Fillimi | Aktuale | Fondacioni “Dauti”, bursa për studentë dhe nxënës

Fondacioni “Dauti”, bursa për studentë dhe nxënës

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Shkup, 27 janar - Gjithsej 110 bursa janë ndarë sot nga ana e Fondacionit “Dauti” ku financues kryesor është kompania e njohur Dauti Komerc. Me këtë rast u tha se për vitin akademik 2011/12 janë ndarë 50 bursa për nxënës të shkollave të mesme, 55 bursa për student dhe 5 bursa për student të talentuar në lëmitë deficitare. Me këtë rast për rëndësinë e Fondacionit dhe për misionin foli drejtori i kompanisë “Dauti Komerc”, Xhemali Dauti, i cili theksoi se sektori i biznesit duhet që më shumë të fokusohet në stimulimin e talenteve të rinj, sepse rinia është ardhmëria e kombit. Ai tha se është obligim i çdo biznesmeni që të ofrojë mundësi për ata që nuk kanë mundësi të shkollohen. Ai njëkohësisht paralajmëroi se në muajin prill do të ketë edhe evenimente të tjera që përkojnë me themelimin e Kompanisë “Dauti Komerc”. Mefail Ademi, drejtor i Fondacionit Dauti, theksoi se në këtë vit kompania ka ndarë rreth 40 mijë euro për bursa për student dhe nxënës të talentuar nga të gjitha rajonet e Maqedonisë Perëndimore. ”Fondacioni Dauti është themeluar në mars të 2011. Ideator dhe themelues i Fondacionit “Dauti” është Kompania e njohur “Dauti Komerc” me seli në fshatin Bojanë, Komuna e Sarajit. Udhëheqësit e Kompanisë Dauti Komerc, duke dashur ta avancojnë shoqërinë në një nivel më të lartë dhe duke treguar një përgjegjësi të rrallë për shoqërinë ku veprojnë dhe me gjerë vendosën ta themelojnë këtë fondacion”, tha ai. Sipas tij, qëllimi i Fondacionit është ngritja e vetëdijes shoqërore për vlerat e mirëfillta dhe mbrojtja e shoqërisë nga dukuritë devijuese. Në këtë eveniment ishin të pranishëm zëvendësministri i Arsimit, Safet Neziri, përfaqësues të sektorit të biznesit, shoqata joqeveritare dhe fetare dhe përfaqësues të BFI-së.(U.H)

Votoni këtë tekst
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
“Titanik”, Prokuroia Speciale kërkon paraburgim për 8 persona
Prokuroria speciale ka njoftuar aksionin e parë me emrin “Titanik”, për veprat që kanë të bëjnë me zgjedhjet, ku si të dyshuar janë ish ministrat...
image
Vanhaute: Gjithmonë pres progres
Ndërmjetësi evropian, Piter Vanhaute para fillimit të takimit të sotëm të grupeve punuese të katër partive politike për reforma në media shfaqi optimizëm dhe informoi...
image
Disa lagje të Shkupit të hënën pa rrymë
Të hënën, prej orës 6:30 deri në orën 8:00 pa rrymë do të mbeten shfrytëzuesit nga fshatrat e Shkupit Kondovë, Kuçkovë, Velepole, Çashkë dhe fshjati...
image
Mjete evropiane për parandalimin e parregullsive me fondet e BE-së
Me përkrahje financiare prej 250.000 euro nga BE-ja dhe me përvojën nga Lituania në Maqedoni, do të përmirësohet korniza  strategjike, ligjore dhe institucionale dhe metodologjia...
image
Shtabi Qendror Zgjedhor i BDI-së për vizitë në komunën e Sarajit
Shefi i Shtabit Zgjedhor, Bekim Neziri së bashku me nënkryetaren Teuta Arifi, zëvendëskryeministrin Musa Xhaferri, deputetë dhe funksionarë të tjerë, mbrëmë kanë vizituar Shtabin Komunal...
image
Donim i pajisjes nga Ambasada e SHBA-së për ballafaqimin e krizës emigruese
Ambasada Amerikane në Maqedoni sot në magzinat e Kryqit të Kuq të Qytetit të Shkupit në Momin Potok do të dorëzojë ndihmë humanitare. "Ndihma nga Ambasada...
image
Deri në fund të prillit gjashtë trena të rinj
Me blerjen e gjashtë trenave të rinj, riparimin dhe ndërtimin e binarëve të reja, si dhe rinovimin e stacionit hekurudhor, do të bëjmë riparim të...
image
Ambasada turke dënon ofendimin e Llatasit
Ambasada e Turqisë në Maqedoni "dënon ashpër" sjelljen e pahijshme të kryeredaktorit të televizionit Sitel, Dragan Pavlloviq-Llatas, "ndaj popullit të madh turk". Në intervistën të...
image
Ndihmë për qëndrueshmërinë financiare të OJQ-ve
Shkup, 11 shkurt - Rritja e qëndrueshmërisë së shoqërisë civile përmes ngritjes së pavarësisë financiare është qëllimi i projektit që në 18 muajt e ardhshëm...
image
Kërkohet rikualifikimi i aktakuzës
Vepra "terrorizëm" dhe "organizim terrorist" për 29 të arrestuarit në Lagjen e Trimave të Kumanovës është e papranuar. Avokatët mbrojtës në fjalët e tyre hyrëse përpara trupit gjykues potencuan se as Prokuroria Publike nuk beson në kualifikimin juridik të aktakuzës. Ndërkaq, edhe të akuzuarit në dëshmitë e tyre mohuan aktakuzën "terrorizëm" dhe u deklaruan të pafajshëm ...
image
Rritet numri i të sëmurëve nga gripi
Gjatë këtij sezoni, në Maqedoni deri më tani janë regjistruar gjithsej 8007 raste të gripit, me incidencë nga 387,0 në 100.000 banorë. Vetëm java e...
image
BE dhe Ambasadori amerikan reagojnë pas debatit në TV Sitel
Faktori ndërkombëtar ka reaguar mbrëmë pas debatit të kryetarit të opozitës Zoran Zaev dhe kryeredaktorit të televizionit kombëtar Sitel, Dragan Pavlloviç Latas në edicionin e...
image
Vazhdon procesi gjyqësor për rastin e Kumanovës
Sot vazhdon procesi gjyqësor ndaj 29 të akuzuarve për ngjarjet e Kumanovës. Ata akuzohen për terrorizëm dhe organizim terrorist për zhvillimet e 9 majit të...
image
E tërë Dibra dhe një pjesë e Zhupës pa ujë të pijshëm
Prej dje pasdite pa ujë të pijshëm është Dibra dhe rrethina dhe një pjesë e madhe e Qendrës Zhupë, të cilët furnizohen me ujë nga...
image
Kuvendi e vazhdon debatin për Qendrën për transplantim
Deputetët në kuadër të seancës së 91-të të Kuvendit sot do ta vazhdojnë debatin rreth Propozim ligjit për Qendrën për mjekësi transplantuese dhe sëmundje kirurgjikale,...
Next
Arkivi
first first Shkurt, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag