Fillimi | Aktuale | 43 emra shqip për rrugët e Shkupit

43 emra shqip për rrugët e Shkupit

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Nga 13 gushti, 28 nëntori, Abdyl Frashëri... e deri tek Hasan Prishtina, Bajram Curri e Ismail Kadare.....Kështu do të quhen 43 rrugë, sheshe e të tjera të Shkupit me të cilat do të ndryshohet profili monoetnik, por edhe do të korrigjohen disa prej emërtesave antishqiptare që mbajnë shumë prej rrugëve të vendbanimeve ku jetojnë shqiptarët

Evis Halili/KOHA

Shkup, 26 shkurt - Janë gjithsej 43 emra që përkojnë me data dhe personalitete sinjifikative të historisë dhe kulturës shqiptare të cilat pritet që t'i mbajnë rrugët, sheshet, urat dhe objektet e tjera infrastrukturore të Shkupit. Propozimet e grupit të këshilltarëve të BDI-së, sipas burimeve të gazetës "KOHA", do të parashtrohen në seancën e radhës të Komisionit për emërimin e rrugëve, shesheve dhe objekteve të tjera infrastrukturore në Qytetin e Shkupit dhe priten që të miratohen pasi për këtë është arritur pajtueshmëri mes partnerëve të koalicionit.

Ende nuk dihet se cilat pjesë të qytetit do të mbajnë këto emërtesa të reja, nëse do të vendosen më së shumti në lagjet e banuara me shqiptarë, apo edhe në njësitë e tjera lokale ku nuk dominohen nga shqiptarët. Pavarësisht vendndodhjes së tyre, emërtesat e reja do të ndryshojnë profilin monoetnik të infrastrukturës, por njëherazi do të korrigjojnë disa prej emërtesave antishqiptare që mbajnë rrugët rëndom relikte të sistemit monist të njëmendësisë, sidomos në vendbanimet shqiptare.

Shkupi konsiderohet si një prej kryeqendrave të ish Jugosllavisë që numëronte jashtëzakonisht pak, për të mos thënë aspak emërtesa multietnike rrugësh e sheshesh. Shkupi madje as që krahasohet as me Beogradin, shumë prej rrugëve të të cilit mbajnë emra sinjifikativë të historisë shqiptare. Në listën me 43 propozimet numërohen 5 data të rëndësishme, mes tyre edhe "13 Gushti", dita e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, "28 Nëntori"- dita e Flamurit, 5 Maji- Dita e dëshmorëve të kombit, por edhe shumë emra dhe figura të rëndësishme të së kaluarës, por edhe të ditëve tona.

Mes tyre renditen emra si ai i heoit tonë kombëtar - Skënderbeu, ai i Abdyl Frashërit, mes të tjerash edhe i njohur për përpilimin e projektit për shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë. Gjon Serreqi, prijës i Lëvizjes Nacional Demokratike Shqipatre dhe i persekutuar nga regjimi komunist. Veli Meliqi, i njohur për kontributin e tij për shpëtimin e 20 hebrenjve që i strehoi në shtëpinë e tij. Emra të njohur të lëvizjeve patriotike janë Bajram Curri, Hasan Prishtina, Isa Boletini, Dervish Hima e Dervish Cara, ismail Qemali e Jashar Erebara, Jusuf Gërvalla e Kumbara, por edhe emra që evokojnë një të kaluar më të largët, si Mbreti Gent e Mbretëresha Teuta.

Toponimet si Dardania, Iliria, Arbëria, Shkodra, Prishtina e Tirana janë po ashtu disa prej emërtesave që do t'i mbajnë në të ardhmen rrugët e Shkupit. Në paletën e emërtesave bëjnë pjesë edhe emra të artit dhe kulturës shqiptare, të njohur në botë, si aktori Bekim Femiu e shkrimtari Ismail Kadare, si edhe piktori Adem Kastrati, apo edhe "ambasadorja" e çështjes shqiptare Edit Durham, si dhe nobelisti Ferid Murati. Po ashtu si propozime të tjera janë edhe emrat e eruditëve shqiptarë, si Faik Konica, Fan Noli, por edhe emrat e Ndue Bytyqi, e të tjerë.

