Fillimi | Aktuale | Nimic pa propozim edhe pas takimeve në Athinë

Nimic pa propozim edhe pas takimeve në Athinë

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Nimic, siç transmetoi televizioni shtetëror grek ERT, pas takimit deklaroi se nga Dimas ka marrë bindje se Qeveria e Greqisë ka dëshirë të sinqertë për zgjidhjen e çështjes së emrit

Athinë, 22 shkurt - I dërguari i posaçëm i sekretarit të përgjithshëm të KB-së për çështjen e emrit Methju Nimic sot pasdite në Athinë pati takime të ndara me kryeministrin Lukas Papadhimos dhe me shefin e diplomacisë greke, Stavros Dimas. Nimic, siç transmetoi televizioni shtetëror grek ERT, pas takimit deklaroi se nga Dimas ka marrë bindje se Qeveria e Greqisë ka dëshirë të sinqertë për zgjidhjen e çështjes së emrit. Dimas e ka inkurajuar edhe për t'i vazhduar përpjekjet për gjetjen e zgjidhjes së pranueshme të përbashkët në kuadër të procesit që po zhvillohet nën patronazhin e KB-së.

I pyetur nëse kriza ekonomike në Greqi dhe zgjedhjet e ardhshme do të ndikojnë në proces, Nimic theksoi se i kupton vështirësitë me të cilat po përballet Athina dhe shpreson që do të tejkalohen, por se vendi edhe tani ka Qeveri funksionale e cila mund të përballet me problemet siç është çështja e emrit. Përndryshe, para takimit me ndërmjetësuesin e KB-së, Dimas ka pasur takime konsultative me Papadhimosin dhe me liderin e PASOK-ut, Jorgos Papandreu. Nndërkohë, Jorgos Karaxhaferis lideri i partisë ultradjathtise LAOS e cila participon në Qeverinë e përkohshme në letrën e dërguar deri te Dimasi kërkon për zgjidhjen eventuale për emrin të shprehen qytetarët grekë në referendum. Ai njëherësh kërkoi edhe takim të Komitetit parlamentar për punë të jashtme dhe mbrojtje në të cilin do të shqyrtoheshin ngjarjet e fundit në bisedimet për emrin.

Ndërmjetësi i KB-së Nimic për në Athinë ka udhëtuar nga Shkupi, ku të hënën bisedoi me presidentin e Maqedonisë, Gjorge Ivanov, me kryeminsitrin Nikolla Gruevski dhe me ministrin e Punëve të Jashtme, Nikolla Poposki.

Pas takimeve ai deklaroi se nuk sjell propozime të reja, por se ka për qëllim të gjejë mënyrë që të përshpejtohen bisedimet për zgjidhjen sa më të shpejtë të kontestit për emrin, i cili, siç theksoi, e preku rajonin dhe sigurinë botërore. Nimis tha se në Shkup qartë i janë treguar pozitat e Maqedonisë dhe dëshirat e sinqerta për zgjidhjen e problemit, dhe se do t'ua transmetojë autoriteteve në Athinë.


Votoni këtë tekst
0

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Vidhet stoli ari nga një shtëpi në Rzhaniçin
Një autor i panjohur dje ka kryer vjedhje në një shtëpi në fshatin Rzhaniçin të Shkupit, me ç'rast ka vjedhur ar dhe sende të tjera,...
image
Djali i mërgimtarit dibran, kandidat për prefekt në SHBA
Djali i një mërgimtari dibran në SHBA, është kandidat serioz për prefekt të qytetit Simot në shtetin Konektikat, nga radhët e republikanëve. Bëhet fjalë për...
image
Deskoska nënkryetare e Parlamentit
Renata Trenevska Deskoska është propozimi i LSDM-së për nënkryetare të Parlamentit, kumtoi në konferencë për shtyp koordinuesi i grupit të deputetëve, Goran Sugarevski. Deputeti Goran...
image
Pranohen 31 ushtarë profesional shqiptarë
Tridhjetë e një ushtar profesional shqiptar nga gjithsej 125 kandidatë janë pranuar në konkursin e fundit të Ministrisë së Mbrojtjes për pranimin e ushtarëve profesional....
image
Durimi i dhimbjes
Ahmeti me familjen ka jetuar njëzet vjet në shtëpinë e rrënuar dhe ka katër vite që kanë bërë një hyrje tjetër. Shtëpia ku ishin vendosur nuk kishte pamjen e një shtëpie të re. Muret e arnuara nga dora e tij, një dhomë e vetme sa për të futur kokën, një pjesë tjetër ku mëngjeseve të hershme lanin fytyrën me ibrik...
image
Maqedonia do përballet me krizë uji nga 2040-ta
Në radhitjen e 33 vendeve që do të përballen me mungesë të ujit në dekadat e ardhshme, Maqedonia është renditur në vendin e 17-të, menjëherë pas vendeve me rrezik ekstrem nga Lindja e Mesme. Prej vendeve evropiane, vetëm Maqedonia me notë 4.70 ndodhet afër notimit me 5.00, e që përfshinë vendet me nevoja të larta, kurse më poshtë ndodhen edhe Turqia dhe Greqia...
image
Çerdhja, e ngushtë për t'i pranuar të gjithë
Në këtë çerdhe e cila ka kushte shumë të mira dhe konsiderohet si një ndër çerdhet më të mira në vend, paralelisht me aktivitete ditore, realizohen edhe shumë projekte në interes të fëmijëve...
image
Maqedonia dhe Somalia, shtetet e vetme që nuk e dinë numrin e banorëve!
Maqedonia dhe Somalia janë shtet e vetme në botë, të cilët më tepër se dhjetë vite nuk e kanë mbajtur regjistrimin. Megjithatë, ndryshe nga Maqedonia, Somalia një gjë të tillë e ka paralajmëruar për vitin e ardhshëm...
image
Kulla e harruar e "Begut"
Konstruksioni i kullës përbëhet prej një ndërtimi katër anësh, në tre kate të cilët në brendi kanë qenë të lidhura me shkallë gurrash. Si material për ndërtimin e saj, sipas të dhënave me të cilat disponon Shehapi ka qenë i përdorur guri i gdhendur, ndërsa pjesa më e lartë ka qenë e ndërtuar me tulla...
image
Shtatori, muaji i ligjeve të reja
Ligji për ndërprerjen e lustrimit, Ligji për zonat industriale dhe ai për ndërtim nga dita e martë kanë hyrë në fuqi, kurse brenda muajit fuqizohen edhe 9 ligje të reja që më herët janë miratuar nga Parlamenti ...
image
Rruga Shkup-Bllacë prioritet deri në 2020-tën
Megjithëse për ndërtimin e rrugës Shkup-Bllacë në Samitin e Vjenës nuk u përmend dedikimi i mjeteve, nga Ministria e Ekonomisë theksojnë se ky aks u identifikua si prioritet për ndërtim deri në vitin 2020. Nga fondi prej 600 milionë eurove për Ballkanin, Maqedonisë do t'i financohen dy projekte: linja e interkonjeksionit Manastir-Elbasan dhe lidhja hekurudhore ndërmjet Maqedonisë, Kosovës dhe Serbisë...
image
ASHAM nis dialogun Lindje-Perëndim
Sesi mund të vendoset dialogu mes shkencës dhe religjionit, apo edhe sesi mund të niset dialogu në përgjithësi, ishin ndër pikat kryesore që po trajton konferenca e parë ndërkombëtare që po organizohet nga ASHAM. Se cilat janë pasojat e injorimit të shkencës, akademiku Kambovski i ka ilustruar me situatën në Maqedoni, ku dialogu i nisur mes partive politike është kthyer në një marrëveshje mes grupeve partiake që përjashton segmentet e tjera të shoqërisë ...
image
Me ditë të tëra pa pikë uji
Qytetarët, të cilët jetojnë në rrugët "Mendeleva" e "Ordan Çopella" të Gazi Babës, pothuajse gjatë gjithë verës kanë pasur probleme me furnizimin me ujin, ndërkaq situata javën e fundit është vështirësuar dukshëm. Situata ka ardhur deri aty sa nëpër shtëpitë e këtyre lagjeve problem paraqet mirëmbajtja e higjienës. Mungesë uji ka edhe në Hasanbeg, si dhe në Fushë Topanë, Xhon Kenedi dhe Dizhon...
image
Sallë e re sporti në Tetovë
Urim HASIPI Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi, së bashku me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti si dhe kryetarja e Komunës së...
image
Gjykata çmonton "bombat", LSDM shpreson te Prokurori special
"Vendimi i mbrëmshëm i Gjykatës themelore 1 të Shkupit është antiligjor. Gjyqi nuk ka të drejtë të procedojë me kërkesën e Gruevskit dhe të tjerëve për ndarjen e dëshmive në këtë fazë të procedurës gjyqësore. Gjykata më e lartë obligohet të nxjerrë vendim që të anulojë vendimet antiligjore të gjykatësit të procedurës paraprake. Gjykatësi që pengon drejtësinë duke ndihmuar të akuzuarin për vepër penale të krimit të organizuar, sipas praktikës gjyqësore, do të dënohet njëjtë si i akuzuari", ka deklaruar Spasovki në Klubin e Deputetëve pikërisht në kohën kur Grupi punues po zhvillonte negociata për Prokurorin Special ...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2015 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag