Fillimi | Aktuale | OEMVP i bashkëngjitet Çairit për festat

OEMVP i bashkëngjitet Çairit për festat

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Komuna e Çairit së bashku me Odën Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore do të organizojnë manifestim të përbashkët me rastin e shënimit të 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar. "Ky shënim i jubileut të rëndësishëm shqiptar që të jetë i plotë dhe në bashkëpunim edhe me Odën ekonomike që hyn në funksion të aktiviteteve që janë në koordinim nga kryeministri shqiptar Sali Berisha dhe nga odat ekonomike nga të gjitha trojet shqiptare", tha kryetari i Komunës së Çairit Izet Mexhiti, pas takimit të zhvilluar me krerët e OEMVP, Menderez Kuçi, Blerim Zllatku dhe Xhemali Dauti.

Evenimenti do të mbahet gjatë muajit mars, ku do të jenë të pranishëm komuniteti mbarëshqiptar i biznesit. "Ramë dakord që programin tonë ta shpalosim me datën 27 shkurt, për hir të asaj se për shpalljen e programit do të jenë të pranishëm edhe koorganizatorët e tjerë, siç janë ato të shtetit shqiptar, komuna e Ulqinit, Bujanocit, Preshevës e të tjera", tha kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore, Menderez Kuçi. Ndërkohë, Mexhiti njoftoi se faza e parë e projektit "Sheshi Skënderbeu" do të përfundojë deri në shënimin e përvjetorit të shtetit shqiptar, kurse pritet që deri në fund të vitit të fillojë faza e dytë dhe e tretë. (F.P.KOHA) 