Propozimet për vendosjen e emërtesave në shqip për shumë rrugë e sheshe të Shkupit, janë ngritur dhe parashtruar prej vitesh në Qytetin e Shkupit, por deri më tani nuk kanë gjetur mirëkuptimin e këshilltarëve të tjerë për t'i miratuar. Përveç propozimit të grupit të këshilltarëve të BDI-së, për emërtesat e reja që do të mbajnë rrugët pjesët e tjera infrastrukturore të Shkupit janë dërguar po ashtu propozime edhe nga grupi i këshilltarëve të VMRO-DPMNE, nga Këshilli i Qytetit të Shkupit, nga Ministria e punëve të jashtme, nga Këshilli i komunës Qendër, nga Ambasada e Maqedonisë në Ankara, nga Shoqata e Zogariçanit dhe nga një Peticion qytetarësh. 

Propozohet dekorimi e Ismet Jasharit

Propozohet dekorimi e Ismet Jasharit Shoqata e Historianëve Shqiptarë (SHHSHM) ka marrë iniciativë për të dekoruar post-mortum dëshmorin e kombit Ismet Jashari - "Komandant Kumanova", për merita të veçanta kombëtare. Propozimi i historianëve, i drejtohet Këshillit Kombëtar për shënimin e 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dhe në të ndër të tjera thuhet se ai i i dha jehonë të madhe luftës për çlirimin e Kosovës dhe luftës së UÇK-së. Po ashtu SHHSHM ka diskutuar edhe për aktivitetet që do të shënohen në kuadër të 100 vjetorit të shtetit shqiptar, disa prej të cilave realizohen prej tyre.

Aktivitetet do të shënohen përmes akademive, tribunave shkencore e tryezave, 20 vjetori i themelimit të Shoqatës së Historianëve Shqiptarë në Maqedoni, 100 vjetori i formimit të bandës Muzikore "Zani i Maleve", 100 vjetori i emërimit të Mehmet pashë Derallës si ministër i parë i mbrojtjes i qeverisë shqiptare, 100 vjetori i marrëveshjes shqiptaro-osmane të 18 gushtit, 100 vjetori i themelimit të Komitetit "Shpëtimi", 50 vjetori i revistës "Jehona", e të tjera. 

