, drejtor i “Uestern Union”, kompani kjo për transfer parash...
image
Pellagonia me bujqësi, Pollogu me blegtori
Nëse bëhet një ndarje në vija të trasha, del se në prodhimtarinë e përgjithshme bujqësore të vendit prijnë rajoni e Pellagonisë, kurse në blegtori rajoni i Pollogut, megjithëse në të dy rajonet prodhohen prodhime nga të dy degët ...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag