Fillimi | Aktuale | Dhuna në familje merr hov

Dhuna në familje merr hov

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Ndryshe në 10 vitet e fundit, rajoni i Pollogut karakterizohet me një rritje të madhe të numrit të rasteve të paraqitura për ushtrimin e dhunës në familje. Edhe pse janë të rrepta sanksionet ligjore ndaj ushtruesve të dhunës, ky fenomen vazhdon të ekzistojë në zonat urbane dhe rurale, krahas aktiviteteve të shumta të institucioneve, shoqatave, forumeve për edukimin e shoqërisë në këtë drejtim

Urim HASIPI/KOHA
Tetovë, 26 janar -
Edhe pse kohëve të fundit flitet gjithnjë e më shumë për dukurinë e dhunës në familje, megjithatë shifrat tregojnë se ka rritje të rasteve të dhunës në familjes dhe padive penale. Nëse në vitin 2009 policia e Tetovës ka regjistruar 47 raste, në vitin 2010 janë regjistruar 48 raste, ndërsa në vitin e kaluar 52. Të paktën kështu flasin shifrat e Sektorit për Punë të Brendshme në Tetovë. “Në vitin 2009 në Tetovë ishin të regjistruara 47 akuza në sferën e dhunës në familje të shkaktuar nga 50 autorë. Shkaqet më të zakonshme të dhunës në familje në vitin 2009 kanë qenë dukuritë negative sociale, çrregullime shumë të rënda mendore të llojeve të ndryshme, marrëdhëniet e çrregulluara në familje, kryesisht si pasojë e vështirësive financiare, alkoolit etj. Në të gjitha këto raste është përdorur forcë fizike, ku viktimat kanë qenë subjekt i abuzimit fizik dhe psikologjik. 23 nga viktimat e dhunës kanë qenë gra, 6 burra dhe 3 fëmijë. Përveç kallëzimeve penale në vitin 2009, u përgatitën edhe 17 kërkesa për fillimin e procedurave penale kundër 19 autorëve si dhe janë regjistruar më shumë se 48 ankesa me elemente të dhunës në familje, të cilat janë zgjidhur me vërejtje me gojë ose me shkrim drejtuar shkelësve”, thotë zëdhënësi i Sektorit për Punë të Brendshme në Tetovë, Marjan Josifovski. Ndërkaq, një vit më vonë, në 2010-ën, në rajonin e Tetovës janë regjistruar gjithsej 48 akuza (29 në Tetovë, dhe 19 në Gostivar) për dhunën në familje, që përfshinte një total prej 50 autorëve. “Shumica e dhunuesve nga këto raste kanë përdorur forcë fizike, ku viktima ka qenë subjekt i abuzimit fizik dhe psikologjik, pasigurisë aktuale, frikës dhe pasigurisë së familjes, si rezultat nga i njëjti fenomen. Numri real i këtyre rasteve është shumë më i madh, por viktimat në të shumtën e rasteve kërkojnë që të bëhet vetëm vërejtje me shkrim ose me gojë ndaj dhunuesve. Përveç kallëzimeve penale në vitin 2010 u përgatitën dhe 31 kërkesa për fillimin e procedurës penale dhe 96 ankesa (46 Tetovë, Gostivar dhe 50) për grindje me elemente të dhunës në familje, të cilat janë zgjidhur me vërejtje me shkrim ose me gojë ndaj kryerësve. Në 90 për qind të rasteve gratë kanë qenë viktimat e dhunës, ndërsa ndihmë nga SPB Tetovë kanë kërkuar edhe prindërit e viktimave, që më parë kanë qenë prezent gjatë ushtrimit të dhunës. Viti 2010 në krahasim me vitet më parë, karakterizohet me faktin se në këtë vit flitet më tepër për dhunën në familje, kur më parë kjo temë ishte e ndaluar në shumë familje”, sqaron Josifovski. Në vitin 2011 në rajonin e Pollogut policia ka regjistruar gjithsej 52 raste të lidhura me dhunën në familje. “Në 33 raste është shkaktuar lëndime trupore tek viktima, ndërsa 12 kanë rrezikuar sigurinë. 51 prej autorëve të këtyre akteve janë burra, ndërsa 5 gra. Mbi gjysma e autorëve, respektivisht 27 prej dhunuesve kanë qenë bashkëshortë, pastaj vijojnë fëmijët, prindërit, ish-bashkëshortët etj. Në 41 raste shkaku i dhunës në familje kanë qenë çrregullimet mendore, ndërsa në 10 rastet tjera alkooli”, deklaroi zëdhënësi i policisë tetovare. Ndryshe, në 10 vitet e fundit, rajoni i Pollogut karakterizohet me një rritje të madhe të numrit të rasteve të paraqitura për ushtrimin e dhunës në familje. Edhe pse janë të rrepta sanksionet ligjore ndaj ushtruesve të dhunës, ky fenomen vazhdon të ekzistojë në zonat urbane dhe rurale, krahas aktiviteteve të shumta të institucioneve, shoqatave, forumeve për edukimin e shoqërisë në këtë drejtim.

Votoni këtë tekst
5.00

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera ngaAktuale
Previous
image
Procedura bllokon parkingun te Tregu i Strugës!
Drejtori i Ndërmarrjes”Komunale”, Garip Kaba, potencon se ky investim, nëse do të realizohet, do ishte në partneritet me sektorin privat, duke sjellë hapësira të reja parkim aq të nevojshme në këtë pjesë të qytetit të Strugës...
image
Nga fillimi i vitit, 21 raste të dhunës
Muhamdet Tahiri, punëtor social në Qendrën për Punë dhe Politikë Sociale në Gostivar, njofton që në rajonin e gjerë të Gostivarit, gjatë këtij viti janë regjistruar 21 raste të dhunës në familje. Të dhënat vlejnë nga 1 janari deri në fund të muajt gusht ...
image
Të varfërve t’u hiqen shpenzimet juridike
Përmes intervenimit në harmonizimin e Ligjit për ndihmën falas juridike me Ligjin për noter, organizatat joqeve­ritare i kërkojnë Ministrisë së Drejtësisë të krijojë kushte ligjore që qytetarët e kategorisë sociale të lirohen nga pagesa e shpenzimeve të procedurave gjatë ndarjes së trashëgimisë dhe procedurave tjera kontestimore ...
image
Sivjet vetëm 9 kilogram për koshere
Aktualisht në Maqedoni janë të regjistruar 8000 bletarë me 260 mijë familje bletësh. Sipas analizave të Federatës së mjaltit të Maqedonisë, kushtet jo të volitshme klimatike, ulja e mbledhjes së bimëve mjaltore, spërkatja e pemëve gjatë kohës së lulëzimit me insekticide, janë shkaqet kryesore pse shënohen rendimente më të ulëta të mjaltit ...
image
Paralajmërohet vazhdimi i seancës së komisionit për Raportin e PSP
Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive sot duhet ta vazhdojë debatin për punën e Prokurorisë speciale publike. Mbrëmë debati i Komisionit është ndërprerë pasi...
image
Mbledhje për paraqitje të punëtorëve sezonalë në turizëm dhe hotelieri
Përfaqësues të kompanive nga sektori turizëm dhe hotelieri nga rajoni jugperëndimor sot në Strugë do të bisedojnë për avancimin e modelit të paraqitjes së punëtorëve...
image
Fillon projekti për trajnimin e avokatëve për Ligjin e ri për Procedurë penale
Oda e avokatëve të RM-së (OARM) në bashkëpunim dhe me mbështetjen financiare të Ambasadës së SHBA-së në Shkup, Byronë për luftë ndërkombëtare kundër narkotikëve dhe...
image
TV21 festoi 1 vjetorin
Televizioni 21 të mërkurën në mbrëmje ka festuar 1 vjetorin e funksionimit në tregun medial në Maqedoni. Në koktejin e rastit e mbajtur në “Sheshi...
image
Objekti i UNT-së prapë në Qeveri
Më 20 gusht, Komisioni amë duhej ti raportonte Qeverisë për hapat e realizuar për themelimin e UNT-së. Një muaj pas tejkalimit të këtij afati, kanë mbetur të hapura të tria çështjet pa të cilat nuk imagjinohet funksionimi i një universiteti: kuadri, studentët dhe objekti. Ministri Pishtar Lutfiu tha të mërkurën se “pikërisht sot (e mërkurë) në mbledhjen e Qeverisë do të diskutohet për çështjen e objektit”. Çështja e kuadrit pritet të marrë fund kur Komisionet e posaçme recensuese të prononcohen rreth kandidatëve për të cilët Komisionet amë nuk e kanë parë veten kompetentë të japin vlerësime...
image
Ndarje etnike për Njësinë 6
VMRO nuk pajtohet me propozimet e BDI-së për rregullimin e trupit votues dhe jozyrtarisht merret vesh se mu për këtë shkak edhe nuk ka marrë pjesë në takimin e parë të grupit punues të mërkurën. Nga ana tjetër, LSDM thotë se zgjidhja nuk varet nga ata, por nga VMRO dhe BDI ...
image
Projekte të njëjta, buxhete të ndryshme
Si investime kapitale për vitin 2017 parashihen projekte për të cilat ndahen mjete që nga Buxheti i vitit 2008 e këndej, mirëpo që për shkak të dështimit të realizimit, të njëjtat barten ndër vite, ose nga buxheti në buxhet...
image
“Lagja e Trimave”, vazhdon seanca me dyer të mbyllura
Sot vazhdon seanca e radhës për rastin e Kumanovës e cila është duke u zhvilluar me dyer të mbyllura në Gjykatën themelore Shkupi 1. Në...
image
Bashkëpunim mes Sektorit privat nga Gostivari dhe bizneseve kosovare
Bashkëpunimi i Sektorit privat të dy Komunave të Kosovës me Sektorin privat të Komunës së Gostivarit, ishte qëllimi i takimit mes kryetarit, Nevzat Bejta me...
image
Ivanov-Obama: Është konfirmuar mbështetja e SHBA-së për qëllimet strategjike të Maqedonisë
Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, në Nju-Jork mori pjesë në pritjen të cilën e organizoi presidenti amerikan, Barak Obama për pjesëmarrësit e sesionit...
image
Shefat e diplomacive të Ballkanit perëndimor në takim me Mogerinin dhe Hanin
Në suaza të sesionit të 71-të të Asamblesë së përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju-Jork, ministrat e punëve të jashtme të shteteve nga Ballkani...
Next
Arkivi
first first Shtator, 2016 first first
Di Ma Enj Pr Sht
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Arkivi sipas gazetareve
Tag
Ska asnjë tag