Votoni këtë tekst
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Më shumë kompjuterë në podrum se në klasa
"Në shkollë kemi 700 kompjuterë, mirëpo për mungesë të kushteve - i kemi në përdorim vetëm 265 kompjuterë", deklaron Nexhbedin Saliu, përgjegjësi i paraleleve shqipe të teknikës në Kumanovë. Hapësira shkollore është e tillë sa nuk lejon që mësimi me kompjuterë të zhvillohet në më tepër se pesë klasë dhe një kabinet informatike, sqaron ai. Megjithëse një shkollë në rritje sipas numrit të nxënësve, zhvillimi është peng i mungesës së hapësirave dhe pavarësimit në subjekt të veçantë juridik...
image
Mohohen akuzat, kërkohen gjykatës shqiptarë
Seanca e parë gjyqësore kundër rastit të Kumanovës është shoqëruar me vërejtje të shumta të palës mbrojtëse, ndërsa është kërkuar që Trupi gjykues, i përbërë nga gjashtë gjykatës-porotë, të ketë së paku edhe dy shqiptarë. Gjithashtu, vërejtje janë drejtuar edhe ndaj dy prokurorëve të rastit, të cilët siç kanë thënë nga pala mbrojtëse, akoma nuk e ka dorëzuar hetimin përfundimtar. "Këto janë vetëm disa nga arsyet se pse këtë lëndë duhet ta marrë nën ingerenca Prokuroria speciale", ka thënë Naser Raufi. Seanca e radhës do të vazhdojë të enjten, më 11 shkurt...
image
Ekskluzive: Prishtina liron Demirin dhe Ismailoviqin
Gjykata e krimeve në Prishtinë ka liruar nga burgu dy të akuzuarit kryesorë në rastin “Monstra”, Afrim Ismailoviq dhe Alil Demiri, që të dy nga...
image
Tre ministri injorojnë KSHZ-në
Ndonëse e obliguar me ligj, MPB ende nuk ka dërguar në KSHZ listën e personave që posedojnë letërnjoftime dhe kanë mbushur moshën 18 vjet. Të dhëna nuk ka dërguar as as Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, më të cilën poashtu udhëheq kuadër i opozitës. Por përjashtim këtu nuk bën as ministria e Bujqësisë. Burime të gazetës KOHA thonë se KSHZ po pret që edhe këto institucione të dërgojnë të dhëna dhe më pas të fillojë kryqëzimi...
image
"Nëna Terezë" si "Goce Dellçev", vlen sa pesë rroga
Emërimi i anëtarëve të rinj është ndryshimi i vetëm sa i takon çmimeve shtetërore. Çmimi "Nënë Tereza", i vetmi që ka thyer profilin monoetnik të çmimeve, vazhdon prapëseprapë të renditet i fundit sa i takon rëndësisë që ka. I tillë do të jetë edhe në vitin kur pritet të bëhet edhe shenjtërimi i saj. Marrja e këtij çmimi kushton sa pesë rroga mesatare, ndërsa prej tij nuk përfitohet pension, ashtu si edhe me disa çmime të tjera. Më i larti është klasifikuar "11 Tetori", që vlen sa 15 paga mujore, apo edhe "Shën Klimenti", që po ashtu vlen sa 10 paga mujore ...
image
Qytetarët e Tetovës mund ta marrin kompensimin financiar të dëmeve nga vërshimet më 3 gusht
Komuna e Tetovës informon se të gjithë personat apo subjektet të cilët gjatë vërshimeve të 3 gushtit në komunën e Tetovës, pësuan dëmtime mbi pronën...
image
Bajrami i bashkëngjitet Këshillit Opozitar
Bastri Bajrami, ish-kryetari i Komunës së Haraçinës, të mërkurën i është bashkangjitur Këshillit Opozitar. Nëpërmjet një njoftimi drejtuar mediave, Bajrami vlerëson se ka ardhur koha...
image
Mexhitlia mbyllet për komunikacion deri në orën 23
Vendkalimi kufitar Mexhitlia sot përsëri do të mbyllet për komunikacion për shkak të grevës së bujqve grekë. Lidhja Automote e Maqedonisë informoi se komunikacioni në këtë...
image
Ministri çek i Punëve të Jashtme për vizitë në Maqedoni
Ministri çek i Punëve të Jashtme Lubomir Zaoralek sot arrin për vizitë pune në Maqedoni në suaza të së cilës do të takohet me ministrin...
image
Të gatshëm të përballemi me vendkalimet ilegale
Nga vendosja e rrethojës së parë Armata ka parandaluar 19.000, ndërsa policia 14.000 vendkalime ilegale, për këtë tani qasemi drejt fazës së dytë të vendosjes...
image
Besimi takoi ambasadoren Van Kalster
Aktivitetet, të cilat ndërmerren për zbatimin e reformave kyçe nga agjenda evropiane për vendin, me fokus të veçantë në pjesën e pavarësimit të gjyqësisë, reformave...
image
Erozioni i dheut, rrezik në Banjat e Tetovës
Nga Komuna e Tetovës kanë bërë të ditur se tashmë është ndarë naftë për pastrimin e të njëjtave nga ana e qeverisë. Në ndërkohë, këtë vit pritet që të fillojë ndërtimi i digës në Banjën e Tetovës. Nga pushteti lokal në Tetovë, theksojnë se janë bërë të gjitha analizat e të njëjtave, por pritet që të gjenden fonde...
image
Fëmijët refugjatë po trafikohen!
Në Maqedoni po shtohet numri i grave dhe fëmijëve që vijnë si refugjatë e bashkë me ta edhe frika prej trafikimeve. EUROPOL-i njofton se rreth 10.000 të mitur të pashoqëruar që kanë ardhur në Evropë janë zhdukur...
image
Mbështetje prej mbi 400 mijë dollarë për bizneset inovative
Fondi për financimin e Bizneseve inovative të USAID-it, i zbatuar nga Fondacioni Zhvillimor Krimson nga viti 2012 ka miratuar 12 kredi në shumë prej 443.655...
image
Zgjidhja më e qëndrueshme, drafti i Vanhautes
aAs ditën e hënë e as sot ( e martë), Vanhaute nuk ka paraparë ndonjë takim, ndërsa informacionet jozyrtare flasin se pa ndihmën e ambasadorëve të SHBA-së dhe të BE-së, vështirë se ndërmjetësi belg do të arrijë deri tek zgjidhja në kohë...
Next
Arkivi
first first Shkurt, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag