Karikatura e ditës
 • Shënon gol pas dy muajve, i befason të gjithë me festimin e tij (VIDEO)

  André-Pierre Gignac i ka dhfund “thatësisë” dy mujore pa shënuar gol për skuadrën meksikane Tigres. Francezi ka arritur t’i shënoi gol skuadrës së Leon në kampionatin meksikan. Ajo që...
 • Eto’o këshillon Mourinhon

  Ish-ylli i Interit dhe Barcelonës ka thënë se Special One duhet të ndryshojë pak taktikat, posaçërisht në mbrojtje. “Jose ka ndryshuar shumë. Kur iu bashkova Interit zbulova se kishte...
 • Kjo është klauzola marramendëse për Belottin

  Andrea Belotti ka rinovuar kontratën e tij me skuadrën italiane Torino. Sulmuesi italian po përjeton një formë superiore në dy sezonet e fundit në Serie A, ku në këtë...
 • Tifozët e United duan largimin e Fellainit

  Përveç që nuk po gjen shumë hapësira në formacionin e Jose Mourinhos, Marouane Fellaini tani ka humbur edhe besimin e tifozëve. Mesfushori belg është shndërruar në fytyrën tragjike të “Djajve...
 • Futbollisti me tre shtetësi

  Kastriot Dërmaku është futbollist i veçantë. Në fakt, mbrojtësi gjigant i Lucheses e ka fatin t’i ketë tre shtetësi: shqiptare, kosovare dhe italiane. Familja e tij kishte arritur në...
 • 1 milionë euro nëse nuk pështyn kundërshtarin

  Ka pasur shumë klauzola të çuditshme në futboll – por kjo, për të cilën raporton “Times”, padyshim që është më bukura: Një milionë euro për Mario Balotellin, nëse nuk...
 • Rrahje në kampionatin malazez (VIDEO)

  Në kuadër të ndeshjes hendbollistike ndërmjet dy ekipeve nga Mali i Zi, Nikshiq dhe Moraqa, ka ndodhur një incident, ku janë rrahur hendbollistët e të dyja ekipeve, bën të...
 • Agresiviteti që pritet ti çojë në pezullim

    Fernandinho pritet të marrë një pezullim të gjatë nga Komisioni i Disiplinës së Federatës së Futbollit (FA), pasi shtyu spanjollin Cesk Fabregas mbi tabelat e reklamave në “Etihad...
 • Gladiatorët, spektakël i pushtetit!

  Romakët e lashtë shihen gjithnjë si origjina e qytetërimit të botës perëndimore, por ata i konsideronin përballjet e gladiatorëve si një formë argëtimi normale. Kathleen Coleman e përshkruan se...
 • Qytetet që pritet të zhduken në të ardhmen

  Kur është fjala për të mbijetuar në Tokë, ka shumë gjëra që ne si njerëz mund t’i bëjmë. Sigurisht, ne mund të ngjitemi në malet më të larta në...
 • Tokë dhe punë në Kanada

  Fjala është për Cape Breton. Një ishull i vogël i lokalizuar në lindje të Nova Scotia, Kanada. Aty e keni një supemarket, një furrë buke dhe një dyqan, që...
 • Hotelet e Titos – kryevepra, apo “monstra betoni”

  Jerko BAKOTIN Hotelet e mëdhenj jugosllavë në brigjet e Adriatikut janë “monstra betoni” ose kryevepra të arkitekturës moderniste të viteve gjashtëdhjetë? Të menduar për të thithur turistët perëndimorë dhe...
Kalendari historik
1 dhjetor

1167 - Qytetet e Italisë veriore formojnë Lidhjen e Lombarisë

1420 - Henri i V i Anglisë futet në Paris.

1640 - Portugalia rimerr pavarësinë pas 60 vjet nën sundimin e Spanjës.

1708 - Aleanca e Madhe okupon Brukselin.

1991 - Populli i Ukrainës voton për pavarësi.