Votoni këtë tekst
3.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Përmbaruesit ua marrin paradhënien
Disa banorë të lagjes Hasanbeg karshi pasojave nga vërshimet, tani po përballen edhe me përmbaruesit të cilët për shkak të borxheve, ua marrin paradhënien prej 500 euro që ua ndau shteti. Nga Oda e përmbarueseve se thonë se paratë ata mund t’i marrin sërish pasi bëhet fjalë për donacion ...
image
Nis ekspertiza e kafkave të gjetura në “Dardhë”
“Të gjitha mbetjet e gjetura janë dërguar në Institutin për mjekësi ligjore, kriminalistikë dhe deontologji mjekësore në Shkup, ku do të kryhet përpunimi tyre. Për të gjitha detajet të cilat do të konstatohen me analizë, Prokuroria Themelore Publike do ta njoftojë me kohë opinionin publik”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë Publike të Gostivarit ...
image
Fati i Njësisë 6 në duart e VMRO-së
Gazeta KOHA nga burime parlamentare merr vesh se koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-së, Ilija Dimosvki, ka qenë kategorik kundër ndërhyrjes në të gjitha njësitë zgjedhor. Po sipas këtyre burimeve, ai ka qenë edhe kundër propozimi të PDSH-së që të ulet pragu zgjedhor nga 5% në 1% dhe propozimit tjetër që të ndryshohet numri i deputetëve...
image
Zgjidhja e emrit akoma është larg
“Ekziston lëvizje e konsiderueshme në pjesën e atyre qëllimeve të cilat i kemi projektuar dhe mendoj se kemi arritur ndonjë nivel të mirëkuptimit se kushtet në të cilat ekziston një çështje që është problem shumë serioz dhe në të cilën kemi qëndrime të ndryshme, më së miri është të koncentorhemi në të gjitha temat tona të cilat na lidhin dhe për të cilat edhe Maqedonia edhe Greqia kanë interesa të përbashkëta strategjike dhe bashkërisht shohin drejt së ardhmes...”, ka thënë Popovski...
image
Të largohet gjykatësja e lëndës për DSK-në
Përmes një kumtese për media, Prokuroria Speciale Publike ka njoftuar se përsëri do t’i kthen dëshmitë tek Gjykata Penale e Shkupit, pasi kjo e fundit...
image
Më shumë magjistra sesa të diplomuar
Universitetet planifikojnë çdo vit më tepër vende për studime master se sa kanë realisht numrin e të diplomuarve në vitin paraprak. UKM ka 5827 vende, në UT 1596 vende, në UEJL 784 vende dhe kështu me radhë. Madje, çdo vit numri i vendeve nuk korrespondon asnjëherë me interesimin e atyre që paraqiten për studime të shkallës së dytë. Megjithatë nuk dorëzohen në kërkim të studentëve dhe në këtë drejtim, i zgjasin edhe afatet e regjistrimit ...
image
Thaçi takoi drejtorin e NDI-së, Kris Henshau
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi të premten në selinë e partisë realizoi takim me Drejtorin e Institutit Demokratik Kombëtar (NDI), Kris Henshau. Në...
image
Të lustruarit të dëmshpërblehen!
Deri tek ky konstatim ka ardhur Instituti për të drejtat e njeriut në Maqedoni(IDNJ), i cili nga tetori i viti të kaluar e deri në ditët e para të këtij muaji ka ndërmarrë aktivitete për detektimin dhe adresimin e mangësive që buruan nga procesi i lustrimit ...
image
Shqiptarët i fshehin buxhetet, maqedonasit më transparentë!
Për nga transparenca prinë Komuna e Kriva Pallankës dhe pas saj radhitet ajo e Velesit, Manastirit dhe Strumicës, komuna këto me shumicë maqedone. Përderisa si ministri - nivelin më të kënaqshëm ka treguar Ministria e Vetëqeverisjes Lokale, që në disa mandate udhëhiqet nga përfaqësues shqiptarë, kurse më jotransparente është vlerësuar Ministria për Ekonomi, që po ashtu udhëhiqet nga përfaqësues shqiptar ...
image
Bashkësitë lokale kërkojnë më shumë pushtet
Me ndarjen e re territoriale, bashkësitë lokale nuk kanë vula dhe të njëjtët funksionojnë pa asnjë kompetencë. Së këndejmi, bashkësitë lokale janë duke formuar një rrjet të tyre në nivel të rajoneve, pastaj në nivel të shtetit, me qëllim që të kërkohet ndryshim për ligjin e tyre ku të njëjtët të marrin statusin e shoqatës me fuqi vendimmarrëse...
image
Shtatë persona të prekur nga Sida
Shoqata joqeveritare “Hops” nga viti i kaluar ka filluar projektin për parandalim nga virusi HIV. Në këtë program janë përfshirë katër qytete edhe atë Gostivari, Tetova, Kumanova dhe Shkupi, ndërsa Projekti mbështetet financiarisht nga IPA Programet ...
image
Problem, gjuha shqipe
Këshilltarët maqedonas nuk pranojnë të votojnë për projekt-statut në të cilin do të përmendet gjuha shqipe si zyrtare në Komunën e Strugës ...
image
Kompania nga Anglia me investim prej 20 milionë dollarë
Kompania “PRG Angli”,tashmë ka vendosur të hap fabrikën pas një viti hulumtim për prodhimin e materialeve biokompatibile me qëllim të hapjes së fabrikës për prodhimin e xeheve në fshatin Balindoll. Hulumtimi ka rezultuar me sukses dhe është marrë vendim për planifikim afatgjatë të prodhimit në territorin e Komunës së Gostivarit ...
image
Rreth 80 për qind e remitencave janë para të shqiptarëve
“Të dhënat me të cilat disponojmë në dërgesat e mërgimtarëve për një vit kalendarik arrijnë shumën prej mbi 10 për qind nga BPV-ja. Në përgjithësi, 80 për qind e dërgesave të mërgimtarëve janë të shqiptarëve dhe 20 për qind janë para që i dërgojnë maqedonasit”, thotë Ylli Marku, drejtor i “Uestern Union”, kompani kjo për transfer parash...
image
Pellagonia me bujqësi, Pollogu me blegtori
Nëse bëhet një ndarje në vija të trasha, del se në prodhimtarinë e përgjithshme bujqësore të vendit prijnë rajoni e Pellagonisë, kurse në blegtori rajoni i Pollogut, megjithëse në të dy rajonet prodhohen prodhime nga të dy degët ...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag