Hyrje | Aktuale | OEMVP i bashkëngjitet Çairit për festat

OEMVP i bashkëngjitet Çairit për festat

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Komuna e Çairit së bashku me Odën Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore do të organizojnë manifestim të përbashkët me rastin e shënimit të 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar. "Ky shënim i jubileut të rëndësishëm shqiptar që të jetë i plotë dhe në bashkëpunim edhe me Odën ekonomike që hyn në funksion të aktiviteteve që janë në koordinim nga kryeministri shqiptar Sali Berisha dhe nga odat ekonomike nga të gjitha trojet shqiptare", tha kryetari i Komunës së Çairit Izet Mexhiti, pas takimit të zhvilluar me krerët e OEMVP, Menderez Kuçi, Blerim Zllatku dhe Xhemali Dauti.

Evenimenti do të mbahet gjatë muajit mars, ku do të jenë të pranishëm komuniteti mbarëshqiptar i biznesit. "Ramë dakord që programin tonë ta shpalosim me datën 27 shkurt, për hir të asaj se për shpalljen e programit do të jenë të pranishëm edhe koorganizatorët e tjerë, siç janë ato të shtetit shqiptar, komuna e Ulqinit, Bujanocit, Preshevës e të tjera", tha kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore, Menderez Kuçi. Ndërkohë, Mexhiti njoftoi se faza e parë e projektit "Sheshi Skënderbeu" do të përfundojë deri në shënimin e përvjetorit të shtetit shqiptar, kurse pritet që deri në fund të vitit të fillojë faza e dytë dhe e tretë. (F.P.KOHA) 

Vlerëso tekstin
3.00

Subscribe to comments feed Komente (0 publikuar):

gjthsej: | Tregohen:

Publikoni komentin tuaj comment

Ju lutem shënoni kodin që shikoni në imazh:

  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Maqedonia dhe Serbia me PKD-të e përbashkëta në disa vende
Maqedonia dhe Serbia janë vende miqësore, ndërsa interes i përbashkët janë marrëdhëniet bilaterale të jenë aq sa është e mundur më të mira. Serbia e ...
image
Grubi në takime me diplomat të huaj
Sot në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim, Artan Grubi, priti në një takim pune Ambasadorin e Bulgarisë në Maqedoni, ...
image
Kryeministri Gruevski për vizitë pune në Turqi
Delegacioni qeveritar i udhëhequr nga kryeministri Nikolla Gruevski prej sot do të qëndrojë për vizitë disaditore  në Republikën  e Turqisë e cila është partner i ...
image
Delegacioni i KE-së në Shkup në takim me Poposkin
Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë Nikolla Poposki sot do të takohet me delegacionin e Repartit për Ballkanin Perëndimor pranë Drejtorisë së përgjithshme të ...
image
Shefi i diplomacisë serbe Daçiq për vizitë në Maqedoni
Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Serbisë, Ivica Daçiq sot do të qëndrojë për vizitë njëditore në Republikën e Maqedonisë.Krahas takimit me nikoqirin ...
image
Zbulohen 1.204 rrënjë "kanabis sativa" në tre lokacione në Porroj të Tetovës
Nëpunësit e SPB-Tetovë dje zbuluan dhe me urdhër përkatës gjyqtar shkulën gjithsej 1.203 rrënjë nga bima "kanabis sativa".Numri më i madh i rrënjëve janë gjetur ...
image
Do të sjellim mjekë nga Serbia!
Ministria e Shëndetësisë ka publikuar shpallje në gazetën serbe “Politika” për angazhimin e mjekëve specialistë nga Serbia. Mjekët do të jenë të angazhuar për spitalet ...
image
Zaev konfirmon, LSDM nuk kthehet në Parlament
Lideri i partisë më të madhe në vend - LSDM, Zoran Zaev, ka hedhur poshtë edhe një herë mundësinë për rikthim të deputetëve të partisë ...
image
Monstra, vazhdon zvarritja e aktgjykimit
Familjarët dhe mbrojtja e të dënuarve kanë thënë për gazetën KOHA se do të kërkojnë nga Ministria e Drejtësisë, Gjykata e Apelit dhe Këshilli gjyqësor që t’i bëjnë “presione” Gjykatës Penale të Shkupit me qëllim që të dorëzohet aktvendimi i shqiptuar në fund të qershorit kundër shqiptarëve në rastin Monstra...
image
"Alo mjek" fillon sot
Me projektin e Qeverisë "Alo mjek", që do të fillojë prej ditës së hënë, qytetarët do të munden në numrin e telefonit 15-123 të konsultohen ...
image
Enti revidon të dhënat
Revizioni i të dhënave sipas formatit të sistemit evropian të statistikave që kryesisht lidhet me sektorët e ekonomisë është bërë nga departamenti i llogarive nacionale. Prodhimi vendas bruto ka pësuar rritje, po ashtu edhe eksporti, apo huamarrjet nëpër banka...
image
Patriotë që mbushin paralelet maqedonase
Shkollat dhe drejtorët nuk kanë në dorë të pengojnë fenomenin e mbushjes së paraleleve maqedonase nga nxënës shqiptarë. “Ne nuk mund të ndalojmë asnjë prind të regjistrojë fëmijën në atë gjuhë që ai ka dëshirë. Jemi të pafuqishëm në këtë drejtim, pasi vetë prindërit zgjedhin ti regjistrojnë fëmijët në këto paralele. Kur kanë edhe pikët e kërkuara me Konkurs, s’kemi se si mos i pranojmë”, pohon Shaip Zendeli, drejtori i SHM “Cvetan Dimov” në Komunën e Çairit. Janë të paktën 200 nxënës shqiptarë që këtu mbajnë gjallë paralelet maqedonase...
image
Maqedonia pa Këshill për Siguri
Bllokohet formimi i Këshillit për siguri që udhëhiqet nga presidenti i shtetit. Nga kabineti i presidentit Ivanov thonë se nuk ka asnjë lëvizje në këtë drejtim, ndërsa BDI mbetet edhe më tej në qëndrimin se ajo duhet të delegojë anëtarët shqiptarë. Por edhe nga partia shqiptare në pushtet konfirmojnë se procedura për përbërjen e re të Këshillit ende nuk ka filluar, ose të paktën ata nuk janë të njoftuar për asnjë veprim të tillë...
image
Mexhiti: Nuk ka heqje të tabelës së shkollës fillore "Hasan Prishtina"
Tabela e shkollës fillore "Hasan Prishtina" në Çair nuk është hequr, por është zevendesuar pasi është dëmtuar nga disa fëmijë duke lozur aty,sqaroi kryetari i ...
image
Shi i stuhishëm dhe breshër në Shkup
Sot pasdite Shkupin kaploi në stuhi e madhe me shi të furishëm i shoqëruar me breshër, vetëtima dhe bubullima të shumta. Për shkak të stuhisë ...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2014 first first
Di Ma Me En Pr Sh
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tags
Ska tags per kete artikull